Tarihte bugün ya da tarihte 3 Ağustos günü neler oldu?

Tarihte bugün veya tarihte 3 Ağustos günü meydana gelen önemli olaylar arasında İngiltere'nin Osmanlı için yaptığı gemilere el koyması, idam cezasının kaldırılması, Makarios'un kaldırılması gibi olaylar bulunuyor.

Google Haberlere Abone ol

Tarihte bugün ya da tarihte 3 Ağustos günü meydan gelen önemli olaylardan bazıları şöyle:

Kristof Kolomb Atlas Okyanusuna Açıldı (1492)

Kristof Kolomb 3 Ağustos 1492 tarihinde üç gemi ile İspanya’nın Palos limanından Hindistan’ı keşfetmek amacıyla Atlas Okyanusuna açıldı. İlk olarak Portekiz kralına başvurmuş ondan destek alamayınca İspanya kral ve kraliçesine müracaat etmişti. İspanya krallığı tarafından emrine üç adet gemi verildi. Kristof Kolomb Amerika’yı keşfetti ancak buranın yeni bir kıta olduğunu anlayamadı. Ömrünün son yıllarını terk edilmiş ve unutulmuş  bir halde geçirdi.

İran’ın En Büyük Şehri Tebriz Alındı (1725)

İran’da iç karışıklıkların baş gösterdiği bir dönemde Osmanlı ordusu harekete geçti. Güney ve Kuzey Azerbaycan topraklarının büyük bölümü ele geçirildi. Hatta İran’ın o dönem en büyük kenti olan Tebriz 3 Ağustos 1725 yılında alındı. Ancak Nadir Han’ın ortaya çıkışı ile işler tersine dönmeye başladı.

Büyük Samsun Yangını (1869)

Samsun’da 3 Ağustos 1869 tarihinde büyük bir yangın çıktı. Yangın uzun süre söndürülemedi. Şehrin merkezinde çıkan yangında 415 ev yanmıştı.

İngiltere Osmanlı Devleti İçin İnşa Edilen Gemilere El Koydu (1914)

Osmanlı Devleti I. Dünya savaşı öncesi İngiltere’ye gemi siparişi vermişti. İngiltere savaşın başlaması üzerine 3 Ağustos 1914 tarihinde Sultan Osman I ve Reşadiye adı verilen savaş gemilerine el koydu. Osmanlı Devleti ise aynı tarihlerde Çanakkale Boğazını mayınlamaya başladı. Almanya ise Fransa’ya savaş ilan etti.

Orduda Büyük Bir Tasfiye Yapıldı ‘’Eminsu Olayı’’(1960)

27 Mayıs İhtilalinin arkasından çıkarılan bir kanun ile 3 Ağustos 1960 tarihinden itibaren 235 general ve 5000’e yakın subay emekliye sevk edildi. Buna gerekçe olarak subayların gençleştirilmesi, rütbe enflasyonunun önlenmesi, kadro fazlalığının giderilmesi ve orduda rütbe sıralamasının yeniden kurulması gösterilmişti. Bu olayın EMİNSU olarak adlandırılmasının nedeni emekliye sevk edilen subayların kurduğu Emekli İnkılap Subayları Derneği’nin kısaltması olmasındandı. 

İdam Cezası Kaldırıldı (2002)

Bülent Ecevit'in Başbakan, Mesut Yılmaz ve Devlet Bahçeli'nin de Başbakan Yardımcısı olaarak yer aldığı ve DSP+MHP+ANAP'tan oluşan ANASOL-D koalisyon hükümetinin önerisiyle AB uyum yasaları çerçevesinde TBMM tarafından 3 Ağustos 2002 tarihinde kabul edilen 4771 nolu kanun ile idam cezası kaldırıldı. Böylece Abdullah Öcalan’a verilen idam cezasının uygulanma durumu ortadan kalkmış oldu.

Makarios Öldü (1977)

Bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti’inin ilk cumhurbaşkanı olan Başpiskopos Makarios 3 Ağustos 1977 tarihinde öldü. Enosis için çaba sarfetmiş ancak başarılı olamamıştı.

