Tarihte bugün veya tarihte 2 Haziran günü ne oldu?

Tarihte bugün ya da tarihte 2 Haziran günü meydana gelen önemli olaylar arasında ezanın Arapça okunmasına ceza verilmesi, FKÖ'nün kurulması, hala tahtta olan İngiltere Kraliçesinin taç giymesi gibi hadiseler bulunuyor. 67 yıl önce taç giyen kraliçe hala tahtta oturuyor.

Google Haberlere Abone ol
Tarihte bugün ne oldu?

Tarihte bugün veya tarihte 2 Haziran günü meydana gelen önemli olayların başında FKÖ'nun kurulması, Ahmet Gedik Paşa'nın Kırım'a dayanması, Arapça ezan okunmasına ceza verilmesi kararı alınması gibi hadiseler bulunuyor.

İşte tarihte bugün meydana gelen önemli olaylardan bazıları:

Filistin Kurtuluş Örgütü Kudüs’te Kuruldu (1964)

Örgütün kuruluşunda Filistinlilerden çok Mısır Devlet Başkanı Cemal Abdünnasır’ın çabaları etkin olmuştur. Kudüs’te toplanan Filistin Ulusal Konseyi 2 Haziran 1964 tarihinde Filistin Kurtuluş Örgütünü kurdu. Bu örgütün amacı demokratik, laik ve ulusal bir Filistin Devleti kurmaktı. Yaser Arafat dört yıl sonra bu örgütün başına geçti.

Gedik Ahmet Paşa Kırım’da Kefe Limanını Ele Geçirdi (1475)

Fatih Sultan Mehmet Karadeniz’i bir Türk gölü haline getirmek istiyordu. Bu amaçla Karadeniz’in Anadolu kıyılarını tamamen kontrol altına almıştı. Cenevizlilerden Amasra, İsfendiyar oğullarından Sinop ve Trabzon Rum İmparatorluğundan Trabzon alınmıştı. Cenevizlilerin Kırım’da karışıklık çıkarmaları üzerine duruma Fatih müdahale etti. Kaptan-ı Derya Gedik Ahmet Paşa komutasında büyük bir donanma Kırım’a gönderildi. Osmanlı donanması 1 Haziran 1475 tarihlerinde Kırım önlerine demirledi ve ertesi gün yani 2 Haziran 1475 tarihinde Kefe limanı teslim alındı.

Divan Edebiyatının Usta Şairlerinden Nabi Vefat Etti (1711)

Divan Edebiyatının usta şairlerinden asıl adı Yusuf olan Nabi 2 Haziran 1711 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Ulema bir aileden geldiği için iyi bir eğitim almıştı. Şiirleri çok benimsenen nabi’nin bazı dizeleri vecize haline gelmiştir.

I.Menderes Hükümeti Güvenoyu Aldı (1950)

Hükümeti kurma görevini üstlenen Adnan Menderes’in oluşturduğu kabine Türkiye Büyük Millet Meclisinde 2 Haziran 1950 tarihinde ki oylama da güvenoyu alarak görevine başladı. TBMM’de ki toplam 487 üyenin 282’si olumlu oy kullanmıştı.

Kraliçe II. Eizabeth Taç Giydi (1953)

İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth 2 Haziran 1953 tarihinde Londra’da ki ünlü Westminster Katedralinde düzenlenen tören ile taç giydi. Taç giyme törenine Türkiye adına Başbakan Adnan Menderes ve beraberinde ki heyet katıldı.

Türkiye’nin Madrid Büyükelçisinin Eşi Ermeni Saldırganlar Tarafından Öldürüldü (1978)

Türkiye’nin Madrit Büyükelçisinin eşi Zeki Kuneralp Madrit’in merkezinde 2 Haziran 1978 tarihinde uğradığı bir saldırı sonucu hayatını kaybetti. Araçta bulunan Emekli Büyükelçi Beşir Balcıoğlu ve aracın şoförü de saldırıda öldüler. Saldırıyı Ermeni terör örgütü üstlendi.

Bulgaristan Türkleri Sınır dışı Etmeye Başladı (1989)

Bulgaristan ülkede bulunan Müslüman Türkleri asimile etmek ve yok etmek için çalışmalarını hızlandırdı. Todor Jivkov yönetiminde ki Bulgar Hükümeti ülkede bulunan Türklerden 320 bin kişinin sınır dışı edilmesi kararını 2 Haziran 1989 tarihinden itibaren hayata geçirmeye başladı.

