Toyota'dan dudak uçuklatan yatırım kararı

Elektrikli otomobilde iddialı bir çıkış yapan Toyota 3,4 milyar dolar yeni yatırım kararı aldı. Peki, Toyota elektrikli araç fiyatları ne kadar, Hibrit fiyatları nasıl?

Google Haberlere Abone ol

Toyota elektrikli otomobiller için 3,4 milyar dolarlık yatırım yapacak. Peki, şu anda Toyota elektrikli araç fiyatları ne kadar, Hibrit fiyatları nasıl?

Fosil yakıtlı araçlar yerine artık elektrikli modellere yönelen otomobil üreticileri, yatırımlarını artırmaya devam ediyor. Bu noktada dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden biri olan Toyota da 2030'a kadar toplamda 3,4 milyar dolarlık yatırım yapılacağını duyurdu.

Otomobil üreticileri artık fosil yakıtlı araçları bir kenara bırakarak elektrikli modellere ilişkin yatırımlarına devam ediyor. Dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden biri olan Toyota için de durum aynı.

Japon şirket, son olarak ABD'deki yeni fabrikayla elektrikli otomobillere yönelik 1,29 milyar dolarlık yatırım yapacağını da duyurdu. Her ne kadar şu an için tesisin tam olarak nereye kurulacağı belli olmasa da bu yatırımla birlikte çok fazla istihdam sağlanacağı aşikar.

2025 yılına kadar tesiste üretime başlanacağı ve 2031 itibariyle de artık üretim kapasitesinde ciddi bir artış gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Yani ilk etapta planlanan bu. Ayrıca buna ek olarak farklı elektrikli üretim tesisleri de kurulacak ve ayrılan bütçe 3,4 milyar dolar seviyesinde.

Elektrikli otomobil bataryalarına olan yatırım her geçen gün artıyor. Toyota da bu noktada çok önemli bir adım atıyor.

Toyota, geçtiğimiz dönemlerde de aktardığı gibi 2030'a kadar dünya genelinde 2 milyon sıfır emisyonlu elektrikli araç satmayı planlıyor. Ayrıca şirket 4 yıl içinde toplamda 15 farklı elektrikli araca sahip olacaklarını da duyurdu.

Diğer otomobil üreticileri de benzer kararlar almaya devam ediyor.

Toyota şu anda yarı elektrikli olarak değerlendirilen Hybrit modeller satıyor. Onların da fiyatları şöyle: 

Fiyatlar 450 bin liradan başlıyor.

Versiyon Tavsiye Edilen 2021 MY
Fiyatları (TL)
Hybrid Dream e-CVT 450.200
Hybrid Flame e-CVT 464.100
Hybrid Flame X-Pack e-CVT 477.200
Hybrid Passion X-Pack e-CVT 518.400
 

 

 

Yorumlar