TİKA'nın genç gönüllüleri Ürdün'de

- TİKA'nın, küresel gönüllülük bilinci kazandırılması amacıyla düzenlediği "2018 Tecrübe Paylaşım Programı"na katılan gönüllü öğrenciler, Ürdün'de ihtiyaç sahiplerine ücretsiz giysi sağlayan Kıyafet Bankasında çalıştı - Genç gönüllüler, bağışlanan kıyafetlerin cinsiyet ve mevsimlere göre ayrıldığı atölyede tasnif çalışmalarına katkıda bulundu

Google Haberlere Abone ol

ANKARA (AA) - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) koordinasyonunda, Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde düzenlenen "2018 Tecrübe Paylaşım Programı"na katılan gönüllü öğrenciler, Ürdün'de ihtiyaç sahiplerine giysi sağlayan Kıyafet Bankasında çalıştı.

TİKA'nın organizatörlüğünde düzenlenen program kapsamında Ürdün'de bulunan gönüllü öğrenciler, ülkedeki ihtiyaç sahiplerine giysi ulaştırılması amacıyla faaliyet gösteren Kıyafet Bankasının atölyesinde çalışmalara katıldı.

Genç gönüllüler, bağışlanan kıyafetlerin cinsiyet ve mevsimlere göre ayrıldığı atölyede tasnif çalışmalarına katkıda bulundu. Toplanan kıyafetler, kuru temizleme işleminin ardından Amman ve El-Kerak'taki dağıtım mağazalarına gönderilecek. İhtiyaç sahibi aileler, çocuklarıyla bu mağazaya gelerek istedikleri kıyafetleri ücretsiz alabilecek.

Kıyafet Bankası, 2013'ten bu yana aralarında çoğunlukla yaşlı, yetim ve şehit aileleri ile evlenecek kişilerin bulunduğu 4 milyon ihtiyaç sahibi aileye kıyafet sağladı. Sadece geçen ramazan ayında 38 bin aile Kıyafet Bankasından yararlandı.

Ürdün Kralı 2. Abdullah'ın eşi Kraliçe Rania himayesinde Ürdün Haşimi Krallığı Hayır Kurumuna bağlı faaliyet gösteren Kıyafet Bankası, her yıl eski veya kullanılmayan giysileri toplayıp temizledikten sonra on binlerce ihtiyaç sahibi aileye ulaştırıyor. Kıyafet Bankasında, kadın, erkek ve çocuk kıyafetlerinin yanı sıra oyuncaklar da toplanarak çocuklara dağıtılıyor.

Ürdün ekibi içinde yer alan İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi öğrencisi Ali İmran Köşker, Amman'daki Kıyafet Bankasında gönüllü arkadaşlarıyla çalışmalara başladıklarını belirterek, "Hiç kimsenin bir ücret beklemediği ve dünya namına bir karşılık beklemediği bu ortamda bu çalışmanın ne kadar samimi geçtiğini görüyoruz." dedi.

Köşker, kıyafet düzenleme çalışmalarının yanı sıra ilerleyen günlerde park düzenleme faaliyetlerine de katılacaklarını belirterek, Tecrübe Paylaşım Programının hazırlanmasında emeği geçen TİKA'ya teşekkür etti.

- Tecrübe Paylaşım Programı nedir?

Türkiye'deki farklı üniversitelerde eğitim alan öğrencilerin, Afrika, Asya, Balkanlar ve Ortadoğu gibi TİKA'nın faaliyet coğrafyasında yer alan ülkelerdeki gençlerle etkileşimini ve karşılıklı tecrübe paylaşımını kapsayan program, öğrencilerin ülkeler arasında "dostluk köprüleri" kurmasını amaçlıyor.

"2018 Tecrübe Paylaşım Programı" ile 8 Eylül'e kadar 30 ülkeye gidecek yaklaşık 500 öğrenci, bu ülkelerde Türkiye ve Türk sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını yerinde inceleyerek 100'e yakın proje ve faaliyete katılacak.

TİKA'nın program vesilesiyle üniversite öğrencileri, Nijer, Arnavutluk, Bosna Hersek, Burkina Faso, Cezayir, Cibuti, Çad, Fas, Gana, Gürcistan, Kamerun, Karadağ, Kazakistan, Kenya, Kolombiya, Lübnan, Makedonya, Mozambik, Namibya, Özbekistan, Romanya, Senegal, Sırbistan, Somali, Sudan, Tanzanya, Tunus, Ürdün, Moldova ve Güney Afrika'yı ziyaret ediyor.

TİKA organizatörlüğünde, geçen yıl ilki gerçekleştirilen programa, 45 ilden katılan 220 öğrenci 19 ülkeyi ziyaret etmiş ve gittikleri ülkelerde 28 proje gerçekleştirmişti.

Yorumlar