TİME dünyanın en etkili 100 şirketini açıkladı

TİME dergisi bu yıl ilk kez dünyanın en etkili 100 şirketi listesini açıkladı. En etkili 100 şirket sıralamasında dünyanın en ünlü şirketleri yer alırken, Türkiye'den herhangi bir şirketin yer almadığı görüldü.

Google Haberlere Abone ol

TIME dergisi, 'Dünyanın yılının en etkili şirketleri' listesini bu yıl ilk defa yayınladı. Çoğu sektörden 'fark yaratan şirketlerin' yer aldığı listede BioNTech'in de yer aldığı görüldü.

ABD merkezli TIME dergisi, bu yıl ilk defa dünyadaki en etkili 100 şirketi açıkladı.

Listeyi oluşturmak için TIME, endüstri uzmanlarından sağlık hizmetleri, eğlence, ulaşım, teknoloji ve daha fazlası dahil olmak üzere çoğu sektörden adaylar topladı ve her şirketi etki, yenilikçilik, liderlik, hırs ve başarı gibi temel faktörler üzerinden değerlendirdi.

TIME100 En Etkili Şirketler sayısında dünya çapında 5 kapak yer alıyor ve her biri listedeki bir şirketin CEO'sunu tanıtıyor: Reese Witherspoon, Hello Sunshine, Ulusal Basketbol Birliği'nden Adam Silver, General Motors'tan Mary Barra, Illumina'dan Francis deSouza ve Gro Intelligence'dan Sara Menker.

Listede aralarında Home Depot, Mastercard, Nike, Mattel, Twitter, Johnson & Johnson, Epic Games, Rothy's, AT&T, FedEx, Clubhouse, Airbnb, GoFundMe, Lime, Robinhood, Tesla gibi 64 şirket bulunurken, listeye Avrupa'dan İngiliz Premier Ligi,, Equinor, Maersk, Volks wagen, Adidas, Lego, Farfetch, Stripe, Oatly, Unilever gibi Avrupa merkezli şirketler de girdi. BioNTech de listede

Öte yandan, koronavirüsle mücadelede 'oynadıkları kritik rol' nedeniyle BioNTech, Moderna, Johnson & Johnson, CVS, Walgreens and Illumina şirketleri de listeye dahil edildi.

Bununla birlikte, Microsoft, Samsung, Huawei, Apple, Tence nt, Nintendo, Nvidia, Taiwan Semiconductor Manufacturing Corporation ve Zoom gibi teknoloji devleri de kendilerine listede yer buldu.

Listede, finans sektöründen de Nubank, Alibaba, Mas tercard, Robinhood, Stripe, Flutterwave ve Coinbase gibi finan şirketleri de eklendi.

Ayrıca, Netflix, Spotify, TikTok, HYBE ve Disney de eğlence sektörü kategorisinde yer aldı. Listeye, yeni kurulan Clubhouse da girmeyi başardı.

Otomotiv sektöründe ise listede Volkswagen, GM, Tesla ve Çinli BYD'nin yer aldığı görüldü.

Yayına göre, listedeki diğer şirketler arasındaki bu otomobil üreticilerinin 'kendi liderleriyle birlikte geleceği şekillendirdikleri' belirtildi.

Yorumlar