Trump, savaş çığırtkanı John Bolton'u kovdu

ABD Başkanı Trump, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'u da kovduğunu açıkladı. John Bolton, Trump'ı sık sık savaşçı kararlar almasını telkin eden bir isim olarak biliniyor. Özellikle, İran, Kuzey Kore ve Venezuela gibi konularda ABD'nin savaşa girmesinden yana olduğunu gizlemeyen bir isimdi.

Google Haberlere Abone ol

ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldiğinden bu yana kovduğu onlarca isme bir isim daha ekledi. Trump, Türkiye'nin de yakından tanıdığı ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'u da kovduğunu açıkladı. John Bolton, Trump'ı sık sık savaşçı kararlar almasını telkin eden bir isim olarak biliniyor. Özellikle, İran, Kuzey Kore ve Venezuela gibi konularda ABD'nin savaşa girmesinden yana olduğunu gizlemeyen bir isimdi. Bolton, Venezuela konusunda Amerikan ordusunu harekete geçirmeye hazır tavırlarıyla tepki çekmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada, dün gece John Bolton'a, artık Beyaz Saray'da ona gerek olmadığını söylediğini belirtti. Bolton'ın birçok önerisine şiddetle karşı çıktığını ve yönetimdeki birçok kişinin de kendisiyle hemfikir olduğunu belirten Trump, "Bu nedenle de John'dan istifasını istedim ve bu sabah bana verdi. John'a hizmeti için teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı. Trump, Bolton'ın yerine gelecek ismi, gelecek hafta açıklayacağını kaydetti. John Bolton da Twitter hesabından, "Başkan Trump'a dün gece istifa etmeyi önerdim ve bana 'Bunu yarın konuşalım' dedi." açıklamasında bulundu. Bolton ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in, yaklaşık 1 buçuk saat sonra Beyaz Saray'da ortak basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

Detaylar Geliyor...

Kaynak: Son Haberler

Yorumlar