Tarihte bugün veya tarihte 25 Haziran günü olayları nelerdir?

Tarihte bugün meydana gelen önemli olaylar arasında Kore Savaşı'nın başlaması, Mısır'ın Napolyon'dan geri alınması gibi hadiseler yer alıyor.

Google Haberlere Abone ol

Tarihte bugün neler oldu veya tarihte 25 Haziran günü meydana gelen önemli olaylar arasında Kore Savaşı'nın başlaması, Napolyon'un Mısır'ı geri vermesi gibi olaylar bulunuyor.

Tarihte 25 Haziran günü meydana gelen önemli olaylardan bazıları şöyle:

Napolyon Mısır’ı Geri Verdi (1802)

Fransızlar 1801 el Ariş ateşkes Antlaşması ile Mısır’dan çekilmişlerdi. Ancak bu konuda ki kesin antlaşma 25 Haziran 1802 tarihinde Paris’te yapılan barış antlaşmasıdır. Bu antlaşma ile Napolyon Mısır’ı Osmanlı Devletine kesin olarak iade etmeyi kabul etti.

Silistre Rus Generallerine Mezar Oldu (1854)

Bulgaristan’da Tuna nehri kıyısında stratejik öneme sahip bir şehri olan Silistre Ruslar tarafından büyük bir ordu ile kuşatılmıştı. Musa Paşa Silistre kalesini 10 bin askerle 80 bin Rus askerine karşı başarı ile savundu. Kuşatma esnasında başkomutan olan dört Rus generalinden üçü yaralanarak görevi bıraktılar, General Scilder ise öldü. Ayrıca 9 Rus generali ölürken 2 general ve mareşal ağır şekilde yaralandılar.

Sonunda Rus ordusu yenilgiyi kabul ederek arkasında 15 bin ölü bıraktı ve 25 Haziran 1854 tarihinde Silistre’den çekildi. Yaralı Rus askeri sayısı ise 25 bini buluyordu. Müşirlik rütbesi verilen kahraman Musa Paşa ise top mermisi isabeti sonucu şehit oldu. Namık Kemal Vatan Yahut Silistre piyesi ile bu olayı ebedileştirmiştir.

Kızılderili Koalisyonu General Custer’e Karşı Zafer Kazandı (1876)

ABD Kızılderililere karşı General Custer’i görevlendirdi. Genal Custer ve birliği Kızılderili kabile koalisyonu ile yaptığı Little Bighorn savaşında 25 Haziran 1876 tarihinde yenildi ve hayatını kaybetti.

Ruslar Zvin Muharebesini Kaybetti (1877)

Gazi Ahmet Muhtar Paşa Kafkasya’dan Doğu anadolu’ya sarkmaya çalışan Rus ordusuna karşı başarılı mücadelelerine bir yenisini daha ekledi. General Melikof komutasında ki Rus ordusunu 25 Haziran 1877 tarihinde Zvin Muharebesin de yenilgiye uğrattı.  Çar kardeşi Grandük Mihail’i Kafkas Kuvvetleri Başkomutanlığına atadı. Ruslar sürekli kuvvetlerini takviye ediyorlardı. Buna karşılık Ahmet Muhtar Paşa yardım alamıyordu. Kendi imkanları ile Rusları birkaç defa daha yendi ancak sonrasında geri çekilmek zorunda kaldı.

Kore Savaşı Başladı (1950)

İkinci Dünya Savaşı sonunda Kore 38.paralele esas alınarak ikiye ayrılmıştı. Kuzey Kore’nin komünist güçleri 25 Haziran 1950 tarihinde Güney Kore’yi işgale başladılar. Birleşmiş Milletler askeri müdahale kararı aldı. ABD öncülüğünde 15 ülke asker gönderirken beş ülkede para ve sağlık yardımı yapma kararı aldı. Askeri yardım gönderen ülkeler ABD, İngiltere, Türkiye, Y.Zelanda, Belçika, Filipinler, Kanada,Yunanistan, Lüksemburg, Habeşistan, Avustralya, Fransa, G.Afrika, Hollanda ve Kolombiya idi.

Okyanus Bilimci Kaptan Custeau Hayatını Kaybetti (1997)

Denizaltı dünyasını tüm dünya insanlarına tanıtan ünlü Fransız okyanus bilimcisi Kaptan Custeau 25 Haziran 1997 tarihinde vefat etti. Onun diğer bilim insanlarından en önemli farkı bütün çalışmalarını televizyon yolu ile insanlar ile paylaşmasıydı.

TARİHTE 25 HAZİRAN GÜNÜ MEYDANA GELEN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLAR

1678 - Elena Cornaro Piscopia, Ph. D. (doktora) derecesi alan ilk kadın oldu.

1788 - Virjinya, Amerika Birleşik Devletleri Anayasası'nı onaylayan 10. eyalet oldu.

1801 - Kahire'deki Fransız işgal orduları, Türk ordusuna teslim oldu.

1876 - Little Bighorn Muharebesi'nde Kızılderililer, ABD 7. Süvari Alayı'nı imha etti, Komutanları Yarbay George Armstrong Custer çatışmada öldü.

1903 - Marie Curie, Paris Üniversitesi'ne sunduğu tezde radyumun keşfini açıkladı.

1917 - Türkiye'de ilk Matbuat Cemiyeti kuruldu. Cemiyetin ilk Başkanı Mahmut Sadık'tı.

1923 - Mustafa Kemal Paşa, İzmir'den Milletvekili seçildi.

1925 - Yunanistan'da, General Thedoros Pangalos, bir darbeyle iktidarı ele geçirdi.

1940 - Fransa, Almanlara teslim oldu.

1947 - II. Dünya Savaşı sırasında Hollanda'da bir evin tavan arasında 2 yıl boyunca Alman askerlerinden saklanan Yahudi kız Anne Frank'ın burada yazmış olduğu Anne Frank'ın Hatıra Defteri yayımlandı.

1948 - Berlin Ablukası'nı yarmak için Batı Berlin´e ABD uçaklarıyla bir hava köprüsü kuruldu.

1950 - Sovyetler Birliği'nce desteklenen Kuzey Kore Orduları Güney Kore'ye saldırdı. Kore Savaşı başladı.

1963 - Anayasa Mahkemesi, ilk duruşmayla görevine başladı.

1965 - 3. Uluslararası Marmara Turu'nda bisikletçi Rıfat Çalışkan birinci oldu.

1967 - İlk küresel uydu televizyon programı olan ABD yapımı Our World (Bizim Dünyamız) yayına girdi.

1969 - Kırıkkale'de, MKE Kırıkkalespor ile Tarsus İdman Yurdu arasında oynanan 3. Lig karşılaşmasında çıkan olaylarda; 4 kişi öldü, 100'den fazla kişi de yaralandı.

1971 - Gölcük Tersanesi'nde yapılan ilk Türk muhribi "Berk", törenle denize indirildi.

1975 - Mozambik, Portekiz'den bağımsızlığını ilan etti.

1981 - Microsoft, kendi evinde Washington eyaletinde anonim şirket olmak üzere yeniden yapılandırıldı

1982 - Yunanistan'da askere alınanların saçlarını kazıtmaları yasaklandı.

1985 - Eskişehir Uçak Fabrikası'nın temeli, Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından atıldı.

1991 - Hırvatistan ve Slovenya, Yugoslavya'dan bağımsızlıklarını ilan ettiler.

1993 - Tansu Çiller, Türkiye'nin ilk kadın Başbakanı oldu.

1998 - Microsoft, Windows 98'i piyasaya sürüldü.

Yorumlar