TESK'ten "cadde mağazacılığı" çağrısı

- TESK Genel Başkanı Palandöken: - "Yüksek kiralar mağaza kapattırıyor. Kiralar düşürülerek cadde mağazacılığı korunmalı"

Google Haberlere Abone ol
TESK'ten "cadde mağazacılığı" çağrısı

ANKARA (AA) - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yüksek kiralar nedeniyle mağazaların kapandığını belirterek, "Kiralar düşürülerek cadde mağazacılığı korunmalı." çağrısında bulundu.

Palandöken, yaptığı açıklamada, kültürel ve tarihi yaşantının bir parçası olan esnaf dükkanlarının korunması gerektiğine işaret etti.

Cadde mağazacılığının geliştirilmesi halinde markalar çıkartılabileceğini vurgulayan Palandöken, şunları kaydetti:

"Haksız rekabetin yarattığı olumsuz durumlardan birisi de cadde mağazacılığının bitmesidir. Şehrin kültüründe yer etmiş yılların lokantaları, pastaneleri, giyim mağazaları birer birer kapanıyor. Kapanan bu mağazalar eskiden 1, en fazla 2 ay boş kalırdı, şimdi ise mülk sahiplerinin yüksek kira talep etmelerinden dolayı 6-7 ay boş kalıyor. Bazen bu dükkanların boş kalma süresi 1 yılı geçiyor. Caddelerin her geçen gün boşalmasıyla cadde mağazacılığı adeta yok oluyor. Yüksek kiralar nedeniyle boş kalan mülkler de değerini zamanla kaybediyor. Bir cadde ve mağazanın değeri, o caddenin ne kadar işlek olduğuyla ölçülür. Onun için mülk sahipleri kiraları değerinin üstünde artırmamalıdır. Yüksek kiralar mağaza kapattırıyor. Kiralar düşürülerek cadde mağazacılığı korunmalı. 'Vatandaşın güven içinde evine gittiği yollar karanlık olmasın ve dükkanlarımız boş kalmasın' diyorsak, mülk sahipleri olarak kiraları aşağı çekip caddelerimizi yeniden eski canlı günlerine geri döndürmeliyiz."

Yorumlar