TSKB'ye kadın istihdamına katkı için 100 milyon avro kredi

İSTANBUL (AA) - Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), kadın istihdamını destekleyen firmaların yapacağı yatırımlara finansman sağlamak amacıyla Fransız...

Google Haberlere Abone ol
TSKB'ye kadın istihdamına katkı için 100 milyon avro kredi

İSTANBUL (AA) - Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), kadın istihdamını destekleyen firmaların yapacağı yatırımlara finansman sağlamak amacıyla Fransız Kalkınma Ajansı'ndan (AFD) 100 milyon avro tutarında kaynak temin etti.

Banka açıklamasına göre, TSKB, AFD'den 100 milyon avro tutarında kredi sağladı. Kredi anlaşması, bugün İstanbul'da imzalandı. Krediyle, Türkiye'de faaliyet gösteren firmaların iş sağlığı ve güvenliği yatırımlarının desteklenmesi, çalışma ortamında cinsiyet eşitliğini gözeten ve kadınların istihdama katılmasına fırsat tanıyan firmaların yapacağı yatırımlara kaynak sağlanması hedefleniyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TSKB Genel Müdürü Suat İnce, AFD'den sağlanan kredinin TSKB'nin kadın istihdamına verdiği destek açısından büyük öneme sahip olduğunu belirtti.

Cinsiyet eşitliğinin, TSKB'de öncelikleri arasında yer aldığına vurgu yapan İnce, şunları kaydetti:

"Çalışanlarımızın yüzde 55'inin kadın olması, bu konuya verdiğimiz önemin en gurur duyduğumuz göstergelerinden birini oluşturuyor. AFD ile imzaladığımız anlaşmayla, kadın istihdamı konusundaki yaklaşımımızı ülkemizin geneline yayarak, özellikle reel sektörde bu alandaki farkındalığı artırmayı hedefliyoruz. Çalışma hayatına katılan ve ekonomik olarak güçlenen her kadınla, ülkemiz nitelikli kalkınma hedefine bir adım daha yaklaşacak."

İnce, TSKB'nin AFD ile 2005 yılından bu yana verimli bir iş birliği içinde olduğuna dikkati çekerek, "AFD ile geçtiğimiz 10 yıl içinde enerji, KOBİ, sürdürülebilir turizm gibi pek çok farklı alanda başarılı projeler gerçekleştirdik. Bugün imzaladığımız anlaşmayla AFD'den sağladığımız kaynak tutarı 310 milyon avroya ulaştı. AFD ile iş birliği içinde finanse ettiğimiz her proje bizim için çok değerli, fakat özellikle bu anlaşma ile kadın istihdamını destekleyecek olmak, bizim için ayrı bir gurur kaynağı" ifadelerini kullandı.

AFD Grubu Genel Müdürü Bertrand Willocquet de kredi anlaşmasının hem TSKB ile iş birliklerini güçlendirdiği hem de Türkiye için önemli konuları kapsadığı için kendileri açısından çok önemli olduğunu ifade etti. Willocquet, şu açıklamalarda bulundu:

"Türkiye kendine çok önemli ekonomik bir hedef belirledi; 2023 yılına kadar küresel ölçekteki en büyük 10 ekonomiden birisi haline gelmek. Bu yüzden, hem kadın istihdamının artırılması hem de iş yerlerinde sağlık ve güvenlik koşullarının iyileştirilmesi temel koşulları oluşturmaktadır.

Dolayısıyla, AFD olarak, istihdama erişim imkanları ve sürdürülmesi açısından cinsiyet eşitliğini teşvik etmek ve iş güvenlik engellerinin azaltılmasına katkıda bulunmak üzere TSKB ile birlikte aynı konumu paylaştığımız için gurur duyuyoruz. Kurumlarımızın 10 yıldan bu yana devam ettirdiği karşılıklı bu güven, gerçek anlamda yenilikçi ve umut veren, kesinlikle bir ilki gerçekleştiren ve çok gurur duyduğumuz bir proje üzerinde birlikte çalışmamızı sağladı."

Yorumlar