Türk araştırmacılar Londra’da İngiliz meslektaşlarıyla buluştu

- Newton - Katip Çelebi Fonu Programı kapsamında Türkiye’den Londra’ya gelen Türk araştırmacılar Royal Academy of Engineering’den meslektaşlarıyla Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği rezidansında düzenlenen etkinlikte bir araya geldi

Google Haberlere Abone ol
Türk araştırmacılar Londra’da İngiliz meslektaşlarıyla buluştu

LONDRA (AA) – Türk araştırmacılar İngiltere’nin başkenti Londra’da İngiliz meslektaşlarıyla buluştu.

Newton - Katip Çelebi Fonu Programı kapsamında Türkiye’den Londra’ya gelen Türk araştırmacılar Royal Academy of Engineering’den (RAE) meslektaşlarıyla Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği rezidansında verilen davette bir araya geldi.

Türkiye’nin Londra Büyükelçiliğinden 1. Müsteşar G. Cem Işık davette yaptığı konuşmada, “Bilim ve inovasyon yaşamımızın merkezinde, tabii ekonomik büyümenin de merkezinde. Ülkelerimizin ekonomik rekabet gücü ancak yüksek teknoloji ve inovasyonla garanti altına alınabilir.” ifadelerini kullandı.

Işık, “Türkiye ve Birleşik Krallık bilim ve inovasyon alanlarında zaten sağlam bir zeminde işbirliği içerisinde bulunuyor. Newton – Katip Çelebi Fonu 2014 yılında Türkiye ve Birleşik Krallık arasında yüksek eğitim ve inovasyon alanlarında araştırmacıları güçlü bir şekilde işbirliğini sağlamak için oluşturuldu.” dedi.

Türkiye ve İngiltere’nin tarımdan, teknoloji ve afet yönetimine kadar pek çok alanda farklı projeleri ortaklaşa fonladığını hatırlatan Işık, bu girişimlerin iki ülke arasında bilim ve inovasyon alanlarında giderek daha sistematik ve sürdürülebilir bir ilişkinin sağlanmasına katkıda bulunacağını söyledi.

Davete program kapsamında Türkiye’den Londra’ya gelen 10 Türk araştırmacı katıldı.

Yorumlar