Trump ile Twitter'ın kavgasına Facebook da katıldı

ABD Başkanı Trump ile Twitter arasında yaşanan gerilime Facebook da dahil oldu. Trump'ın mesajlarına müdahale ederek tepkileri üzerine çeken Twitter, Facebook tarafından da haksız bulundu. Facebook'un sahibi Zuckerberg, sosyal medya sitelerinin "yargıç" olmadığını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

ABD Başkanı Donald Trump'ın sosyal medya sitesi Twitter üzerinden attığı mesajlara müdahale gelmesi tartışmalara neden olmuştu. Twitter, Trump'ın attığı mesaja, "Doğrulama" etiketi gerektiği notunu düşmüştü. Bu durum başta Trump olmak üzere birçok kesimin tepkisini çekmişti. Tartışmalar devam ederken Facebook'tan da yorum gelid. Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg de ABD Başkanı Donald Trump'ın paylaştığı yanlış bir siyasi bilgiye 'uyarı' etiketi koyan Twitter'a karşı cephe aldı. Trump'ın bir 'sosyal medya kararnamesi' imzalamasının beklendiği bir dönemde Amerikan yönetiminden yana taraf alan, Zuckerberg, sosyal medya platformlarının ‘gerçeğin yargıcı’ olmaması gerektiğini savundu.

Fox News’e konuşan Zuckerberg, “Bu konuda bence Twitter’dan farklı bir politikamız var. Ben sadece Facebook’un, insanların çevrimiçi söylediği her şey konusunda gerçeğin yargıcı olmaması gerektiğine güçlü bir şekilde inanıyorum. Genel olarak, özel şirketler muhtemelen olmamalı, özellikle bu platform şirketler, bunu yapacak pozisyonda olmamalı” dedi.

Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’den Zuckerberg’e cevap ise gecikmedi. Twitter’ın küresel çapta seçimlerle ilgili yanlış ya da tartışmalı bilgileri işaret etmeye devam edeceğini belirten Dorsey, şu ifadeleri kullandı; “Bu bizi gerçeğin yargıcı yapmaz. Amacımız çelişen ifadelerin noktalarını birleştirmek ve ihtilaflı bilgileri göstermek, böylece insanlar kendileri bir yargıya varabilir. Bizim daha şeffaf olmamız kritik çünkü insanlar eylemlerimizin nedenini açıkça görebiliyor.”

NE OLMUŞTU?

Donald Trump, geçtiğimiz günlerde mesaj yayımlayarak Kaliforniya eyaletindeki başkanlık seçimlerinde posta yoluyla kullanılacak oyların hileye açık olduğunu, oy sandıklarının çalınacağını ve sahte oy pusulası basılacağını öne sürmüştü. Twitter, dezenformasyonu engellemeye yönelik yeni kuralları çerçevesinde bu mesajın altına “Bilgiyi doğrula” uyarısı koymuştu.

Bunun üzerine küplere binen Trump, Twitter’ı ifade özgürlüğünü kısıtlamak ve başkanlık seçimlerine müdahale etmekle suçlamıştı. Hızını alamayan Trump, sosyal medya için ‘ya yeni düzenleme getireceklerini ya da tamamen kapatacaklarını’ belirtmişti. Trump’ın bu gün bu konuda bir kararname imzalaması bekleniyor. 

Yorumlar