TERÖRSÜZ ŞEHİRLERDE DEĞİŞİM - İdil'in çehresi belediyenin çalışmalarıyla yenileniyor

- İçişleri Bakanlığınca belediyeye görevlendirme yapılan Şırnak'ın İdil ilçesinde, hem yöre halkı yıllardır ihmal edilen belediye hizmetleriyle buluşuyor hem de terör saldırılarının izleri siliniyor - DBP'li yönetimden yaklaşık 19,3 milyon lira borç ile devralınan belediyede, sadece 1 yılda temizlik, altyapı ve üst yapı ile eğitim, kültür, sosyal ve spor alanında 38,5 milyon liralık yatırım gerçekleştirildi - İdil Belediye Başkan Vekili Tepeli: "Uzun yıllar halkımızın burada belediyecilik hizmetine susamış olduğunu gördük. Belediyecilik anlamında 'enkaz' devraldık" - "Şimdi halkımız bu güzel hizmetlere kavuşmaya başladı. Belki 10 yılda yapılacak çalışmayı 1 yılda halkımızın hizmetine sunmaya başladık"

Google Haberlere Abone ol
TERÖRSÜZ ŞEHİRLERDE DEĞİŞİM - İdil'in çehresi belediyenin çalışmalarıyla yenileniyor

ŞIRNAK (AA) - EKREM PAYAN - Şırnak'ın İdil ilçesi, İçişleri Bakanlığınca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile belediyeye yapılan görevlendirme sayesinde yıllardır ihmal edilen belediye hizmetlerine kavuştu.

Hakkında, "Halkı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne karşı silahlı isyana tahrik ve terör örgütünün propagandasını yapmak, halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek" iddiasıyla soruşturma açılan İdil Belediye Başkanı Muhdi Aslan'ın görevden alınmasının ardından görevlendirme yapılan belediyede yoğun bir çalışma başlatıldı.

Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ersin Tepeli'nin talimatıyla hazırlanan projelerle, yıllardır ihmal edilen belediye hizmetleri art arda vatandaşlarla buluşturuluyor.

Çalışmalarla ilçede terör saldırılarının izleri her geçen gün silinirken, DBP'li yönetimden yaklaşık 19,3 milyon lira borç ile devralınan belediyede, sadece bir yılda temizlik, altyapı ve üst yapı ile eğitim, kültür, sosyal ve spor alanında 38,5 milyon liralık yatırım gerçekleştirildi.

- "Vatandaşımız 7 gün 24 saat suyun akacağı günlere kavuşacak"

Belediye Başkan Vekili Tepeli, İdil için belirledikleri hedefleri AA muhabirine anlattı.

Tepeli, 19,3 milyon lira gibi ağır bir borç yükü olan, çok ciddi sıkıntıları bulunan "ilkel" bir belediyede görevi devraldığını belirterek, bir yılda gece-gündüz demeden vatandaşlara en iyi hizmeti vermek için çalıştıklarını söyledi.

Göreve başladığında ilçenin en büyük sorunun içme suyu olduğunu öğrendiğini dile getiren Ersin Tepeli, kolları sıvayarak 100 kilometre içme su hattının değiştirilmesi için hazırladıkları projeyi 20 milyon lira bütçeyle hayata geçirdiklerini aktardı.

"Su sorununun son aşamasındayız. Kısa sürede vatandaşımız 7 gün 24 saat suyun akacağı günlere kavuşacak. Bu çalışma tamamlandığında ilçemizde uzun yıllar devam eden içme suyu problemini çözmüş olacağız." diyen Tepeli, bir diğer önemli sorun olan kanalizasyon altyapı çalışmasında da 11 milyon lira maliyetle 25 kilometrelik kanalizasyon hattı projesinde son aşamaya geldiklerini dile getirdi.

- "Enkaz devraldık"

Ersin Tepeli, "Uzun yıllar halkımızın burada belediyecilik hizmetine susamış olduğunu gördük. Belediyecilik anlamında 'enkaz' devraldık. 1 yıl boyunca vatandaşlar belediye hizmetleri ile tanıştı." dedi.

Eski yönetimden görevi 19,3 milyon lira ile devraldıklarını yineleyen Tepeli, bu borcun kısa vadede eritilmesinin zor olduğunu, zamanla ödeneceğini aktardı.

Ersin Tepeli, nitelikli personelin "nitelikli hizmet" demek olduğunu vurgulayarak, yeni göreve başlayan mühendis ve vasıflı elemanlarla en iyi hizmeti sunmaya çalıştıklarını bildirdi.

Personel maaşlarının zamanında ödendiğine işaret eden Tepeli, eski vasıfsız personelin yerine alınan vasıflı elemanlarla kaliteli hizmet anlayışını benimsediklerini belirtti.

- "Güzel çalışmalar yapıyoruz"

Altyapı ve içme suyu projeleri için kaynağı İLBANK'tan uzun vadeli borçlanma ile sağladıklarına dikkati çeken Ersin Tepeli, şunları kaydetti:

"Kaynaklarımızı halkımıza sunabilmek için bu hizmeti en iyi yansıtabilmek için güzel çalışmalar yapıyoruz. İnce hesaplarla paramızı en iyi şekilde değerlendirerek vatandaşımıza güzel hizmetler yapmaya, bu hizmeti, bu kaynağı onlara hissettirmeye çalışıyoruz. Geçmiş dönemde çok fazla bir hizmetin yapılmadığını gördük ki halkımız da bunu teyit ediyor. Hiçbir çalışma yapılmamış. Şimdi halkımız bu güzel hizmetlere kavuşmaya başladı. Belki 10 yılda yapılacak çalışmayı 1 yılda halkımızın hizmetine sunmaya başladık. Bu da halkımızda oldukça memnuniyet oluşturmuş durumda."

İlçenin sosyal alanda ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak atıl arazileri vatandaş için park alanlarına dönüştürdüklerini ifade eden Tepeli, birçok alanda da çocuklar için oyun parkları kurduklarını söyledi.

İdil'de 20 dönüm arazide büyük bir yaşam alanı oluşturmayı planladıklarını anlatan Belediye Başkan Vekili Tepeli, ilçede 90 kilometre sıcak asfalt çalışmasının 42 kilometresini tamamladıklarını, çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

Tepeli, ilçenin her alanında çalışmaların aralıksız devam ettiğine işaret ederek, "Kaldırım çalışmaları, cadde düzenlemeleri, park bahçelerin inşaatı, taziyeevi çalışması gibi hizmetlerimiz hızla sürüyor. Mezbahane ve yeni ilçe otogarı, futbol, basketbol ve halı sahalar ile Kur'an kursu yapmak için projelerimiz önümüzdeki süreçte uygulanacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 'kardeş belediye' kapsamında birçok alanda bize yardımcı oldu, 4 parkın yapımını üstlendi." ifadelerini kullandı.

Kardeş belediyece kendilerine çöp aracı, otobüs, kepçe ve itfaiye aracı yardımında bulunulduğunu, bank, saksı, çiçek ve spor aletleri gönderildiğini belirten Ersin Tepeli, sağlanan ağaçları kamu kuruluşlarının bahçelerine ve parklara diktiklerini kaydetti.

Tepeli, tüm bu desteklerle de halka en iyi hizmetin verileceğini sözlerine ekledi.

Yorumlar