Tatile gidecekler dikkat! Kriterler belli oldu

Tur araçlarıyla seyahat etmeyi düşünenleri sevindirecek gelişme yaşandı. Buna göre tur şirketlerinin uyması gereken kurallar belirlendi. Belirlenen kurallara uymayan şirketlere ceza kesilecek.

Google Haberlere Abone ol

Yaz döneminin gelmesiyle birlikte tur şirketlerinin tatilcileri taşıma hizmetleri de başladı. Tatil yapacak vatandaşlara hizmet etmeyi planlayan tur şirketlerinin uyması gereken kurallar da belirlendi.

Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı'nın önerisiyle Turizm Bakanlığı tarafından tur şirketlerine bildirilen kurallardan bazıları şöyle: 

Araç içi oturum düzenine, araca binerken ve inerken aracın dışında ve içinde oluşabilecek sıraya ilişkin sosyal mesafe planı hazırlanacak.

- Her tur ve transfer için araca binecek misafirlerin kayıt altına alınması ve bu kayıtların saklanma prosedürleri hazırlanacak.

- Aracın havalandırma ve klima tesisatının bakım ve onarımının periyodik olarak yetkili servise veya konusunda eğitim almış uzman kişilere yaptırılması sağlanacak. Filtreler sık sık değiştirilecek.

- Etkili bir dezenfeksiyon için öncelikle taşıttaki bütün yüzeyler tüm kirlerden ve atıklardan arındırılacak.

- İzole bir alanda yeni bir tur veya transfer öncesi, Sağlık Bakanlığı onaylı ürünlerle aracın tamamının (bagaj bölümü dahil) temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanacak.

- Araç içerisinde el temasının yoğun olduğu kapı kolları, dokunmatik ekranlar, kontrol panelleri, koltuk kenarları, koltuk yüzeyleri, emniyet kemeri tokası, direksiyon gibi yüzeyler her sefer sonrasında temizlik ve hijyeni yapılarak kayıt altına alınacak.

- Personelin her işe gelişlerinde vücut ısıları ölçülecek. Şoför ve diğer personelin aracı sürekli maske takarak kullanması sağlanacak.

- Şoför ve diğer personel araca her binişinde el antiseptiği kullanacak.

- Mümkün olduğunca aynı personelin aynı tur veya transfer sürecinde çalışması sağlanacak.

- Araç içerisinde yeme-içme hizmeti verilmesi halinde kapalı paketlerde sunum yapılacak.

- Yiyecek ve içecek servisinde tek kullanımlık ürünler (tabak, bardak, kaşık, çatal, peçete vb.) kullanılacak.

- Mal alımları, lisanslı tedarikçilerden uygun nitelikte ve ambalajlı ürünler arasından tercih edilecek.

Yorumlar