Tarihte bugün veya tarihte 3 Haziran günü meydana gelen olaylar

Tarihte bugün veya tarihte 3 Haziran günü meydana gelen önemli olaylar arasında, "afyon ticareti" yaptığı ortaya çıkan ve suç üstü yakalanan İngiltere'nin Çin'e savaş açması, İttifak ve Terakki Cemiyeti'nin kurulması gibi hadiseler var.

Google Haberlere Abone ol

Tarihte bugün ya da tarihte 3 Haziran günü meydana gelen önemli olaylar arasında, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin kurulması, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk muhalefet partisinin kapatılması gibi hadiseler yer alıyor.

İşte tarihte bugün meydana gelen önemli olaylardan bazıları:

İttihat ve Terakki Cemiyeti Kuruldu (1889)

Askeri Tıbbiye Mektebi öğrencilerinden İshak Sukuti, İbrahim Temo, Abdullah Cevdet, Mehmet Reşit ve Hikmet Emin 3 Haziran 1889 tarihinde İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin temelini oluşturan İttihadi Osmani Cemiyetini kurdular. Amaçları Kanun-i Esasi’nin yeniden yürürlüğe sokulması yani meşruti sisteme tekrar geçilmesi idi. Bu cemiyet gizli olarak başladığı çalışmalarını yurtdışını merkez alarak sürdürmüş ve 1908 yılında amacına ulaşarak meşrutiyetin tekrar ilanını sağlamış ve İttihat Ve Terakki Partisi adını alarak 1918 yılı sonuna kadar yönetimde etkili olmuştur. I.Dünya Savaşı sonrasında lağvedilmiştir.

Haçlılar Antakya’da Bulunan Bütün Türkleri Şehit Ettiler (1098)

I.Haçlı Seferi sırasında Antakya’ya ulaşmayı başarabilen Haçlılar şehri kuşattılar. Şehrin Türk hakimi Yağısıyan kuşatmaya üstün bir mücadele ile 9 ay dayandı. Fakat herhangi bir yardım alamayınca 3 Haziran 1098 tarihinde teslim olmak zorunda kaldı. Şehri alan Haçlılar görülmemiş şekilde bir katliam gerçekleştirdi. Antakya’da yaşayan Müslüman Türklerin tamamı öldürüldü. Haçlılar Antakya’da bir Haçlı Kontluğu kurdular.

İngiltere ile Çin Arasında I. Afyon Savaşı Başladı (1839)

İngiltere Çin’e gizli yollardan Afyon sokuyordu. Çinlilerin büyük çoğunluğunda afyon bağımlılığı ortaya çıkınca Çin hükümdarı sert tedbirler başvurdu. Gizli yollardan ülkeye sokulan afyonlar ele geçirilip imha edilince bu işten büyük kar sağlayan İngiltere 3 Haziran 1839 tarihinde Çin’e savaş ilan etti. Bu savaşlarda bir dizi yenilgi alan Çin sömürgeciler karşısında pes etti.

İlk Muhalefet Partisi Kapatıldı (1925)

Mustafa Kemal ile görüş ayrılığına düşen Milli Mücadele’nin önderlerinden Kazım Karabekir, Rauf Orbay, Ali Fuat Cebesoy, Refet Bele ve Adnan Adıvar tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk muhalefet partisi olan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası kurulmuştu. Demokratik, liberal ve halkın dini inançlarına saygılı ifadeleri tüzüklerinin temelini oluşturuyordu. Şeyh Sait isyanı sırasında İstiklal Mahkemesinin isteği ile 3 Haziran 1925 tarihinde bütün şubeleri kapatıldı. Daha sonra da parti tamamen sona erdirildi. Kuruluşundan itibaren başta Mustafa Kemal olmak üzere bazı çevreler tarafından ‘’dini siyasete alet etmekle’’ suçlanmıştır.

