Türk atletler, Gençlik Olimpiyatları'nda ilk peşinde koşacak

- Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar: "Şu ana kadar orada (Gençlik Olimpiyatları) atletizm adına hiçbir madalyamız yok. Bu organizasyonda, oradan da madalyayla dönmeyi hedefliyoruz'' - ''Son 5 yılda atletizmde gittiğimiz her yarışmadan madalyayla döndük. Buradan da madalyayla dönmek istiyoruz"

Google Haberlere Abone ol
Türk atletler, Gençlik Olimpiyatları'nda ilk peşinde koşacak

ANTALYA (AA) - OKTAY ÖZDEN - Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, "Şu ana kadar orada (Gençlik Olimpiyatları) atletizm adına hiçbir madalyamız yok. Bu organizasyonda, oradan da madalyayla dönmeyi hedefliyoruz. Son 5 yılda atletizmde gittiğimiz her yarışmadan madalyayla döndük. Buradan da madalyayla dönmek istiyoruz." dedi.

Çintimar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, atletizmde ilki Antalya'da 11 Eylül'de düzenlenen Gloria Kupası'na milli takımın önemli sporcularından büyük bölümüyle katıldıklarını, atletizm branşında ilki bu yıl gerçekleştirilen söz konusu organizasyonu önemsediklerini belirtti.

Türk sporcuların organizasyonda, değişik ülkelerin en iyi atletleriyle mücadele ettiğini ve dereceler kazandığını vurgulayan Çintimar, Gloria Kupası'nı gelecek yıllarda Gençlik ve Spor Bakanlığının da desteğiyle Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği programına aldırıp, daha önemli sporcuların yarışabildiği daha büyük bir organizasyon haline getirmek istediklerini anlattı.

Olimpiyatlarda madalya almış, dünya ve Avrupa şampiyonalarında şampiyon olmuş birçok sporcuyu Antalya'da seyrettiklerine değinen Çintimar, "Tek gün kısa program yarışları olmasına rağmen hem çok heyecanlıydı hem de çok güzel yarışlar oldu. İnşallah önümüzdeki yıl Gloria Arena'da çok daha büyük bir yarışta hep birlikte burada olacağız." ifadelerini kullandı.

Atletizmde sadece sprint branşında yaz sezonunun tamamlandığını aktaran Çintimar, kış sezonunda kros, yarı maraton, yol koşuları sezonuna geçileceğini, şubat ayında da salon yarışlarıyla devam edileceğini bildirdi.


- ''Dünyada da belli bir seviyeye çıktık''


Türk atletizminin bugün geldiği konuma ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çintimar, şunları kaydetti:

"Avrupa’nın da ilk üç takımından biriyiz. Dünyada da belli bir seviyeye çıktık. İnşallah bulunduğumuz yeri daha da yukarıya taşıyacağız. Bir örnek verecek olursak, yıldızlar ve gençler dünya şampiyonasına bundan 10 yıl önce kota alan sporcu sayısı 2, 3 iken, bugün 50'lerle ifade ediyoruz. Özellikle yıldızlarda ve gençlerde Gençlik Olimpiyatı'na, şu anda üçüncüsü yapılıyor, birincisine dört sporcu kota almış, bugün 17 sporcuyla kot almış durumdayız. Bu da atletizmin nereden nereye geldiğini gösteriyor. İnşallah hükümetin, devletin verdiği desteklerle Gençlik ve Spor Bakanlığının desteği ve katkısıyla çok daha yukarı çıkacağız."

Çintimar, son yıllarda Türkiye'de atletizmindeki gelişme, Türk atletlerin başarısından dolayı uluslararası camiadan çok iyi tepkiler aldıklarını vurguladı.

Bunun iki sebebi olduğunu belirten Çintimar, şöyle konuştu:

"Biri Gençlik ve Spor Bakanlığımızın verdiği katkı ve destek. İkincisi Türkiye atletizminin daha disiplinli, daha programlı olması. Yeni oluşturulan yapılarla Türk atletizminde çok hızlı bir yükselme ve ivme sağlanmış durumda. İnşallah bunu devam ettireceğiz. 6-18 Ekim'de Arjantin'in başkenti Buenos Aires kentinde gerçekleştirilecek 2018 Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları'na Türkiye 17 atletle katılacak. Şu ana kadar orada atletizm adına hiçbir madalyamız yok. İnşallah bu organizasyonda, oradan da madalyayla dönmeyi hedefliyoruz. Son 5 yılda atletizm de gittiğimiz her yarışmadan madalyayla döndük. Buradan da madalyayla dönmek istiyoruz."Yorumlar