Tunus açıklarında 178 göçmen kurtarıldı

Tunus açıklarında tekneleri arızalanan 178 düzensiz göçmen kurtarıldı

Google Haberlere Abone ol

Tunus'un güneydoğusundaki Medenin kenti açıklarında bindikleri tekne arızalanan 178 düzensiz göçmenin kurtarıldığı bildirildi.

Tunus Kızılayından yapılan yazılı açıklamaya göre, Deniz Kuvvetleri, Akdeniz'de seyir halindeyken Medenin kenti açıklarında arızalanan düzensiz göçmenleri taşıyan bir tekne tespit etti.

Teknede 2 kişinin cansız bedeninin bulunduğu, 178 kişinin ise kurtarıldığı aktarılırken, düzensiz göçmenlerin Bangladeş, Mısır ve Afrika uyruklu oldukları kaydedildi.

Söz konusu 2 kişinin ölüm nedenine ilişkin ise bilgi verilmedi.

Afrika'nın kuzeyindeki Tunus ve Libya gibi ülkeler, Akdeniz üzerinden yasa dışı yollarla Avrupa'ya ulaşmak isteyen düzensiz göçmenler için bir çıkış noktası olarak görülüyor.

Her yıl binlerce göçmen daha iyi bir yaşam umuduyla Avrupa'ya ulaşmak için Afrika'dan Akdeniz'e açılıyor. Göçmenlerin bir kısmı Avrupa'ya ulaşmayı başarırken bir kısmı ise denizde can veriyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) sözcülerinden Carlotta Sami, 4 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, 2021 başından mayısa kadarki dönemde en az 500 göçmenin Orta Akdeniz göç güzergahında Avrupa'ya geçmeye çalışırken denizde can verdiğini açıklamıştı.

Yorumlar