Tarihte bugün ya da tarihte 16 Mayıs günü ne oldu?

Tarihte bugün veya tarihte 16 Mayıs günü meydana gelen önemli olaylar arasında Mustafa Kemal'in İstanbul'dan Samsun'a hareket etmesi, Sultan Vahdettin'in vefatı, Demirel'in Cumhurbaşkanı seçilmesi gibi hadiseler bulunuyor.

Google Haberlere Abone ol

Tarihte bugün veya tarihte 16 Mayıs günü meydana gelen önemli olaylardan bazıları şunlardır:

İstanbul Kuşatmasında Yer Altında da Şiddetli Çarpışmalar Oldu (1453)

Fatih Sultan Mehmet maden işçileri getirtti ve Eğrikapı yönünde İstanbul’a yer altından tünel kazılarak girilme teşebbüsünde bulunuldu. Bizanslıların bunu fark ederek karşı tünel açması üzerine yer altında 16 Mayıs 1453 tarihinde şiddetli çarpışmalar oldu. Aynı gün Haliç üzerinde ki zincirlere yapılan saldırıda tünel saldırısı gibi sonuçsuz kaldı.

Rusya İle Bükreş Antlaşması İmzalandı (1812)

Rusya ne zaman kendini güçlü hissetse ya da Osmanlı Devletini sıkıntıda görse fırsatı kaçırmak istememiş ve Osmanlı Devletine savaş açmıştır. Çar I.Petro’nun gösterdiği hedefe ulaşmak için sürekli bir çaba içerisine girmiştir. III.Selim’in reformları ile toparlanma belirtileri gösteren Osmanlı Devletine fırsat vermek istemeyen Rusya 1806 yılında savaş ilan etti. Savaş sonunda 16 Mayıs 1812 tarihinde Bükreş antlaşmasının imzalanması ile sona erdi.

Mustafa Kemal Sultan Vahdetin İle Son Kez Görüştü Ve Anadolu’ya Hareket Etti (1919)

Mustafa Kemal 9. Ordu Müfettişi olarak görevlendirilmesinin ardından Samsun’a hareket etmeden önce son defa Sultan Vahdettin ile görüştü. Bu görüşmenin ayrıntıları hakkında fazla bir bilgi yoktur. Mustafa Kemal Paşa aynı gün Bandırma Vapuru ile Anadolu’ya hareket etmiştir.

Son Padişah Vahdettin İtalya’da Vefat Etti (1926)

Vahdettin I.Dünya Savaşının sonunun artık iyice netleştiği 1918 temmuz ayında padişah oldu. Yaklaşık dört ay sonra Mondros Ateşkes Antlaşması ile Osmanlı Devleti yenilgiyi kabul ederek teslim oldu. Çok sıkıntılı bir dönemde hükümdarlık yapan padişah Vahdettin saltanatın kaldırılması üzerine 17 Kasım 1922 tarihinde sessiz bir şekilde ülkeden ayrılmıştı. Hayatın son günlerini İtalya’nın San Remo kentinde maddi sıkıntılar içerisinde geçiren son padişah 14 Mayıs 1926 tarihinde kalp yetmezliğinden vefat etti. Cenazesi Suriye’ye getirilmiş ve Şam’da defnedilmiştir.

SSCB İle Çekoslavakya Arasında İttifak Antlaşması İmzalandı (1935)

Fransa’nın arkasından SSCB Çekoslavakya ile de 16 Mayıs 1935 tarihinde bir ittifak antlaşması imzaladı. Ancak antlaşmada ki karşılıklı yardım taahhüdü Fransa’nın da yardıma gelmesi ile mümkün olacaktı. Böylece antlaşma üçlü bir ittifaka dönüştürülmüştü.

Ahıska Türkleri Türkiye’den Destek İstediler (1990)

Stalin tarafından yurtlarından sürgün edilen Ahıska Türkleri Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği önünde 16 Mayıs 1990 tarihinde bir miting düzenleyerek sorunlarının çözümünde Türkiye’nin desteğini istediler.

PKK Jandarma Karakollarına Saldırdı (1992)

Şırnak Uludere’ye bağlı Işıkveren ve Taşdelen Jandarma Karakolları’na PKK’lılarca 16 Mayıs 1992 tarihinde saldırı düzenlendi. Çıkan çatışmalarda 29 Asker şehit olurken, 36 PKK'lının ise öldürüldüğü bildirildi.

