Teresa Fidalgo gerçek mi, kimdir, hikayesi nedir?

Teresa Fidalgo gerçek mi, kimdir, hikayesi nedir, anlatılanların gerçeklik payı var mı yoksa tamamen bir halk efsanesi midir? İşte Fidalgo hakkında merak edilen bilgilerden bazıları:

Google Haberlere Abone ol

Teresa Fidalgo gerçek mi, kimdir, hikayesi nedir Teresa Fidalgo gerçek hayatta yaşamış bir insan mı, şu anda söylenenler doğru mu? Sosyal medyada son yıllarda furya halinde yayılan Teresa Fidalgo gerçek mi, kimdir, hikayesi nedir? İşte detaylar: 

Avrupa ülkelerinde her yıl düzenli olarak kutlanan Cadılar Bayramı öncesinde mutlaka etrafta korkutucu, ürkütücü, duyanların tüylerini diken diken eden hikayeler duyulmaya başlanır. Bu tür hikayeler, söz konusu şenliği ya da bayramı daha da heyecanlı hale getirir. En son ise yeni bir hayalet hikayesi interneti kasıp kavurmaya başladı. Ancak bu hikaye bayram şenliği sınırlarını da aşarak sosyal medyada bir furya halini aldı. Gençlerin özellikle de meraklı olanlarının hızla yaydığı bu yeni heyelat kendine Instagram'da hızla yayılma alanı buldu. 

Teresa Fidalgo kimdir, gerçek hikaye mi?
Teresa Fidalgo videosu

 

Instagram ve WhatsApp üzerinden gönderilen bazı mesajlarda "Ben Teresa Fidalgo'nun hayaletiyim ve bu mesajı 20 kişiye göndermezsen sonsuza kadar seninle kalırım" şeklinde bir mesajlar geliyor. Bu mesajları alanların birçoğu gerçekten korkarken, bazıları da olayın ne olduğunu anında anlıyor ve geçiştiriyor.

Google'da Teresa Fidalgo ismini aratınca Portekizli yapımcı David Rebordao'nun "A Curva" isimli viral videosu çıkıyor. Videoda, otomobille seyahat eden bir grup arkadaş araçlarına Teresa Hidalgo isimli bir dağcıyı alıyor. Oldukça sessiz olan genç dağcının yüzü aniden yara bere içinde kalmış bir halde görülüyor ve o sırada araç kaza yapıyor.

Bu kısa videonun yapımcısı da hikayenin uydurma olduğunu söylemesine rağmen ok yaydan çıkıyor; ve video kontrol edilemez bir şekilde bütün dünyaya yayılıyor. Cadılar Bayramı havasına girmiş internet kullanıcıları da bunu pek de önemsemeden, spam olduğu düşünülen mesajı paylaşmaya devam ediyor.

TERESA FİDALGO KİMDİR, GERÇEK Mİ

Teresa, yıllar boyunca insanlar tarafından yayılan ilk hayalet kadın efsanesi değil. Ancak, insanlar onun hikayesinin gerçek olduğunu ve yıllar boyunca birçok kişinin dikkatini çektiğini biliyoruz. Efsaneye göre Teresa Fidalgo, 1983 yılında Portekiz‘in Sentra kentinde ölen bir kızın hayaleti olduğuna inanılıyor. Peki Teresa Fidalgo nasıl öldü? Onun bir kazada öldüğüne inanılıyor. Kazadan yirmi yıl sonra, 12 Temmuz 2003’te görüntüleri internette yayınlandı ve viral oldu.

Daha önce Teresa Fidalgo’nun videolarına internette rastlamamış olmanız çok düşük bir ihtimal. Genel inanışa göre bu video, 2003 yılında Teresa Fidalgo’nun kazasından yirmi yıl sonra ortaya çıktı ve o zamandan beri çok popüler. Videoda, üç arkadaştan oluşan bir grup, geceleri ıssız bir alanda hayalet hikayeleri tartışırken araba kullanıyor. Yolun diğer tarafında beyazlar içinde yürüyen bir kadın görürler ve araçlarına almaya karar verirler.

Olayların başlamasına neden olan kurgu video:

Arabaya aldıkları kadın görüntü itibariyle şüphe içermeyen sessiz biridir ve yolculuk esnasında konuşmaz. Nereye gittiği sorulduğunda, ileriyi işaret eder. Garip bir şekilde işaret ettiği yerin daha önce kaza geçirdiği ve öldüğü yer olduğunu söyler. Kamera bir kez daha ona döndüğünde yüzü kanla kaplıdır. İddia edilen hikâyeye göre, iki yolcu ve bir kadın araba kazasında ölür ve hayatta David adında bir kişi kalır. Ancak o gece olanları net bir şekilde açıklayamaz.

Peki bu video gerçek mi? Aslına bakarsanız video olayları canlandırmak için çekilmiş kurgusal bir yapımdan ibaret.

Diğer bir çok şehir efsanesi gibi Teresa Fidalgo da insanlara çok inandırıcı gelmiştir ve çoğu durumda insanlar hikayenin gerçek olup olmadığını düşünürken bir çok detayı atlamışlardır. Teresa Fidalgo hikayesi, tıpkı diğer birçok şehir efsanesi gibi sahtedir, gerçek ve yaşanmış bir olay değildir.

Aslına bakarsanız bu bir kısa filmdir. Yani görüntüler gerçektir, ancak izlediğiniz hikayenin tamamı bir film olarak mükemmel bir şekilde senaryolaştırılmıştır. Hatta kısa filmi yapan Portekizli bir yönetmen, hikayede kazadan kurtulan kişiyle aynı ismi taşıyor.

Film 2013 yılında çekildi ve 2014 yılında David Rebardao’nun YouTube kanalında gösterime girdi. Kısa filmin adı A Curva. Yapımcı, bir röportaj sırasında, şehir efsanesi hayaleti hikayesinin senaryosunun yazıldığını ve videonun filmlerinden birinin çekimlerinin bir parçası olduğunu doğruladı.

Bütün bunlara rağmen, insanlar hala gerçek bir Teresa Fidalgo kaza hikayesi olduğunu iddia ediyorlar.

Bu nedenle, bir dahaki sefere trend olan Teresa Fidalgo mesajını herhangi bir sosyal medya veya e-posta üzerinde gördüğünüzde, endişelenmeyin ve bu sahte içeriği paylaşmaktan kaçının.


 

Yorumlar