Tarihte bugün veya tarihte 4 Mart günü neler oldu?

Tarihte bugün veya tarihte 4 Mart günü meydana gelen önemli olayların başında Kudüs Fatihi Selahattin Eyyübi'nin vefatı bulunuyor.

Google Haberlere Abone ol

Tarihte bugün meydana gelen önemli olaylar arasında Kudüs Fatihi Selahattin Eyyübi'nin vefatı, Takriri Sükun Kanunun kaldırılması ve BM'nin Kıbrıs'a uluslararası güç gönderilmesi kararı bulunuyor.

İşte Tarihte Bugün veya tarihte 4 Mart günü meydana gelen önemli olaylardan bazıları:

Son Halife Abdülmecit Efendi Ve Yakınları Yurt Dışına Sürgün Edildi (1924)

Halifeliğin kaldırılmasından sonra başta halife olmak üzere Osmanlı Hanedanının yurt dışına sürgün edilmesi kararı alınmıştı. Bu karar göre hanedanın erkek üyeleri 24 saat içerisinde kadın ve çocukların ise 3 gün içerisinde yurt dışı edilmesine karar verilmişti. Bu karara uygun olarak son halife Abdülmecit Efendi 4 Mart 1924 tarihinde yurt dışına sürgün edildi. Otomobil ile Çatalca’ya götürülen Son halife oradan trene bindirilerek İsviçre’ye gönderildi. 

Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi Vefat Etti (1193)

Selahattin Eyyubi Türk-İslam Tarihinin büyük hükümdarlarından birisidir.Mısır ve Suriye’de hakim olan Eyyubi devletinin kurucusudur. Haçlılar ile başarılı mücadeleler vermiştir. Hittin savaşında Haçlıları ağır bir mağlubiyete uğrattı. Kudüs şehrini Haçlıların elinden geri aldı. III.Haçlı Seferini sonuçsuz bırakarak İslam dünyasını büyük bir tehlikeden kurtardı. Selahattin Eyyubi 4 Mart 1193’te Şam’da vefat etti.

Çınar Vakası (Vaka-i Vakvakiye) Başladı (1656)

Osmanlı Tarihinin en kötü yeniçeri isyanlarından olan tarihlerde Çınar Vakası olarak adlandırılan isyan 4 Mart 1656’da isyancıların saraya yürümesi ile başladı. İsyanın nedeni değeri düşük para ile maaş ödenmesi idi. Bu olay sırasında isyancılar birçok devlet adamı ve saray görevlisini öldürdüler. Öldürülenlerin cesetleri Sultan Ahmet meydanında Çınar ağacına asıldı. İranlıların bir efsanesinden esinlenerek bu olaya Vaka-i Vakvakiye adı da verilmiştir. (Dallarında insan yetiştiği söylenen Vakvak ağacı efsanesi)

İzmir İktisat Kongresi Sona Erdi (1923)

Kurtuluş Savaşının sona ermesi ile ülke ekonomisinin masaya yatırılmasına karar verildi. Bu karar gereğince 17 Şubat 1923’te ekonomik alanda faaliyet gösteren her kesimin temsilcilerinin katılımı ile İzmir İktisat Kongresi toplandı. Kongrede ekonomik durum ortay konularak hızlı bir kalkınma için nelerin yapılabileceği üzerinde duruldu. Ayrıca İktisad-ı Misak kabul edildi. İzmir İktisat Kongresi 4 Mart 1923’te sona erdi.

Takrir-i Sükun Kanunu Kaldırıldı (1929)

Şeyh Sait İsyanı nedeniyle çıkarılan Takrir-i Sükun Kanunu (Sessizlik Kanunu) 3 Mart 1929 tarihinde yürürlükten kaldırıldı. Başlangıçta iki yıllığına çıkarılan kanun uzatmalar ile dört yıla ulaşmıştı. Bu kanun hükümete olağanüstü yetkiler veriyordu.

İbrahim Rugova Kosova’nın İlk Devlet Başkanı Seçildi (2002)

Kosova’da 1999 yılında başlayan olaylar nedeniyle Piriştina’da sürekli evinde gözaltında tutuldu. Kosova bağımsız olduktan sonra 4 Mart 2002'de Kosova'da Birleşmiş Milletler gözetiminde yapılan seçimlerde cumhurbaşkanlığına kazandı. Batı dünyası ile yakın ilişkiler sürdürülmesine dayalı bir politikayı benimsemiştir. Vefat edene kadar bu görevi sürdürmüştür.

