Trump'ın ses kaydı sızdı, gösteriler daha da alevlenebilir

ABD'deki protesto gösterileri tüm hızıyla devam ederken Trump'ın ortalığı karıştıracak yeni ses kaydı sızdı. İddiaya göre Trump ses kaydında, göstericilere daha sert davranılması gerektiği talimatı veriyor.

Google Haberlere Abone ol

ABD'nin Minneapolis kentinde siyahi bir vatandaşın polis tarafından öldürülmesiyle başlayan protesto gösterileri ülkenin birçok eyaletine sıçrayarak devam ederken, ortalığı daha da alevlendirecek yeni iddialar ortaya atıldı. İddiaya göre ABD Başkan Trump, kamuoyuna sızan ses kaydında göstericilere daha sert davranılması talimatı veriyor. 

ABD Başkanı Donald Trump'ın, valileri, ülkede siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu ölmesinin ardından protestolardaki şiddet eylemlerinde "zayıf davranmakla" suçladığı bildirildi.

Trump, salıdan bu yana devam eden Floyd gösterileri ve yaşanan şiddet olaylarına ilişkin eyalet valileri ile telekonferans görüşmesi yaptı. Amerikan basınının görüşmenin ses kayıtlarına dayandırdığı haberlere göre, Trump valileri "zayıf davranmakla" suçlayarak, "Olaylarda baskın taraf siz olmalısınız, olmuyorsanız da vaktinizi boşa harcıyorsunuz demektir." ifadesini kullandı.

Göstericiler konusunda valilerin çok daha sert adımlar atması gerektiğinin altını çizen Trump, "Bunlar bir hareket, şimdi olanları durdurmazsanız daha da kötü yerlere gider." değerlendirmesinde bulundu. Trump konuşmasında, "İnsanları tutuklamalısınız, hareketlerini takip etmelisiniz, 10 yıl hapse atmalısınız. Böyle yaparsanız, bu tarz bir durumu bir daha yaşamazsınız." ifadelerine yer verdi.

abd

Yorumlar