TOKİ 500 TL geri alınıyor mu, iade var mı?

TOKİ başvuru ücreti olara ödenen 500 TL geri ödeniyor mu, başvuru yaptıktan sonra konut çıkmaması halinde ücret iadesi yapılıyor mu?

Google Haberlere Abone ol
TOKİ 500 TL geri alınıyor mu, iade var mı?

TOKİ 500 TL başvuru ücreti iadesi yapılıyor mu veya geri ödeme yapılıyor mu soruları başvuru yapmak isteyen ancak başvuru esnasında vereceği paranın yanmasını istemeyenler tarafından merakla soruluyor. Bilindiği üzere Türkiye genelinde 5 yıl içinde 500 bin sosyal konut yapılması için start bugün verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katıldığı geniş katılımlı bir toplantıyla Türkiye genelinde yapılacak konutların sayıları, fiyatları, taksit miktarları ve vade oranları açıklandı. Başvuru yapmak isteyenler şimdi ilk olarak, muhtemel bir ret durumunda ödedikleri başvuru ücretlerinin geri verilip verilmeyeceğini ücret iadesi olup olmadığını merak ediyor. 

TOKİ başvuru işlemleri 14 Eylül 2022 tarihinde başlıyor. 

Başvuru işlemleri e-Devlet üzerinden yapılacak ardından da bankaya başvuru ücreti ödenecek. Konut başvuru ücretleri farklılık gösteriyor.

Ev başvuru ücretleri dairelerin 1+1, 2+1 ve 3+1 olması sebebiyle değişiyor.

Bu yıl TOKİ ilk kez bazı illerde arsa satışı yapacak. Arsa için başvuru ücreti ise 500 lira olarak açıklandı.

TOKİ ev ve arsanın yanı sıra iş yeri satışı da yapacak. İş yeri başvuru ücreti ise 2 bin lira olarak belirlendi.

TOKİ için başvurular evin bulunduğu il ve ilçedeki Halkbank ve Ziraat Bankası şubeleri üzerinden gerçekleştirilir.

Sosyal konutlar için bir haneden tek başvuru alınabilecek.

Konut tipi 2+1 ve 3+1 ayrımı olmadan, proje bazında başvuru yapılacak. Hak sahiplerinin konut tipleri, ihale yapıldıktan sonra "konut belirleme kurası" ile belirlenecek ve başvuru bedeli 500 lira olacak.

Başvurular "Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri", "En az yüzde 40 engelli vatandaşlar", "emekliler", "18-30 yaş arasındaki gençler" ve "Diğer alıcı adayları" olmaz üzere 5 kategoride kabul edilecek. Yeterli talebin oluşmaması veya mücbir sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde başvuru sahiplerine bilgi verilecek.

BAŞVURU ŞARTLARI

Konut başvuru şartları şu şekilde olacak:

- T.C. vatandaşı olması.

- Proje il sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet etmesi veya proje il nüfusuna kayıtlı olması.

 - Başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları içinde tapuda kayıtlı konutlarının bulunmaması;

- TOKİ'den daha önce ev sahibi olmama.

- İstanbul için aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 16.000 TL, yurt genelinde 14.000 TL olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç) gerekiyor.

- Bir hane halkı adına, tek başvuru yapılacak.

- Başvuruları yapacak vatandaşların 18 yaşını tamamlamaları gerekiyor.

 - Genç kategorisine .../09/1991 tarihinden sonra doğan vatandaşlar müracaat edebilecek.

TOKİ başvurusu esnasında ödenen ücret, şayet konut çıkmaması halinde iade ediliyor. Ancak konut çıkması halinde ise konutun ilk peşinatından düşülüyor.


 

Yorumlar