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI

1934. İstanbul Üniversitesi’nde açılan ‘’İnkılap Tarihi Enstitüsü’’nde ilk dersi Milli Eğitim Bakanı Hikmet Bayur verdi.

1934. Ankara Radyosu yayınına başladı.

 1940. İstanbul’da yapılan Altıncı Balkan Güreş Şampiyonası’nda Türk takımı beş birincilik alarak altıncı kez şampiyon oldu.

1964. BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs’a uluslararası güç gönderme kararı aldı.

 1986. İzmir’in eski Belediye Başkanı Osman Kibar öldü.

1992. İspanya’dan Engizisyon baskısından kaçarak Osmanlı İmparatorluğu’na sığınan Museviler, Türkiye’ye gelişlerinin 500. yılını kutladılar.

1994. Dokunulmazlıkları kaldırılan DEP milletvekilleri Leyla Zana, Sırrı Sakık, Ahmet Türk, Selim Sadak ve bağımsız milletvekili Mahmut Alınak, gözaltına alındı. Mezarcı ve DEP Şırnak Milletvekili Selim Sadak serbest bırakıldı.

2003 . Filipinler'in güneyindeki bir havaalanında, bir sırt çantasına gizlenmiş bomba patladı: 21 kişi öldü.

1193- Eyyubi Devleti'nin kurucusu, Haçlı saldırılarına karşı duran Selahaddin Eyyubi öldü.

1656- Düşük ayarlı para ve alınamayan maaşlar için ayaklanan askerler, IV. Mehmed'in onayıyla bazı saray ağalarını idam ettirdi.

1923- Mustafa Kemal Paşa'nın 17 Şubat'taki konuşmasıyla başlayan İzmir İktisat Kongresi sona erdi. Kongrede Misakı İktisadi kabul edildi.

1929- Takriri Sükun Kanunu yürürlükten kalktı.

1934- İstanbul Üniversitesinde açılan İnkılap Tarihi Enstitüsünde ilk dersi Milli Eğitim Bakanı Hikmet Bayur verdi.

1934- Ankara Radyosu yayınına başladı.

1940- İstanbul'da yapılan Altıncı Balkan Güreş Şampiyonası'nda Türk takımı beş birincilik alarak altıncı kez şampiyon oldu.

1964- BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs'a uluslararası güç gönderme kararı aldı.

1992- İspanya'dan ''engizisyon'' baskısından kaçarak Osmanlı İmparatorluğu'na sığınan Museviler, Türkiye'ye gelişlerinin 500. yılını kutladılar.

1994- Dokunulmazlıkları kaldırılan DEP milletvekilleri Leyla Zana, Sırrı Sakık, Ahmet Türk, Selim Sadak ve bağımsız milletvekili Mahmut Alınak, gözaltına alındı. Mezarcı ve DEP Şırnak Milletvekili Selim Sadak serbest bırakıldı.

1994- Gazeteci Hıncal Uluç, uğradığı silahlı saldırıda bacağından yaralandı.

2002- Ilımlı Arnavut Lider İbrahim Rugova, Kosova'nın ilk devlet başkanı seçildi.

2015- Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk'te bir maden ocağında meydana gelen patlamada 32 kişi hayatını kaybetti.

2016- AA'nın Gazze’de görev yapan foto muhabiri Mustafa Hassona, önemli basın fotoğrafı yarışmalarından Pictures of the Year International'da (POYI) "Genel Haber Dalı Mükemmeliyet Ödülü"ne layık görüldü.

2016- İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine Zaman gazetesine kayyum atanmasına karar verdi. 

2016- Muğla'nın Bodrum ilçesinde sahile vuran minik cesediyle gündeme gelen Aylan Kürdi ve teknedeki dört kişinin ölümüne ilişkin davada yargılanan Suriye uyruklu Muwafaka Alabash ve Asem Alfrhad, "göçmen kaçakçılığı" suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

2017- Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri, kuraklık sebebiyle son 2 günde ülkenin güneybatısındaki Bay bölgesinde 110 kişinin öldüğünü açıkladı.

Yorumlar