Trafik sigortası fiyatlarında indirim beklentisi

Koronavirüs ile mücadele döneminde karantinada kalan vatandaşın aracı da parkta yattı. Hal böyle olunca kazananlar sigorta şirketleri oldu. Kazançlarını katlayan sigorta şirketlerinin şimdi trafik sigortasında indirim yapması bekleniyor.

Google Haberlere Abone ol

Pandemi süresince insanların arabalarını kullanmayarak garajlarında tutuyor olması nedeniyle trafik sigortalarının hasar sayısında azalma oldu. Bu nedenle bazı sigorta şirketleri kar açıklamaya başladı. İSAD Onursal Başkanı Turusan Bağcı da iyi sürücülerin bu yıl 1000 TL yerine 500- 600 TL'ye sigorta yaptırabileceğini söyledi.

Corona virüs nedeniyle trafik sigortasında bazı şirketler iyi sürücülere büyük indirimler yapmaya başladı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İSAD ( İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği ) Onursal Başkanı Turusan Bağcı, "Corona virüs salgını ile birlikte sigorta sektöründe corona virüs ile ilgili tedbirler alınmaya başlandı. İlk olarak trafik sigortasının taksit sayısı artırıldı. "dedi.

Milliyet'in haberine göre pandemi döneminde çok sayıda vatandaşın araçlarını garajında tuttuğunu belirten Bağcı, "Salgın nedeniyle vatandaşların çok dışarı çıkmıyor olması nedeniyle hasar sayısında bir azalma meydana geldi. Hal böyle olunca trafik sigortasında uzun yıllardan beri oluşan zarar grafiği, kara geçmeye başladı. Bu nedenle sigorta şirketleri bu branşlarda kar açıklamaya başladı. Açıklanan karlarla beraber trafik sigortası ve kaskoda birçok şirket indirime gitmeye başladı." dedi.

İyi sürücü ile kötü sürücü arasında farkın giderek açıldığını söyleyen Bağcı, "İyi sürücü bir yıl önce trafik sigortasına 1000 TL öderken bu yıl 500-600 lira gibi bir rakam ödemeye başladılar. Bu sürecin bu şekilde birkaç ay daha devam edeceğini tahmin ediyoruz." dedi.

KASKO ARAÇ DEĞERİ NEDİR, NELER VAR İÇİNDE?

Firmalar araç sahiplerine kasko teklifi çalışırken diğer tüm unsurların yanında bu listeyi de baz almak zorundadırlar. Türkiye Sigortalar Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği, bu listeyi aylık olarak günceller. Bu nedenle araç kasko değeri her dönem değişir.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından araçların marka, model ve üretim yılına göre değerlerinin sıralandığı listeye Araç Kasko Değer Listesi adı verilir. Hasar anında aracın rayiç değerinin tespitinde bazı sigorta şirketleri TSB tarafından açıklanan kasko değer listesini referans olarak alır. Kasko araç değer listesinde son 15 yıllık araçların değerleri yer alır.

 

Yorumlar