Devlet Bakanı Ayvaz Gökdemir Avrupalı Parlementerlere Hakaret Etti (1995)

Türkiye’de incelemelerde bulunmak üzere gelen Avrupa Parlamentosu üyesi üç bayan milletvekili PKK affı ve hapiste bulunan DEP milletvekillerinin serbest bırakılmasını isteyen açıklamalarda bulundular. Bu açıklamalara hükümetin Devlet Bakanlarından Ayvaz Gökdemir, 2 Haziran 1995 tarihinde yaptığı bir açıklama ile ağır bir hakaret ile karşılık verdi. Bu cevap uzun süre tartışmalara neden oldu.

TARİHTE BUGÜN MEYDANA GELEN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLAR

455 - Vandallar Roma'ya girdiler ve iki hafta boyunca şehri yağmaladılar.

662 - Yunan adalarından 3 tanesi bir depremle yok oldu.

1328 - Filipinler'de bir depremle 9 ada ve adacık yok oldu.

1475 - Gedik Ahmet Paşa komutasındaki Türk orduları, Kırım Yarımadası sahillerine çıktı.

1793 - Fransa'da Maximillian Robespierre öncülüğünde Jakobenler iktidarı ele geçirdi.

1851 - Amerika’da içki yasağı, Maine eyaletindeki uygulamayla başladı.

1889 - İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin öncüsü olarak kabul edilen İttihâd-ı Osmânî Cemiyeti adlı gizli örgüt kuruldu.

1920 - Kozan'ın düşman işgalinden kurtuluşu.

1924 - Amerika Birleşik Devletleri Kongresi, ülkede doğmuş bütün Amerikan yerlilerine oy hakkı tanıdı. 1948'e kadar kimi eyaletler yerlilere oy hakkını yaşama geçirmedi.

1926 - Genel Nüfus Sayımı hakkında kanun kabul edildi.

1935 - Türkiye'de ilk kez Pazar günü resmî tatil uygulamasına başlandı.

1941 - Türk Ceza Kanunu'nun 526'ncı maddesinde yapılan değişiklikle, Arapça ezan ve kamet okuyanlara ceza öngörüldü.

1946 - İtalya’da monarşi kaldırıldı.

1953 - Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth taç giydi.

1964 - Demokratik, laik ve ulusal bir Filistin Devleti kurmayı amaçlayan ve çeşitli ulusal örgütleri bir araya getiren Filistin Kurtuluş Örgütü kuruldu. Yaser Arafat, 3 Şubat 1968'de örgütün başına geçti.

1966 - Frank Sinatra'nın seslendirdiği Strangers in the Night şarkısı UK Singles Chart listesinde 1 numara oldu.

1966 - De Valera, İrlanda Devlet Başkanı oldu.

1966 - Kıbrıs'ta Rumlar, Lefkoşa'nın Türk kesimine giriş çıkışı yasakladı.

1977 - Başbakan Süleyman Demirel, Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Millî İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı'na yazı göndererek, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'e İstanbul Taksim'de düzenlenen mitingde Sheraton Oteli'nin üst katındaki bir odadan uzun menzilli ve dürbünlü bir silahla ateş edileceğinin haber alındığını bildirdi ve gerekli önlemlerin alınmasını istedi. (3 Haziran'da CHP'nin Taksim'de düzenlediği miting olaysız geçti.)

1980 - Osmanlı'dan bu yana devam eden buğday ve ekmek fiyatları üzerindeki devlet kontrolü kaldırıldı.

1981 - Devlet Başkanı Kenan Evren'in emri ve Türkiye Futbol Federasyonu'nun kararıyla MKE Ankaragücü takımı birinci futbol ligine çıkarıldı.

1984 - Hindistan ordusu, dini bölge kurmak isteyen Sihlere saldırı başlattı.

1992 - Danimarka'da referandum yapıldı. Avrupa Birliği'nin esaslarını belirleyen Maastricht Anlaşması reddedildi.

1995 - Devlet Bakanı Ayvaz Gökdemir, Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Pauline Green, Radikal lider Catherine Lalumière ve Yeşiller sözcüsü Claudia Roth'u 'fahişe' olarak niteledi.

1995 - Kilis, Karabük ve Yalova il oldu.

1997 - Susurluk Davası, İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde başladı.

1998 - Merkez üssü Adana'nın Ceyhan ilçesi olan 6,2 büyüklüğündeki depremde 144 kişi öldü.

2001 - Filipinler'de, Ebu Seyyaf militanları Basilan adasında 200 kişiyi rehin aldı.

2001 - Nepal Kralı ve Kraliçesi, Prens oğulları tarafından silahla vurularak öldürüldü.

Yorumlar