Trakya'nın en büyük buz pateni pistinde sona gelindi

- Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yaptırılan Trakya'nın en büyük olimpik buz paten pistinde sona yaklaşıldı - Tekirdağ Gençlik ve Spor İl Müdürü Hazan Kadir Kardaş: - "İlimizi buz pistinde, hokeyde ve curlingde hedefleri olan bir şehir haline getirip, gençlerimizi de bu branşlara alıştırıp bir potansiyel oluşturmanın peşindeyiz"

Google Haberlere Abone ol
Trakya'nın en büyük buz pateni pistinde sona gelindi


TEKİRDAĞ (AA) - ÖMER URAL - Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yaptırılan Trakya'nın en büyük olimpik buz pateni pistinde sona yaklaşıldı.

Tekirdağ'ın merkez Süleymanpaşa ilçesinde inşa edilen buz pateni pistinin yüzde 99'u tamamlandı.

Bakanlık tarafından 2014 yılında yapımına başlanılan ve Trakya'nın kapasite bakımından en büyüğü olma özelliği taşıyan, 20 milyon liraya mâl olacak ve 500 seyirci kapasiteli pistte buz pateninin yanı sıra curling ve hokey gibi sporlar da yapılabilecek.

Pistin 2 ay sonra hizmete açılması öngörülüyor.

Tekirdağ Gençlik ve Spor İl Müdürü Hazan Kadir Kardaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, pistin çevre düzenlemesinin ardından hizmete açılacağını söyledi.

Olimpik buz pateni pisti ile şehrin potansiyelinin artacağına işaret eden Kardaş, şöyle konuştu:

"Curling ve Buz Hokeyi Federasyonlarımızla görüşmemizde antrenman alanları için heyecanlı olduklarını gözlemledik. İnşallah uluslararası müsabakaların ilimizde yapılamasını sağlayacağız. İlimizi buz pistinde, hokeyde ve curlingde hedefleri olan bir şehir haline getirip, gençlerimizi de bu branşlara alıştırıp bir potansiyel oluşturmanın peşindeyiz. Bu konuyla ilgili çalışmamızlarımız devam edecek."

Buz pistinde bireysel branş antrenmanlarının da yapılabileceğini dile getiren Kardaş, şu ifadeleri kullandı:

"İki bireysel branşımız var. Biz bu branşlar içerisinde jimnastik ve güreşte çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Onun dışında fuaye alanlarında curling için oluşturulmuş parkurlar var. Sporcular burada buza çıkmadan ısınma çalışmaları yapabilecekler. Daha sonra da buzda curling çalışmalarını başlatacağız. Bununla birlikte alt katlarda oluşturan alanlarda okçuluk eğitimi yapılabilecek. Ağırlıklı olarak ilk hedefimiz, buz pisti, curling ve hokey branşlarının hizmetine sunmak."


- Balkan ülkeleri de bekliyor


Buz pateni ve hokey federasyonları ile görüşmelerinde pistin açılışının Balkan ülkeleri tarafından büyük bir heyecanla beklendiğini öğrendiğini ifade eden Kardaş, pistin ülke ekonomisine, kentin tanıtımına büyük katkıları olacağını belirtti.

Pistin kapasite anlamında Trakya'da tek olacağını bildiren Kardaş, pistin hizmete alınması sonrası sık sık uluslararası organizasyonlara Tekirdağ'ın ev sahipliği yapacağını kaydetti.
Yorumlar