Komünist Şair Nazım Hikmet Moskova’da Hayatını Kaybetti (1963)

Selanik doğumlu olan şair Nazım Hikmet komünizm düşüncesinin savunuyordu. Bu yönde ki fikirlerinden dolayı takibata uğramış Türkiye’de barınamayarak asıl vatanım dediği Moskova’ya gitmişti. Moskova’da bulunduğu sırada 3 Haziran 1963 tarihinde öldü.

Ayetullah Humeyni Vefat Etti (1989)

Şah Rıza Pehlevi’nin İran’ı terk etmesini sağlayarak İran İslam devriminin lideri olan Ayetullah Humeyni 3 Haziran 1989 tarihinde Tahran’da hayatını kaybetti.

TARİHTE 3 HAZİRAN GÜNÜ MEYDANA GELEN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLAR

1098 - Birinci Haçlı seferi: 8 ay süren kuşatma sonunda Antakya haçlıların kontrolü altına girdi.

1839 - Çin'in "Humen" limanında İngiliz tacirlerden ele geçirilen 1.2 milyon kg afyon Çinli yetkililerce imha edilince, Birleşik Krallık bunu bir savaş nedeni saydı (casus belli) ve böylelikle "Birinci Afyon Savaşı" başlamış oldu.

1889 - Kanada topraklarını bir okyanustan diğerine kadar kateden "Kanada Pasifik Demiryolu" tamamlandı.

1889 - Dünyanın ilk uzun mesafeye elektrik taşıyan güç hattı tamamlandı. Willamette Falls'daki güç istasyonundan Portland, Oregon'un kent merkezine kadar olan hattın uzunluğu 14 mildi.

1912 - İstanbul'un İshakpaşa semtinde çıkan yangında, bin 111 ev, 118 dükkân, altı cami, üç hamam ve beş okul kül oldu.

1924 - Çek yazar Franz Kafka öldü.

1925 - Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası (Güncel Türkçesi: İlerici Cumhuriyet Partisi), Bakanlar Kurulu kararıyla kapatıldı.

1926 - Emlak ve Eytam Bankası kuruldu.

1942 - Midway deniz savaşı başladı. İki gün süren savaşta, Japonlar ağır kayıplar verdiler ve Japonların Pasifikteki ilerleyişi durduruldu.

1948 - Amasya'yı sel bastı; 92 kişi boğularak can verdi.

1955 - İstanbul'da Göksu'nun üzerinde yapılan Elmalı Barajı açıldı.

1955 - Messina Konferansı; Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun doğuşu.

1957 - Türkiye Güreş Millî Takımı, serbest stilde dünya güreş şampiyonu oldu.

1964 - Futbolun 'Ordinaryüs'ü Lefter Küçükandonyadis, Fenerbahçe - Beşiktaş arasındaki jübile maçıyla futbola veda etti.

1965 - Edward Higgins White, uzayda yürüyen ilk Amerikan oldu.

1976 - "Avrupa Komünizmi" deyimi, ilk kez İtalyan Komünist Partisi lideri Enrico Berlinguer tarafından kullanıldı.

1983 - Birleşik Krallık'ta Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri'ne ait üsleri protesto eden 752 kişi tutuklandı.

1989 - Pekin'de Tiananmen Meydanı'ndaki büyük gösteriye asker müdahale etti: 2 bin civarında öğrenci öldü.

1995 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aydın Güven Gürkan; Kilis, Yalova ve Karabük'ün il yapılması kararnamesini imzaladı. Sonra da uygulamanın haksızlık olduğunu söyleyerek Bakanlıktan istifa etti.

1996 - Birleşmiş Milletler himayesinde düzenlenen Habitat-II İnsan Yerleşimleri Konferansı'nın resmi açılışı İstanbul'da yapıldı.

2006 - Karadağ kuruldu.

2017 - İngiltere'nin Londra kentindeki Southwark bölgesinde, bir terör saldırısı düzenlendi.

Yorumlar