TESK Başkanı: Şeker sıkıntısı yok, stokçuluk yapılıyor

Üretiminde hiçbir sorun olmayan hatta önceki döneme göre üretim rekoru kıran şeker piyasada stokçuluk nedeniyle bulunamıyor. TESK Başkanı Palandöken, şekerde üretim sıkıntısı olmadığını, stokçuluk sıkıntısı yaşandığını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesiyle Meclis'e taşıdığı 'Fabrikaların şeker tedarikinin durma noktasına geldiği ve şekere ulaşılamadığı' iddiaları üzerine Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı ve Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu Başkanı Bendevi Palandöken'den açıklama geldi.

Şekerin bakkallar aracılığıyla dağıtılmasını talep eden Palandöken, şunları kaydetti:

“Gündem konularından birisi olan piyasada şeker yok problemini mahallenin bakkalı çözer. Bunun için de zaman kaybedilmeden şeker raflarının boş olmasına çözüm olarak bakkallarımız devreye sokulmalı. Fabrikalardan direkt vatandaşa arz için bakkallarımız aracı olmak için hazır. Zam söylentileri, kuraklık gibi birçok sebep sunularak üç beyazdan biri ve evlerimizin olmazsa olmazı şekerin vatandaşa yok denilerek satışının olmaması durumu kabul edilemez. Üretimde bir sorun olmamasına rağmen rafların boş kalması, stokçuluk yapmanın kimseye bir faydası olmayacaktır. Bakkallarımız aracılığıyla bu durum hızlı bir şekilde çözülebilir.”

'ŞEKER FABRİKALARI SATIŞI NEREDEYSE DURDURDU'

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, piyasada şekere ulaşılamadığı iddialarını Meclis gündemine taşımış ve “Türkiye’de 2021 yılında vatandaşın şeker kuyruklarında beklemesinin önüne nasıl geçilecektir?” diye sormuştu. BİM market zincirinde de 1 haftadır toz şeker ve küp şekerin bulunmadığı ve rafların boş kaldığı yönünde iddialar üzerine BİM tarafından açıklama yapılmıştı. Açıklamada, AK Parti iktidarı döneminde özelleştirilen Türkiye Şeker Fabrikaları hatırlatılarak, ''Şeker fabrikaları son günlerde şeker satışını neredeyse durdurdu. Üreticilerin satış fiyatının yüksek olması sebebiyle, tüketicimize uygun fiyatlı şeker tedarik etmekte zorlanmaktayız" denilmişti.

TÜRKŞEKER: BİRÇOK FABRİKADA REKOR KIRILDI

BİM'in bu açıklamasının ardından TÜRKŞEKER'den yapılan açıklamada, "TÜRKŞEKER, 2020-2021 üretim döneminde birçok fabrikasında tüm zamanların rekorunu kırmıştır. 2021-2022 yılı üretim döneminde TÜRKŞEKER, yaklaşık 400 bin ton şeker üretmiş olup, bu miktar kooperatif ve özel sektör fabrikalarının üretimiyle birlikte toplamda 1 milyon 150 bin ton civarındadır. TÜRKŞEKER aynı zamanda, iç piyasaya yönelik üretim sorumluluğunun üzerinde 135 bin ton da ihracat amaçlı şeker (C Şeker) üretmiştir. 300 bin ton ihraç amaçlı şekeri de özel sektör şirketleri üreterek, toplamda tüm şeker sanayinde 435 bin ton ihraç amaçlı şeker üretilmiştir" denildi.

Açıklamada ayrıca, "Çeşitli basın organlarında şekerde arz problemi olduğuna dair iddialar doğru değildir. Herhangi bir arz problemi bulunmamaktadır. Piyasada bazı firmaların fiyatları yükselterek ürün satmalarından dolayı böyle bir ortam oluşmuştur. TÜRKŞEKER, şeker fiyatlarını belirlerken gerek vatandaşımıza uygun fiyatlara ürün sunma, gerekse sanayicimizin hammadde girdi maliyetlerini minimize etme hassasiyeti ile belirlemektedir" ifadeleri kullanıldı.


 

Yorumlar