Başbakan Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı Seçildi (1993)

Turgut Özal’ın ölümünün ardında TBMM’de yapılan oylama neticesinde DYP ve SHP oyları ile Başbakan Süleyman Demirel 244 oy ile 16 Mayıs 1993 tarihinde cumhurbaşkanı seçildi.

TARİHTE 16 MAYIS GÜNÜ MEYDANA GELEN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLAR

1717 - Voltaire adıyla bilinen yazar François-Marie Arouet, din ve krallık karşıtı yazılarından ötürü Bastille Hapishanesi'ne gönderildi.

1770 - Versailles Sarayı'ında, XVI. Louis ile Marie Antoinette evlendi.

1836 - Şair ve yazar Edgar Allan Poe, 13 yaşındaki kuzeni Virginia ile evlendi.

1888 - Gramofonun mucidi Emile Berliner, Philadelphia'da geliştirdiği bu aletin tanıtımını yaptı.

1919 - Mustafa Kemal Paşa, Türk Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak üzere İstanbul'dan Samsun'a doğru yola çıktı.

1926 - Vahidettin (VI.Mehmet), İtalya'nın San Remo kentinde kalp yetmezliği sebebi ile öldü.

1929 - Akademi Ödülleri, ilk olarak Hollywood, Kaliforniya'da verilmeye başlandı.

1943 - Varşova Gettosu'ndaki Yahudi topluluğunun, Nazi işgaline karşı başlattığı Varşova Gettosu Ayaklanması olarak adlandırılan direnişi kırıldı. Hayatta kalanlar, Treblinka toplama ve yok etme kampına gönderilmeye başlandı. Alman kayıtlarına göre 56 bin kişi öldürüldü.

1952 - Birleşik Krallık'ta kadınlara eşit ücret yasalaştı.

1957 - IBM'in, yeni geliştirdiği bilgisayarın ağırlığı 21 tondu.

1960 - Sovyet lider Nikita Khrushchev, Sovyetler Birliği toprakları üzerinde uçurulan Amerikan U-2 casus uçakları için, ABD Başkanı Dwight D. Eisenhower'dan özür dilemesini istedi.

1969 - Sovyet uzay aracı "Venera 5", Venüs gezegenine iniş yaptı.

1974 - Josip Broz Tito, Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Başkanlığı'na yeniden seçildi. Tito, bu defa ömür boyu Devlet Başkanı olarak seçilmiştir.

1975 - Japon dağcı Junko Tabei, Everest'in zirvesine tırmanan ilk kadın dağcı olma unvanını kazandı.

1983 - 12 Eylül döneminin ardından, demokrasiye geçişte ilk siyasi parti olan Milliyetçi Demokrasi Partisi kuruldu.

1984 - Yayımcı İlhan Erdost'un Mamak Cezaevi'nde dövülerek öldürülmesinden hükümlü astsubay Şükrü Bağ'ın, 10 yıl 8 aylık mahkûmiyet kararı kesinleşti.

1988 - ABD Federal sağlık yetkilisi, nikotinin bağımlılık yapıcı özelliklerinin, eroin ve kokaininkine çok benzediğini bildirdi.

1992 - Tarihi Galata Köprüsü, köprü altındaki bir lokantada çıkan yangın sonucunda çökerek kullanılamaz hale geldi. Köprü, 1875'te İngilizler tarafından 105 bin altın karşılığı yapılmıştı.

1993 - DYP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel, 244 oyla Türkiye'nin dokuzuncu Cumhurbaşkanı oldu.

1996 - DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, örtülü ödenekle ilgili açıklamada bulunamayacağını ve bunun bir devlet sırrı olduğunu söyledi.

2000 - Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanlığı süresinin bitmesi ve Ahmet Necdet Sezer'in Cumhurbaşkanlığı görevine başlaması.

2010 - İran ile Batılı ülkeler arasında uranyum takasını öngören; Türkiye, Brezilya ve İran'ın ortak formülü üzerinde mutabakat, 18 saatlik görüşmeler sonunda sağlandı. Mutabakatın sağlanması sonucu, Başbakan Erdoğan Tahran'a gitti.

2010 - Bursaspor, Turkcell Süper Ligde 4 büyüklerden sonra şampiyon olan ilk takım oldu.

Yorumlar