Tarihte bugün veya tarihte 17 Nisan günü ne oldu?

Tarihte bugün ya da tarihte 17 Nisan günü meydana gelen olaylar arasında 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın şüpheli bir şekilde ölümü, ABD'nin Küba harekatında hezimete uğraması, Ali Fuat Başgil'in vefat etmesi gibi gelişmeler bulunuyor.

Google Haberlere Abone ol

Tarihte bugün veya tarihte 17 Nisan günü meydana gelen önemli olaylar arasında Turguz Özal'ın vefatı, ABD'nin Küba'ya düzenlediği saldırıda hezimete uğraması gibi olaylar yer alıyor.

Tarihte 17 Nisan günü meydana gelen önemli gelişmelerden bazıları şöyle:

İtalya’ya Osmanlı Devletinden Verilecek Pay Arttırıldı (1917)

İtilaf Devletleri aralarında ki gizli antlaşmalar ile Osmanlı Devletini paylaşıyorlardı. Rusya’nın savaştan çekilmesi üzerine İtilaf Devletleri ortaya çıkan açığı İtalya ile kapatmak istiyorlardı. İtalya’yı sömürge vaadleri ile kendi taraflarına çekmeyi başarmışlardı. İtalya’nın tereddütlerini gidermek ve bir an önce savaşa sokmak için 17 Nisan 1917 tarihli Saint Jean de Maurien Antlaşması ile Anadolu için söz verdikleri payı arttırdılar. Antalya yöresine İzmir ve çevresini de eklediler.

Köy Enstitüleri Kuruluş Kanunu Kabul Edildi (1940)

Zamanın Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in projesi olan Köy Enstitülerinin kuruluşuna dair 3803 nolu kanun 17 Nisan 1940 tarihinde TBMM’de kabul edildi. Köy Enstitüleri 1954 yılında Demokrat Parti iktidarı döneminde kapatılmıştır. Köy Enstitüleri en çok tartışılan uygulamalardan birisi olmuştur.

ABD’nin Domuzlar Körfezi Harekatı Hezimete Dönüştü (1961)

Küba’nın SSCB ile yakın ilişkiler kurması ve ABD için bir tehdit haline gelmesi ABD’yi harekete geçirdi. Nikaragua’dan kalkan ABD bombadıman uçakları 15 Nisan 1961 tarihinden itibaren Küba havaalanlarını bombalamaya başladı. Arkasından Kübalı mültecilerden oluşturulan kuvvetler ile 17 Nisan 1961’de Domuzlar Körfezi çıkarması yapıldı. Ancak beklendiği gibi Kübalılar bu girişime destek vermediler. Castro’nun kuvvetleri bu kuvvetleri etkisiz hale getirdi. ABD’nin bu olay sonucu prestiji epeyce sarsıldı.

Ali Fuat Başgil Vefat Etti (1967)

Samsun doğumlu olan Ord.Prof.Dr. Ali Fuat Başgil 17 Nisan 1967 tarihinde vefat etmiştir. Kendisi anayasa hukukçusu, siyasetçi, yazar, fikir ve ilim adamlarındandır. Adalet Partisi Senatörü iken cumhurbaşkanlığına aday olmuş fakat 27 mayıs darbecileri tarafından tehdit edilerek adaylıktan çekilmek zorunda bırakılmıştı.

Malatya Belediye Başkanı ‘’Hamido’’ya Bombalı Suikast Yapıldı (1978)

Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğdu (Hamido) 17 Nisan 1978’de Ankara’dan evine gönderilen bombalı paketin patlaması sonucu üç yakını ile birlikte hayatını kaybetti. Bu olayın arkasından Malatya karıştı. CHP binası ile birlikte bir çok işyeri saldırıya uğradı ve yakıldı.

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal Vefat Etti (1993)

Türkiye Cumhuriyetinin sekizinci cumhurbaşkanı olan Turgut Özal 17 Nisan 1993’te Ankara’da vefat etti. Ölümü ile ilgili olarak zaman zaman çeşitli iddialar gündeme gelmekte ve tartışılmaktadır. 12 Eylül 1980 darbesinin arkasından Anavatan Partisini kurmuş ve yapılan ilk seçimlerde tek başına iktidar olarak başbakan olmuştur. Başta ekonomi olmak üzere Türkiye’nin mevcut politikalarında köklü değişiklikler gerçekleştirmişti

TARİHTE 17 NİSAN GÜNÜ MEYDANA GELEN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLAR

1453- Fatih Sultan Mehmet, İstanbul adalarını fethetti.

1924- İtalya'da genel seçimleri Benito Mussolini'nin Faşist partisi kazandı.

