"Troy kartlarla işlem hacmi 1,5 milyar lirayı geçti"

- BKM Genel Müdürü Canko: - "Ocak-eylül döneminde Troy kartlarla gerçekleşen işlem hacmi 1,5 milyar liranın üzerinde" - "Yıl sonu hedefimiz 1 milyon karta ulaşmak. Önümüzdeki yıllarda da Troy logolu kart adetleri katlanarak büyümeye devam edecek" - "Amacımız, mevcut pazardan pay almaktan ziyade finansal erişimi artırarak henüz finansal sisteme dahil olmamış nüfusa erişerek pazarı sağlıklı bir şekilde büyütmek" - "Türkiye'de halen harcamaların yüzde 40'ı kartlarla yapılıyor ve bu bize hala gidilecek yolumuz olduğunu gösteriyor"

Google Haberlere Abone ol
"Troy kartlarla işlem hacmi 1,5 milyar lirayı geçti"

İSTANBUL (AA) - MURAT BİRİNCİ - Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, Türkiye'nin Ödeme Yönetimi (Troy) logolu kartlarla gerçekleşen işlem hacminin ocak-eylül döneminde 1,5 milyar liranın üzerinde olduğunu belirterek, "Yıl sonu hedefimiz 1 milyon karta ulaşmak. Önümüzdeki yıllarda da Troy logolu kart adetleri katlanarak büyümeye devam edecek." dedi.

Canko, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Troy'un Nisan 2016'da hayata geçtiğini, Mayıs 2017'de de yapılan tüketici tanıtımı ile duyurulduğunu hatırlatarak, Troy'un bugün itibarıyla Türkiye kartlı ödemeler pazarının neredeyse tamamını kapsayan 27 üyesi bulunduğu, kart ihraç eden üye sayısının ise 16 olduğunu, bunların 15'inin banka, birinin ise banka dışı kuruluştan oluştuğunu anlattı.

Troy kartların banka kartları, kredi kartları ve ön ödemeli kartlar gibi geniş bir yelpazeyi kapsadığını ifade eden Canko, 2016 sonunda sadece 22 bin olan Troy logolu kart adedinin, bir yıl gibi kısa bir sürede 800 bine ulaştığını kaydetti. Bu kartların önemli bir bölümünün banka kartları olduğunu ancak kredi kartları ve ön ödemeli kartların da büyüdüğünü belirten Canko, yılbaşından bu yana verilen her 100 yeni banka kartından 6'sının Troy logolu olduğunu bildirdi.


- "6 milyon adet işlem gerçekleşti"


Soner Canko, yıl sonu hedeflerinin 1 milyon karta ulaşmak olduğunu ve gelecek yıllarda da Troy logolu kart adetlerinin katlanarak büyümeye devam edeceğini söyledi.

Amaçlarının mevcut pazardan pay almaktan ziyade finansal erişimi artırarak henüz finansal sisteme dahil olmamış nüfusa erişerek pazarı sağlıklı bir şekilde büyütmek olduğunu vurgulayan Canko, eylül itibarıyla, Troy logolu kartlarla yılbaşından bu yana 6 milyon adet işlem gerçekleştiğini kaydetti.

Canko, sektördeki 9 aylık işlem adetlerinin bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 12 büyüdüğünü, Troy'un işlem adetlerindeki artışa katkısının yüzde 2 olduğunu ve ocak-eylül döneminde Troy kartlarla gerçekleşen işlem hacminin 1,5 milyar liranın üzerinde bulunduğunu bildirdi.


- "Troy ile yerel pazarın ihtiyaçlarına hızlı şekilde cevap verilebilir"


BKM Genel Müdürü Canko, Türkiye'de dijital ödemeler sektörünün oldukça geliştiğini ve birçok teknolojik yeniliğin gelişmiş ülkelerden çok önce Türkiye'de gerçekleştiğini ifade ederek, "Türkiye, bu konuda öncü ülkelerden biri. Bu bağlamda teknolojik yeniliklerin daha hızlı hayata geçmesi açısından yerel bir ödeme sisteminin varlığı, ihtiyaçlara daha hızlı cevap verilmesine olanak tanıyarak dünyada bu alandaki öncü konumumuzun daha da pekişmesini sağlayacaktır." şeklinde konuştu.

