Teknoloji kullanmayan Amişler yüzyıllardır aynı giyiniyorlar

Amerika kıtasında yaşayan Amişler isimli bir grup insan, yüzyıllardır teknolojiyi reddediyor, giyim ve hayat tarzlarını değiştirmeden yaşıyor.

Teknoloji kullanmayan Amişler yüzyıllardır aynı giyiniyorlar - Sayfa 1

Amiş (Pensilvanya Almancası: Amisch, İngilizce: Amish), ABD'nin Pensilvanya ve Ortabatı eyaletlerinde (ve Kanada'da) yaygın olan tutucu bir Hristiyan mezhebidir. 18. ve 19. yüzyılda Almanya, Fransa ve İsviçre'den gelen göçmenler tarafından kurulmuştur. Amişler basit bir yaşama inanırlar, otomobil, telefon, elektrik gibi modern yaşamın kolaylıklarını kullanmaktan sakınırlar. 

Teknoloji kullanmayan Amişler yüzyıllardır aynı giyiniyorlar - Sayfa 2

Fayton kullanımı yaygındır. Bu insanlar kendilerini toplumdan dinsel inanışları yüzünden ayırırlar. Örneğin orduya katılmazlar. Kurucusu Jakop Ammann (1644 - 1712 ya da 1730) adlı İsviçrelidir.

Teknoloji kullanmayan Amişler yüzyıllardır aynı giyiniyorlar - Sayfa 3

Amiş çocuklar 8. sınıfta devlet okullarından alınarak evde eğitim görmeye başlarlar. Amiş inancından olanların başka mezhep ya da dinden biriyle evlenmesine izin verilmez ve kendilerinin fotoğrafını çektirmeleri yasaktır. Amişlerde rumspringa adında bir terim vardır. Bu terimin anlamı, insanların çocukken değil yetişkinken vaftiz edilmesi yani yaşam tarzı konusunda bir seçim yapması ve Amiş kurallarını benimsemesi için yeterince büyümesidir. 

Teknoloji kullanmayan Amişler yüzyıllardır aynı giyiniyorlar - Sayfa 4

Aforoz denen bir sistem daha vardır. Amiş ihtiyarlar kurallara uymayanları aforoz ederler yani kişinin o çiftliğe bir daha geri dönememesi için yasak koyarlar. Amiş kurallarını çiğneyenler çiftlikten kovulur. Genelde kurallar katıdır.