TARİHTE 3 AĞUSOTS GÜNÜ MEYDANA GELEN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLAR

1071 - Sanduk Bey komutasındaki Selçuklu orduları, Bizans İmparatoru Romen Diyojen'in Malazgirt ve Ahlat'a gönderdiği kuvvetleri geri çekilmeye zorladı ve daha sonra Karahas'taki savaşta Bizans güçlerini dağıttı.

1492 - Kristof Kolomb, İspanya'dan üç gemiyle Hindistan'a ulaşmak ve yeni kıtalar keşfetmek amacıyla yola çıktı.

1492 - İspanyol Engizisyonu'nun ardından, İspanya'daki yaklaşık 200.000 Sefarad Yahudisi İspanyol krallığı ve Katolik Kilisesi tarafından ülkeden kovuldular, bunların büyük kısmı Osmanlı İmparatorluğu tarafından kabul edilecektir.

1778 - La Scala Opera binası Milano'da açıldı.

1869 - Büyük Samsun yangını meydana geldi. 125.000 m²'lik alan yangından birinci derecede etkilendi.

1914 - Alman İmparatorluğu Fransa'ya savaş ilan etti.

1914 - Birleşik krallık, Osmanlı İmparatorluğu'nun sipariş ettiği Sultan Osman I ve Reşadiye isimli 2 zırhlıya el koydu.Hükümetin geri istediği 4 milyon poundluk ücret iade edilmedi.

1924 - Üzerlerinde Türkiye Cumhuriyeti yazısı bulunan ve Türkiye'nin ilk madeni parası olma özelliği taşıyan bronz 10 kuruşluk paralar tedavüle çıktı.

1936 - Amerikalı siyahi atlet Jesse Owens, Berlin 1936 Yaz Olimpiyatları'nda 100 metreyi 10.3 saniyede koşarak dünya rekorunu egale etti ve altın madalya kazandı. Ayrıca Adolf Hitler’i stadyumdan kaçıran atlet olarak ün yaptı.

1949 - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Çin'in Birleşmiş Milletler'e girme isteğini reddetti.

1955 - Samuel Beckett'in oyunu 'Godot'yu Beklerken' ilk kez Londra'da sahnelendi.

1958 - İlk nükleer denizaltı olan USS Nautilus Kuzey Kutbu'nun kalın buz örtüsünü bir uçtan öbür uca su altından geçmeyi başardı.

1960 - Aralarında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Ragıp Gümüşpala'nın da bulunduğu 235 general ve amiral, emekliye sevk edildi. Genelkurmay başkanlığına Cevdet Sunay getirildi.

1977 - Liranın değeri Mark karşısında %4.5 oranında düşürüldü. Mark’ın alış fiyatı 730 kuruştan 763 kuruşa, satış fiyatı da 778 kuruşa yükseltildi.

1977 - Kıbrıs lideri Başpiskopos III. Makarios, kalp krizi geçirerek öldü. Spiros Kipriyanu, geçici olarak Kıbrıs liderliğine getirildi.

1988 - Sovyetler Birliği, planörüyle Kızıl Meydan'a inen Alman pilot Mathias Rust'u serbest bıraktı.

1995 - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin hazırlattığı 'Doğu Raporu' açıklandı. Raporu, TOBB Başkanlık Danışmanı Prof.Dr. Doğu Ergil hazırlamıştı.

1996 - 1922'de Tacikistan'da çarpışırken ölen Enver Paşa'nın naaşı İstanbul'a getirildi.

2002 - AB'ye uyum çerçevesinde kabul edilen yasayla, savaş ve yakın savaş tehdidi halleri dışında idam cezası kaldırıldı.

2008 - Kuzey Hindistan'da bir Hindu tapınağında çıkan izdihamda 30'u çocuk 68 kişi öldü.

2008 - Somali'nin başkenti Mogadişu 'da patlayan bir bomba 20 kişinin ölümüne yol açtı.

Yorumlar