TRT ve Digitürk binasını işgal girişimi davası

- Duruşmada, darbe girişimi sırasında, helikopterlerle altı seferde Etimesgut 11. Hava Ulaştırma Üs Komutanlığına nakledilen 91 Hava Harp Okulu öğrencisi ile bu öğrencilerin nakilleri konusunda emir verdiği gerekçesiyle Ankara'da yargılanan eski Hava Harp Okulu Alay Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Ergezen tanık olarak dinlenildi - Mahkeme Başkanı Pur'un, "Sizi kim kullandı?" sorusuna "Bunu siz bulacaksanız." karşılığını veren tanık Ergezen, "Kimden emir aldınız?" sorusunu "Kendi yargılandığım mahkemede cevap vereceğim." diye cevapladı

Google Haberlere Abone ol

İSTANBUL (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde, Vodafone Arena Stadı ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirip TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk binasını işgal ederek ele geçirmeye çalışan 58'i tutuklu 96 sanığın yargılandığı davada, eski Hava Harp Okulu Alay Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Ergezen, "tanık" sıfatıyla ifade verdi.

Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki binada yer alan salonda İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmada, darbe girişimi sırasında, helikopterlerle altı seferde Etimesgut 11. Hava Ulaştırma Üs Komutanlığına nakledilen 91 Hava Harp Okulu öğrencisi ile bu öğrencilerin nakilleri konusunda emir veren iki komutandan biri olduğu gerekçesiyle Ankara'da yargılanan Ergezen tanıklık yaptı.

Ergezen, 15 Temmuz günü Hava Harp Okulu'nda yaşananlar ilgili yargılandığı mahkemede konuşmak istemediğini ifade ederek, sadece sorulacak sorulara cevap vereceğini söyledi.

Mahkeme Başkanı Hulusi Pur, tanık Ergezen'e "Tabii ki takdir sizin. İster konuşursunuz ister konuşmazsınız. Susma hakkınız da var. Cevabını merak ettiğimiz sorularımızı tabii ki soracağız." dedi.

Mahkeme Başkanı Pur'un soruları ve tanık Ergezen'in yanıtları şöyle:

"Pur: Yalova'daki askeri öğrencilerle ilgili bir hareketlilik olmuş. Bilginiz var mı?

Ergezen: Güvenlik tedbirleri kapsamında arkadaşlarımızın gelmesini istedik.

Pur: Niçin helikopterle TRT Digitürk binasına gitme emrini verdiniz?

Ergezen: Buralara, emirler doğrultusunda güvenliği sağlamak maksadıyla gittik.

Pur: TRT ve Digitürk'te yayın kesme konusunda Ali Akkaş ve Hamdi Acar'a talimatınız oldu mu? Hangi maksatla Ümraniye'deki sivil teknik ekibi alma emrini verdiniz?

Ergezen: Ali'ye yayın kesilmesi konusunda bir emir vermedim. Böyle bir emir verdiğimi hatırlamıyorum. Siviller hakkında bir bilgim yok.

Pur: Niçin TRT ve Digitürk'ü giderek, pervasızcı giderek işgal ettiniz?

Ergezen: Ben orada öyle bir durum görmedim.

Pur: TRT ve Digitürk'e gitme emrini kimden, hangi maksatla aldınız?

Ergezen: Bunu kendi yargılandığım mahkemede anlatacağım.

Pur: 200'ü aşkın harbiyeli öğrencinin Yalova'dan teçhizatlı bir şekilde sivil otobüsle çıktığı konusunda neler biliyorsunuz?

Ergezen: 'Detay konusunda çok bilgim yok. Kaç askerin çıktığı konusunu burada sizden öğreniyorum. Öğrencilerin İstanbul'daki okula getirilmesi emrini verdim. Yanlış yaptığımız bir şey yok.

- Başsavcıdan, tanık Ergezen'e sitem

Tanık olarak dinlenilen Hüseyin Ergezen, Başsavcıvekili Mehmet Ayhan'ın sorularına şu yanıtları verdi:

"Ayhan: Madem terör saldırısı var diyorsunuz. Hava Harp Okulu öğrencilerini bugüne kadar hangi terör saldırısında görevlendirdiniz. Bu devletin önlem alacak polisi, askeri yok muydu?

Ergezen: Bana göre 15 Temmuz günü normal bir gün değil. Anormal bir gündü.

Ayhan: Digitürk'e bombalı saldırı mı vardı ki gittiniz?

Ergezen: Atatürk Havalimanı'na saldırı olmuştu.

Ayhan: 'Eee… O görev sana mı aitti. Sen mi koruyacaktın havalimanını?

Ergezen: Bu soruyu cevaplamayacağım."

Tanık Ergezen'e bu cevapları karşısında sitem eden Ayhan, şunları söyledi:

"Digitürk'te bombalı saldırı mı vardı ki sen gidiyorsun. O görev sana mi ait? Sen mi koruyacaksın Digitürk'ü, Casper'ı. Resmi şartlarda bir defa bu çocuklar görevlendirilemez. Gecenin 10'unda çocukları dışarı çıkarma emrini veriyorsun. 15 Temmuz, bana göre normal bir gündü. Sana göre olmayabilir. Zaten anormal bir şey yaptığınız için yargılanıyorsunuz. Gezi olayı oldu, ülke yangın yerine döndü. Siz böyle bir günde görevlendirildiniz mi? Terör saldırısı varsa görevlendirme bu saldırıyı engellemek yönünde olur. TRT'ye, Digitürk'e asker yığmakla olmaz. Çevik Kuvvet'in önüne tankları götürmekle olmaz."

- "Topu taca atmak"

Mahkeme Başkanı Pur'un, "Sizi kim kullandı?" sorusuna Ergezen, "Bunu siz bulacaksanız." karşılığını verdi.

Ergezen'in bu cevabı karşısında Pur, "Futbolda bir terim vardır. 'Topu taca atmak.' gibi. Ne dersin? Kimden emir aldın?" şeklinde çıkışması üzerine Ergezen, "Bağlantı kuramadım." dedi.

Bir şeyler gizleme kaygısının olmadığını ifade eden Ergezen, "Kimden emir aldınız?" sorusunu ise "Kendi yargılandığım mahkemede cevap vereceğim." diye cevapladı.

- Helikopterdeki sivil şahıslar

Tanık Hüseyin Ergezen'e, sanık ve müşteki avukatları da bazı sorular sordu.

Sanık avukatlarından Rıdvan Topal, "Terör saldırısı iddiasıyla güvenliği sağlamak için helikopterle gitme emrini verdiğiniz TRT'ye neden sivil şahısları da götürdünüz?" sorusuna Ergezen, "Sivilleri tanımıyorum. Benim bunlardan haberim yok." yanıtını verdi.

Duruşmada, diğer tanıkların dinlenilmesiyle devam ediyor.​

Yorumlar