Terör mağdurlarına 11 bin konut yapılacak

Şırnak Valisi Ali İhsan Su, terör mağdurları için il genelinde 11 bin konut inşa edileceğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol
Terör mağdurlarına 11 bin konut yapılacak

Şırnak Valisi Ali İhsan Su, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından terör mağdurları için yaptırılan konutlarda incelemelerde bulundu.

Vali Su ve İçişleri Bakanlığınca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında Şırnak Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilen Turan Bedirhanoğlu, Gazi Caddesi'nde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca terör mağduru vatandaşlar için yapımına başlanan konutlarda incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı.

Terör örgütünün döşediği patlayıcılar nedeniyle evleri yıkılan vatandaşlar için devletin ve hükümetin kolları sıvadığını kaydeden Su, Gazi Caddesi'nde 1'inci ve 2'nci etap ihaleleri yapılan konutların temel kazılarının sürdüğünü söyledi.

Şırnak merkezde 6 bin 500 konut ile bin iş yeri yapılacağını aktaran Ali İhsan Su, konut ve iş yerlerinin 1 yıl içerisinde bitirileceğini belirtti.

Çalışmaların çok hızlı bir şekilde sürdüğünü ifade eden Su, şöyle devam etti:

"İl genelinde 11 bin konut inşa edeceğiz. Konutlar merkez, Cizre, Silopi ve İdil ilçelerinde yapılıyor. Allah'ın izniyle 1 yıl içinde hepsini bitirmiş olacağız. Tabi mevsim şartlarından dolayı biraz da geç başladık. Bulunduğumuz alanda bin 266 konut inşa edilecek. Diğer mahallelerimizde de ihale süreci bittikten sonra çalışmalar başlayacak. Bu konutlarla beraber içerisinde sosyal donatıların da olduğu, gençlik ve kadın merkezi, spor sahaları, taziyeevleri, alışveriş merkezleri, camilerin olduğu çok güzel ve çok özel bir proje. İnşallah Şırnak'a, vatandaşlarımızın hizmetine kazandırılacak."

Vali Su, evi yıkılan hak sahiplerine evleri teslim edilene kadar her ay 605 lira kira yardımı yapıldığını, evleri zarar gören vatandaşlar için de ödemelerin yapılmaya devam edildiğini kaydetti.

"İlimiz inşallah en kısa zamanda doğalgaz hizmetine de kavuşmuş olacak." diyen Ali İhsan Su, vatandaşlara güzel bir hizmetin daha geleceğini de sözlerine ekledi.

Yorumlar