"Türk Akımı"nda imzalar yakın

- Rusya Enerji Bakanı Novak: - "Türk Akımı'nda hükümetlerarası anlaşma için sona yaklaşıldı" - “Önümüzdeki hafta Erdoğan ve Putin arasında gerçekleşecek görüşmede bu anlaşmanın hazır olmasını istiyoruz” - “Akkuyu, Türkiye-Rusya stratejik işbirliğinin geleceği” - "Doğalgaz fiyatları konusunda, tüm tarafların memnun olacağı bir sonuca varılacağına inanıyorum" - "Petrol üretim seviyesini dondurma kararını destekliyoruz"

Google Haberlere Abone ol
"Türk Akımı"nda imzalar yakın

MOSKOVA (AA) - EMRE GÜRKAN ABAY - Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinde hükümetler arası anlaşmanın hazırlanmasında sona yaklaşıldığını belirterek, “Önümüzdeki hafta Erdoğan ve Putin arasında gerçekleşecek görüşmede bu anlaşmanın hazır olmasını istiyoruz.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birlikte gelecek hafta gerçekleştireceği Türkiye ziyareti öncesi AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Novak, Rusya ve Türkiye arasındaki ekonomi ve enerji işbirliğine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Novak, Türkiye’nin doğrudan ve ilave Rus gazı almasına olanak sağlayacak Türk Akımı projesinin büyük önem taşıdığını aktararak, “Bu büyük bir proje ve çok detaylı bir çalışma gerektiriyor. Şu anda hükümetler arası anlaşmanın tamamlanması için sona yaklaştık. Önümüzdeki hafta Erdoğan ve Putin arasında gerçekleşecek görüşmede bu anlaşmanın hazır olmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Bu yılın 8 aylık döneminde, Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret hacminin yüzde 40 düştüğünü hatırlatan Novak, “Amacımız, ekonomik ve ticari işbirliğimizi kriz öncesi seviyelerin de üzerine taşımak. Yaptırımlar üzerine de çalışlarımız devam ediyor, tüm yaptırımları kademeli olarak kaldırmak istiyoruz.” dedi.

- “Akkuyu stratejik işbirliğinin geleceği”

Türkiye'de nükleer enerji sektörünün ilk defa Rusya ile ortaklaşa geliştirileceğini vurgulayan Novak, "Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesi, Rusya ve Türkiye arasındaki stratejik işbirliğinin geleceği olarak görüyoruz." ifadesini kullandı.

Proje kapsamında Rusya’da yaklaşık 260 Türk öğrencinin de yüksek eğitim alarak bu alanda uzmanlaşacağını hatırlatan Novak, şunları kaydetti:

“Şu anda projede inşaata başlamak üzere olduğumuz bir safhadayız. İnşaat alanının seçilmesine ve geliştirilmesine yönelik çok büyük bir hazırlık sürecinden geçildi. Türkiye’ye de bu süreci kolaylaştırmaya yönelik attığı adımlar için teşekkür ediyorum. Akkuyu NGS’de yaklaşık 20 milyar dolarlık yatırım olacak ve bunun 6 ila 8 milyar dolarlık kısmı Türk şirketlere yönelecek. Bu nedenle, Türkiye ekonomisine de kazanç sağlayacak bu projenin stratejik yatırım statüsünü almasını umuyoruz. Ayrıca, eğer proje stratejik yatırım statüsü alırsa Türk yatırımcılar için de daha cazip bir proje haline geleceğini düşünüyoruz.”

- “Doğalgaz fiyatlarını sözleşmeler belirliyor”

Türkiye ve Rusya arasında bir süredir devam eden doğalgaz indirim görüşmelerine de değinen Novak, “Doğalgaz fiyatları, Gazprom ve Türk şirketler arasındaki sözleşmeler doğrultusunda belirleniyor. Gazprom şu anda BOTAŞ ve bazı özel şirketlere doğalgaz sağlıyor. Bildiğim kadarıyla yetkililer arasında görüşmeler şu anda devam ediyor. İnanıyorum ki tüm tarafları memnun edecek bir çözüme varılacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Novak, sadece Türkiye'ye enerji kaynakları sağlamakla değil, ülkedeki hidrokarbon kaynakların son ürün haline getirilmesi, petro-kimya ürünlerinin geliştirilmesi ve doğalgazdan elektrik üretim sektörleriyle de son derece ilgili olduklarını belirtti.

Rus Inter-RAO şirketinin Türkiye'de 478 megavatlık güç santrali işlettiğini hatırlatan Novak, Gazprom’un da benzer çalışmalar yaptığını ve Türkiye ile bunun gibi işbirliğini genişletecek projeleri değerlendirdiğini söyledi.

Türkiye doğalgaz piyasasının son derece rekabetçi bir sektör olduğunu ifade eden Novak, şöyle devam etti:

“Rusya şu anda Türkiye’ye yıllık 30 milyar metreküp doğalgaz sağlıyor. Ayrıca, İran, Azerbaycan, Nijerya, Katar gibi ülkeler de Türkiye’ye doğalgaz ihraç ediyor. Doğalgaz projeleri, yüksek sermaye gerektiren, uzun vadeli yatırımlardır. Bu nedenle, sadece etkin projeler, böyle bir rekabetçi ortamda başarılı olabilirler. Şu aşamada, diğer doğalgaz sağlayıcısı ülkeler arasında kimin daha üstün bir role sahip olacağını söylemek zor, ancak Gazprom tüm bölgesel projelerle rekabet edebilecek kapasiteye sahip bir şirket. Rusya, kendisini güvenilir bir enerji sağlayıcısı olarak kanıtlamış bir ülkedir ve Türkiye’nin ekonomik gelişimindeki rolünü devam ettirmeye de hazırdır.”

- “Rusya, OPEC kararını destekliyor”

Küresel petrol piyasaları ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) görüşmelerine ilişkin Novak, petrol üretim seviyelerini dondurmanın, küresel piyasaların dengelenmesi açısından olumlu olacağını belirterek, "Bu nedenle böyle bir hamleyi, petrol üretim seviyesi dondurulma kararını destekliyoruz." diye konuştu.

Novak, OPEC tarafından getirilecek önerileri beklediklerini belirterek, gelecek hafta İstanbul’da OPEC Genel Sekreteri Mohamma Barkindo ile de bu konuların ele alınacağı bir görüşme gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.

Yorumlar