Tarihte bugün veya tarihte 3 Nisan günü meydana gelen olaylar

Tarihte bugün veya tarihte 3 Nisan günü meydana gelen önemli olaylar arasında Sultan Abdülaziz'in tarihi Mısır ziyareti, Topkapı Sarayı'nın müzeye dönüştürülmesi gibi hadiseler bulunuyor. İşte tarihte 3 Nisan olayları:

Google Haberlere Abone ol

Tarihte bugün ne oldu veya tarihte 3 Nisan günü hangi olaylar meydana geldi? Mısır'ın Osmanlı İmparatorluğu'nun etkisine girmesinden yaklaşık 346 yıl sonra ilk kez bir Osmanlı Padişah'ı Mısır'ı ziyaret etti. İşte tarihte bugün yani tarihte 3 Nisan günü meydana gelen önemli olaylardan bazıları:

Sultan Abdülaziz Mısır Gezisine Çıktı (1863)

Osmanlı hükümdarlarından Sultan Abdülaziz Mısır’a verdiği önemi göstermek için 3 Nisan 1863’te Fevz-i Cihat vapuru ile Mısır Seyahatine çıktı. Yanında yeğenleri başta Şehzade  Abdülhamit olmak üzere Şehzade Murat ve Şehzade Mehmed Reşad da bulunuyordu. Sultan Abdülaziz Mısır’da halkın coşkun gösterileri ile karşılandı. Yavuz Sultan Selim’den 346 yıl sonra Mısır’a ayak basan ilk Osmanlı padişahı olma ünvanını da kazanmış oldu.

Fevzi Çakmak Orgeneralliğe Terfi Etti (1921)

Fevzi Çakmak Harbiye Nazırlığından istifade ederek 1920 tarihinde Anadolu’ya geçmişti. Milli Mücadele hareketine katılan Fevzi Çakmak Milli Müdafaa Vekili ve Heyet-i Vekile Reisliğine atanmıştı. Rütbesi 3 Nisan 1921 tarihinde orgeneralliğe yükseltildi.

Topkapı Sarayı’nın Müze Yapılmasına Karar Verildi (1924)

Topkapı Sarayı Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478’de yaptırılmıştı. Bu tarihten Sultan Abdülmecit dönemine kadar Osmanlı Devleti buradan idare edilmiştir. Müze haline getirilmesi fikri II.Meşrutiyet döneminde gündeme gelmiş ancak bu gerçekleşmemişti. Topkapı Sarayı 3 Nisan 1924 tarihinde Mustafa Kemal’in kararı ile İstanbul Asar-ı Atika Müzeleri Müdürlüğüne halkın ziyaret edeceği bir müze haline getirilmek şartıyla bağlandı. Ufak tefek bazı tadilatlardan sonra aynı yılın 9 Ekiminde halkın ziyaretine açıldı.

Karabük Demir Çelik Fabrikasının Temeli Atıldı (1937)

Zonguldak’ın Karabük köyünde Türkiye’nin ilk ağır sanayi fabrikası olan Karabük Demir Çelik Fabrikasının temeli zamanın başbakanı İsmet İnönü tarafından 3 Nisan 1937’de atıldı. Bu fabrika 1961 yılına kadar Türkiye’nin bu konuda ki tek fabrikası olma özelliğini taşıdı.

Dr. Refik Saydam 12. TBMM Hükümetini Kurdu (1939)

Celal Bayar’ın istifasından sonra hükümet kurma görevi verilen Dr.Refik Saydam 11.TBMM Hükümetini kurarak seçimlere kadar yaklaşık üç ay bu görevi yürüttü. Yapılan seçimler sonunda tekrara hükümeti kurmakla görevlendirilen Refik Saydam’ın kurduğu 12.TBMM Hükümeti 3 Nisan 1939’da görevine başladı. Dr. Refik Saydam döneminin en önemli kanunu çok tartışılan kanunlardan birisi olan Milli Korunma Kanunu oldu.

Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ABD Gezisine Çıktı (1967)

Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ABD başkanı Johnson’un davetlisi olarak 3 Nisan 1967 tarihinde ABD gezisine çıktı. Kıbrıs meselesi nedeniyle bozulan Türkiye ilişkilerini düzeltmek isteyen ABD geziye özel bir önem vermişti. Bu gezi yaklaşık 12 gün sürdü. Gezi sırasında yaşanan olaylardan birisi Washington’daki Türk Büyükelçilik binasına bomba atılmasıdır. Bu olayda herhangi bir ölen ya da yaralanan olmamıştır.

3 NİSAN GÜNÜ MEYDANA GELEN DİĞER TARİHİ OLAYLAR

1879 Rus’lar Sofya’yı Osmanlı Devletin’nden aldılar ve Bulgaristan’ın başkenti yaptılar.

1906 Lumiere Kardeşler renkli fotoğrafı icat etti.

1922 Stalin, SSCB Komünist Partisi ilk genel sekreteri oldu.

1930 Türk kadınlarına belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı tanıyan yeni Belediyeler Kanunu kabul edildi.

1937 Karabük Demir Çelik Fabrikaları’nın temeli, Başbakan İsmet İnönü tarafından, Zonguldak’ın Karabük köyünde atıldı.

1948 ABD Başkanı Harry Truman, ekonomik yardımları içeren Marshall Planı’nı imzaladı.

1960 Moskova'da sahneye çıkan opera sanatçısı Leyla Gencer, Verdi'nin 'La Traviata' adlı yapıtında büyük başarı kazandı.

1963 27 Mayıs, Hürriyet ve Anayasa Bayramı olarak ilan edildi.

1975 23 yaşındaki Sovyetler Birliği vatandaşı Anatoli Karpov, dünya satranç şampiyonu oldu.

1986 IBM ilk laptop bilgisayarlarını tanıttı.

1992 Şair ve milletvekili Necdet Evliyagil, öldü.

1992 Ankara'nın Çankaya ilçesi kaymakamlığına vekil olarak atanan Azize Düşer, Türkiye'nin ilk kadın kaymakamı oldu.

2007 Fransa'da hızlı tren, deneme sürüşünde saatte 574,8 km hıza erişerek dünya rekoru kırdı.

Yorumlar