Yerel ödeme sistemlerinin ödemeler sektörüne ve ülke ekonomisine farklı açılardan katkı sağladığına işaret eden Canko, Troy'un da Türkiye için oldukça stratejik bir girişim olarak ülkenin kalkınması açısından çok önemli bir araç niteliğinde olduğunu vurguladı.

Troy ile yerel pazarın ihtiyaçlarına hızlı şekilde cevap verebilen, ülke kaynaklarının verimli şekilde kullanılmasını sağlayan bir platform oluşturduklarını belirten Canko, Troy'un her aşamasında, ekosistemde yer alan kart üreticileri, POS ve ATM üreticileri, ödeme hizmet sağlayıcılar, bankalar, e-para kuruluşları olmak üzere tüm paydaşların büyük destek gösterdiğini kaydetti.

En önemli desteğin ise düzenleyiciler olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) alındığını ifade eden Canko, "Troy ile Türkiye'de bir ilki hayata geçiriyorduk. Düzenleyicilerimiz, tüm süreçlerimizi titizlikle inceleyerek kartlı ödeme şeması için gerekli lisans ve izinlerimizi verdiler." dedi.


- "Troy kullanımının kartopu gibi büyüyeceğini öngörüyoruz"


Soner Canko, Troy olarak misyonlarının, ödeme sistemlerinin sağlıklı ve sürdürülebilir şekilde büyümesini sağlama ve böylece ekonomik kalkınmaya katkıda bulunma olduğunu söyledi.

Orta Vadeli Program'da (OVP) milli ve yerel ödeme sisteminin desteklenmesinin yer almasının bu misyonun ekonomi yönetimi tarafından da desteklendiğinin en önemli göstergesi olduğunu vurgulayan Canko, "Bu misyon ile hareket ederken en önemli avantajımız, Türkiye pazarının koşullarına uygun ürünleri en hızlı şekilde geliştirme kabiliyetimiz. 2017'de Troy'un bilinirliğinin artması yönünde yapılan çalışmalar 2018'de meyvelerini verecektir. Troy kullanımının kartopu gibi büyüyeceğini öngörüyoruz." ifadelerini kullandı.


- "Troy, ekonomiye katkı sağlayacak"


BKM Genel Müdürü Canko, kartlı ödemelerin kayıt dışı ekonomiyi önlediğini, vergi gelirlerini artırdığını, vergi yükünün adil bir şekilde dağılmasını sağladığını söyledi.

Kartlı ödemelerin enflasyonu düşürdüğünü, insanları nakdin taşınması, korunması ve yönetilmesi gibi operasyonel maliyetlerden koruyarak verimliliği artırdığını ve bankacılık ilişkisi bulunmayan kesimlerin finansal sisteme katılımı için önemli bir araç olduğunu vurgulayan Canko, Türkiye'de halen harcamaların yüzde 40'ının kartlarla yapıldığını ve bunun kendilerine hala gidilecek yol olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Troy'un, henüz bankacılık sistemiyle, kartlarla tanışmamış kitleleri sisteme katmaya öncelik vereceğini belirten Canko, "Türkiye'nin nakitsiz toplum hedefine ulaşmasında çok önemli katkılar sağlayacak. Bunu yaparken de ödemeler sektöründe ekosistemi büyütecek, geliştirecek. Kartlı ödemeler sayesinde artacak olan refah düzeyi, üretimin ve istihdamın artmasına, perakendenin de büyümesine katkı sağlayacak, kısaca ekonomiye katkı sağlayacak." diye konuştu.

Yorumlar