Tarihte bugün veya tarihte 30 Temmuz günü ne oldu?

Tarihte bugün meydana gelen önemli olaylar arasında en dikkat çeken gelişmelerin başında İranlı hacı adaylarının Mekke'de düzenlediği protesto gösterisinde yaşanan katliamdı. Batı karşıtı gösteri düzenleyen İranlı hacılara Suud polisi müdahale etmiş, 400 İranlı hacı adayı hayatını kaybetmişti.

Google Haberlere Abone ol

Tarihte bugün ya da tarihte 30 Temmuz günü yaşanan önemli olaylar arasında Mekke'de yaşanan üzücü İranlı hacılar olayı da yer alıyor. Batılı güçleri protesto gösterisi düzenleyen İranlı hacı adaylarına Suud güvenlik güçleri şiddetli şekilde müdahale etmiş, 400 İranlı hacı adayı hayatını kaybetmişti. 

İşte tarihte bugün yaşanan olaylardan bazıları:

İngiltere’yi Osmanlı Devleti Kurtarmıştı (1588)

İspanyollar güçlü donanmaları ile İngiltere’ye saldırı hazırlıklarına başlamıştı. İngiltere Kraliçesi Büyük Elizabeth’in Osmanlı Devletinden yardım istemekten başka çaresi yoktu. Osmanlı Devleti İngiltere’nin isteğine uygun olarak donanmasını Akdeniz’de manevra yapmaya gönderdi. Bu durum üzerine İspanyollar donanmalarının tamamını İngilizler üzerine sevk edemediler. İngiliz Donanması İspanyollara karşı 30 Temmuz 1588 tarihinde ki Gravelines Deniz Savaşını kazanarak istiladan kurtuldu. İngiliz Donanması Komutanı Sir Fransis Drake kahraman olmuştur.

Lehistan Osmanlı Himayesine Girdi (1577)

Son Lehistan Kralının veliahtsız ölmesi Lehistan’ı karıştırmıştı. Almanya’ya bu durumdan yararlanma fırsatı tanımayan Osmanlı Devleti Erdel Prensi Bathory’yi Lehistan Kralı olarak atamıştı. Lehistan 30 Temmuz 1577 tarihinde imzaladığı antlaşma ile Osmanlı Devletinin bir parçası olduğunu kabul etmişti. Lehistan uzun yıllar Osmanlı Devleti himayesinde kalmıştır.

Kirmanşah Geri Alındı (1731)

Lale Devrinde başlayan Osmanlı-İran savaşları I.Mahmut döneminde de devam etti. Bağdat Beylerbeyi Ahmet Paşa Safeviler tarafından işgal edilmiş olan Kirmanşah’ı 30 Temmuz 1731 tarihinde geri almayı başardı.

Gazi Osman Paşa II.Plevne Zaferini Kazandı (1877)

Rusların Alman asıllı Generali Schuldner Gazi Osman Paşa’yı gafil avlamak istedi. Ancak 20 Temmuz 1877 tarihinde yenilerek geri çekilmek zorunda kaldı. Böylece I. Plevne zaferi Gazi Osman Paşa tarafından kazanıldı. Ağır kayıp veren Ruslar takviye istediler. Yardıma gelen General Krüdner’de 30 Temmuz 1877 tarihinde yaptığı saldırıda başarısız oldu. Böylece Gazi Osman Paşa Ruslar karşısında II.Plevne Zaferini de kazandı.

400 İranlı Hacı Adayı Öldürüldü (1987)

İranlı hacı adaylarının 30 Temmuz 1987 tarihinde Mekke’de ABD ve batı karşıtı protestolarına Suudi güvenlik güçlerinin müdahalesi sonunda 400 civarında İranlı hacı hayatını kaybetti. Bu olay Suudi Arabistan ile İran’ın arasındaki ilişkileri oldukça gerginleştirmiştir.

TARİHTE 30 TEMMUZ GÜNÜ YAŞANAN ÖNEMLİ OLAYLARDAN BAZILARI

1629 - Napoli'de (İtalya) deprem: 10.000 kişi öldü.

1688 - Belgrad Kuşatması: Osmanlı hakimiyetindeki Belgrad, Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu önderliğindeki güçler tarafından kuşatıldı ve 8 Eylül'de şehri ele geçirdiler.

1811 - Meksika’da rahip Miguel Hidalgo kurşuna dizildi. Hidalgo bir yıl önce Meksika’da bağımsızlık hareketini başlatmıştı.

1908 - İstanbul Cibali Tütün Fabrikası işçileri greve çıktı.

1929 - Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Paşa’ya suikast girişimi iddiasıyla yargılanan Kadriye Hanım ve arkadaşları beraat ettiler.

1932 - Yaz Olimpiyatları, Los Angeles'ta başladı.

1940 - Yozgat’ta deprem: 12 köy yıkıldı, 300 ölü, 360 yaralı.

1945 - Trakya’da Almanlar adına casusluk yaptıkları iddiasıyla yargılanan 15 kişi ölüm cezasına mahkûm edildi.

1946 - Kazım Orbay genelkurmay başkanlığından istifa etti, yerine Salih Omurtak atandı.

1947 - Demokrat Parti Kütahya Milletvekili Adnan Menderes’in TBMM’de yaptığı konuşmayı yayımlayan Tasvir, Demokrasi, Demokrat İzmir, Yeni Asır gazetelerinin sahipleri ve yazı işleri müdürleri tutuklandılar.

1953 - Demiryolları devlet işletmesi haline getirildi.

1966 - Amerika Birleşik Devletleri uçakları Kuzey ve Güney Vietnam arasındaki askerden arındırılmış bölgeyi bombaladı.

1966 - Birleşik Krallık, Almanya’yı 4-2 yenerek Dünya Futbol Şampiyonu oldu.

1971 - Boeing 727 tipi, Japon millî yolcu uçağı ile bir Japon savaş uçağı, Morioka (Japonya) semalarında çarpıştı: 162 kişi öldü.

1973 - Üniversiteye giriş sınavı, sorular satıldığı için iptal edildi.

1975 - Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye İş Bankası’ndaki hissesini denetleme yetkisinin Cumhuriyet Halk Partisi'ne ait olduğu karara bağlandı.

1977 - Türkiye Basketbol genç millî takımı Avrupa şampiyonu oldu.

1981 - Mamak Askeri Cezaevi’nde açlık grevi yapanlardan 16’sı hastaneye kaldırıldı.

1982 - Mehmet Yurdadön, Finlandiya'da yapılan 10 bin metre yarışmasında altın madalya kazandı.

1992 - İstanbul, Ankara, Adana büyükşehir ve ilçe belediyeleri ile Trabzon Belediyesi’nde çalışan yaklaşık 43.000 işçi greve başladı.

1995 - Çeçenistan ile Rusya arasındaki savaşa son veren bir dizi anlaşma Grozni’de imzalandı.

1998 - Üniversite sınavlarının tek basamaklı olması YÖK Genel Kurulu’nda onaylandı.

2002 - Kongo ve Ruanda arasında, Orta Afrika`da istikrarsızlığa ve milyonlarca kişinin ölümüne yol açan savaşı sona erdirme çabasıyla barış anlaşması imzalandı.

2008 - Anayasa Mahkemesi tarafından Adalet ve Kalkınma Partisine açılan kapatma davası reddedildi.

Yorumlar