1939- Kurtdereli Mehmet Pehlivan 75 yaşında öldü.

1940- Köy Enstitüleri Kanunu kabul edildi.

1941- Merkez Bankası'nın yurt dışında bastırdığı 100 liralık ve 50 kuruşluk banknotları taşıyan gemi, Yunanistan'ın Pire Limanı'nda kaza geçirdi ve banknotlar denize dağıldı.

1952- Türkiye ile ABD arasında telefon görüşmelerine başlandı.

1954- Çanakkale Anıtı'nın temeli atıldı.

1957- Atatürk Orman Çiftliği'nden arazi satılabilmesine olanak tanıyan kanun kabul edildi.

1961- ABD'nin desteklediği sürgündeki Kübalılar, Fidel Castro'yu devirmek üzere Küba'ya çıkarma yaptı. "Domuzlar Körfezi Harekatı" olarak bilinen çıkarma, Fidel Castro'nun zaferiyle sonuçlandı.

1969- Çekoslovakya'nın "liberal" başbakanı Aleksandr Dubçek, Sovyet askeri müdahalesinin ardından istifa etti. Yerine Gustav Husak atandı.

1972- ABD'de, Nixon yönetiminin 1972 seçimlerinde siyasal rakiplerini yasa dışı dinleme faaliyetleri açığa çıkarıldı. "Watergate" adıyla anılan olaya adı karışan üç danışman ve bir savcı istifa etti.

1978- Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu ve üç yakını, postayla gönderilen paketteki bombanın patlaması sonucu öldü. Olaydan sonra 700 iş yeri tahrip edildi, CHP İl Merkezi yakıldı.

1993- Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Çankaya Köşkü'nde geçirdiği kalp krizi sonucu kaldırıldığı Hacettepe Üniversitesi Hastanesinde tüm çabalara rağmen kurtarılamadı.

1999- Bakü-Supsa Boru Hattı'nın resmi açılışı yapıldı.

2005- KKTC Cumhurbaşkanlığına Mehmet Ali Talat seçildi.

2008- Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda değişiklik öngören tasarı TBMM'de kabul edildi. Kanuna göre, kadın ve erkeklerde emeklilik yaşı 65'e çıkarıldı. Emeklilikte SSK (SGK) kapsamında çalışanlarda aranan 7 bin günlük prim ödeme gün sayısı 7 bin 200'e yükseltildi.

2010- Uganda'da "dünyanın en genç kralı" ilan edilen Oyo Nyimba Kabamba Iguru Rukidi, resmen taç giydi.

2010- Japonya'nın başkenti Tokyo'ya 41 yıldan beri ilk defa kar yağdı.

2011- Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi (TKBL) play-off final serisi 4. maçında ezeli rakibi Galatasaray Medical Park'ı uzatmada 91-86 yenen Fenerbahçe, seride durumu 3-1 yaparak 2010-2011 sezonu şampiyonu oldu.

2012- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, ünlü aktris Angelina Jolie'yi örgütün özel temsilcisi olarak atadı.

2013- Dünya Spor Yazarları Birliğinin (AIPS) 76'ncı kongresi Rusya'da yapıldı. Soçi kentinde 104 ülkeden üyelerin katılımıyla gerçekleştirilen kongrede, eski Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Genel Başkanı Esat Yılmaer, yeniden AIPS 1. Başkan Yardımcılığı'na seçildi. Yılmaer böylece AIPS yönetiminde üçüncü kez yer almayı başardı.

2014- Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde bulunan 2'nci Kolordu Komutanlığı'na bağlı 18'inci Piyade Mekanize Tugayı'nda meydana gelen mühimmat patlaması sonucu 12 asker yaralandı.

2015- Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle ömür boyu ehliyet dönemi kapandı. Ehliyetler sınıfına göre 5 ile 10 yılda bir yenilenecek.

2016- Güney Amerika ülkelerinden Ekvador'un kuzeybatı kıyı kesiminde 7,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde 661 kişi öldü, 6 binden fazla kişi yaralandı, 28 binden fazla kişi evsiz kaldı. Deprem yaklaşık 3 milyar dolarlık hasara neden oldu. 

2017- İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunan yaklaşık 2 bin Filistinli mahkum, tutukluluk şartlarının iyileştirilmesi için açlık grevi başlattı.

2018- Eski Anayasa Mahkemesi Genel Sekreteri Mehmet Oğuz Kaya, FETÖ üyeliği iddiasıyla yargılandığı davada 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

2018- İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, "silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davada 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

2018- Şair Cemal Safi Ankara'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Yorumlar