Tarihte bugün veya tarihte 14 Şubat günü ne oldu?

Tarihte bugün veya tarihte 14 Şubat günü önemli olayların başında başı kesilerek infaz edilen Aziz Valentinus'un ölüm gününün "Dünya Sevgililer Günü" olarak kutlanmasıdır.

Google Haberlere Abone ol

Tarihte bugün ya da tarihte 14 Şubat günü meydana gelen önemli olayların başında "Dünya Sevgililer Günü" olarak adlandırılan Aziz Valentinus'un başı kesilmek suretiyle infaz edilmesi bulunuyor. 

Tarihte bugün yaşanan olaylar arasında şu hadiseler yer alıyor:

Aziz Valentinus’un Kafasının Uçurulduğu Gün Sevgililer Günü Oldu (270)

Roma İmparatoru II.Cladius asker ihtiyacını dikkate alarak evlenmelere yasak getirdi. Hıristiyan Rahip Valentis bir çok kişiyi evlendirerek gizlice bu yasağı çiğnedi. Bu durumu haber alan İmparator Valentinus’u 14 Şubat 270’de idam ettirdi. Papa Gelasius 496 yılında 14 Şubatı ‘’Aziz Valentin Günü’’ ilan etti. 19.Yüzyılda ABD’de 14 Şubat sevgililer günü olarak kutlanmaya başladı. Sevgililer günü kutlaması aynı zamanda Aziz Valentinus günü de kutlanmış olmaktadır.

İngiliz Kaşif James Cook Öldürüldü (1779)

Büyük Okyanus’taki keşiflerle ünlüdür. Yeni Zelanda’nın iki parça olduğunu keşfetti. İlk defa Antarktika’nın çevresini dolaştı fakat buzullarla kaplı kara parçasını göremediği için buranın yeni bir kıta olduğunu anlamadı. Havai adaları civarında yerliler ile çıkan bir tartışma sırasında 14 Şubat 1779’da öldürüldü.

Graham Bell Telefonun Patenti İçin Başvurdu (1876)

Amerikalı fizikçi Alexander Graham Bell sağırların duyması için çalışmalar yaparken telefonu keşfetti. Bu yeni keşfettiği aletin patentini almak için 14 Şubat 1876’da başvurusunu yaptı. Böylece insanlık tarihinin en önemli buluşlarından birisi gerçekleştirilmiş oldu.

İngiliz Donanmasına Ait Bir Filo Tuzla Önlerine Demirledi (1878)

1877-1878 Osmanlı-Rus savaşına başlangıçta Avrupa’nın büyük devletleri kayıtsız kalmışlardı. Fakat Rusların beklenmedik bir hızla İstanbul önlerine gelmesi ve Osmanlı Devletinin Rus isteklerini tamamen kabul etmesi onları endişelendirdi. Endişelerinin sebebi İstanbul ve Boğazların Rusların eline geçmesi bölgedeki çıkarlarını tehlikeye atıyordu. İngiltere hemen harekete geçti ve İstanbul’a bir donanma gönderdi. İngiliz donanmasına ait filo 14 Şubat 1878’de Tuzla önlerine demirledi. İngilizlerin bahanesi ise İstanbul’da ki vatandaşlarını korumaktı.

TBMM’de Vurulan Deli Halit Paşa Öldü (1925)

Askerlik hayatına Yemen’de başladı. Kurtuluş Savaşında Doğu Cephesi ve Batı Cephesinde önemli görevler üstlendi .II.TBMM’de Ardahan milletvekili olarak görev yapmıştır. Mecliste ki tartışmalı bir gün de Meclis koridorlarında sırtından vuruldu ve aldığı yaranın etkisi ile birkaç gün sonra TBMM’de 14 Şubat 1925 tarihinde vefat etti. Olayın nedeni ve nasılı hala tam olarak bilinememektedir.

II.Demirel Hükümeti İstifa Etti (1970)

Başbakan Süleyman Demirel hükümetinin hazırladığı bütçe Türkiye Büyük Millet Meclisinde reddedildi. Bunun üzerine Süleyman Demirel 14 Şubat 1970’de Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’a istifasını sundu.

Lübnan Eski Başbakanı Refik Hariri Suikaste Uğradı (2005)

Lübnan’da iki kez başbakanlık görevinde bulunan ve aynı zamanda en zengin işadamlarından olan Refik Hariri 14 Şubat 2005 tarihinde Beyrut’ta uğradığı bombalı suikast ile hayatını kaybetti. Refik Hariri son başbakanlığı döneminde cumhurbaşkanı ile ters düştüğü için istifa etmişti.

TARİHTE 14 ŞUBAT GÜNÜ MEYDANA GELEN DİĞER OLAYLAR

496 - Sevgililer Günü, 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır.

1779 - James Cook, Sandviç Adaları yerlileri tarafından öldürüldü.

1804 - Osmanlı İmparatorluğu'na karşı Birinci Sırp Ayaklanması, Kara Yorgi tarafından başlatıldı.

1859 - Oregon, Amerika Birleşik Devletleri'nin 33. eyaleti oldu.

1876 - Alexander Graham Bell, telefon patenti için başvurdu.

1876 - İstanbul Tramvay Şirketi işçileri greve çıktı.

1878 - II. Abdülhamid, Meclis-i Mebusan'ı süresiz olarak tatil etti ve istibdat dönemi başladı.

1909 - Osmanlı Devleti'nde ilk güven oylaması yapıldı; Kâmil Paşa kabinesi düşürüldü.

1912 - Arizona, ABD'nin 48. eyaleti oldu.

1912 - ABD'nin ilk dizel motorlu denizaltısı, Connecticut'da kullanılmaya başlandı.

1918 - SSCB'de Gregoryen Takvimi kullanımına geçildi.

1923 - Mustafa Kemal, Batı Anadolu gezisine çıktı.

1924 - International Business Machines (IBM) şirketi kuruldu.

1925 - TBMM'de 9 Şubat'ta vurulan Deli Halit Paşa öldü.

1929 - Al Capone'un rakibi yedi gangster, Chicago'da öldürüldü. Olay 14 Şubat'ta gerçekleştiği için "Sevgililer Günü Katliamı" olarak anılmaktadır.

1931 - Türkiye güzeli Naşide Saffet Esen, Avrupa'da "Güzel Göz Kraliçesi" seçildi.

1945 - Şili, Ekvador, Paraguay ve Peru, Birleşmiş Milletler'e katıldı.

1945 - II. Dünya Savaşı: Birleşik Krallık ve ABD uçakları, Dresden'in bombalanışının ikinci gününde yangın bombaları kullanmaya başladılar.

1946 - İlk genel amaçlı elektronik bilgisayar ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer), Pensilvanya Üniversitesi'nde (ABD) tanıtıldı.

1946 - İngiltere'nin Merkez Bankası olan "The Bank of England" millileştirildi.

1949 - İsrail parlamentosu (Knesset), ilk toplantısını yaptı.

1949 - Kanada'da "Asbest Grevi" olarak adlandırılan direniş başladı. Grevin başladığı bu gün Québec'teki "Sessiz Devrim"in de başlangıcı olarak kabul edilir.

1952 - Kış Olimpiyat Oyunları Oslo'da (Norveç) başladı.

1955 - İzmir Alsancak Limanı'nın temeli, Başbakan Adnan Menderes tarafından atıldı.

1961 - Lavrensiyum elementi (103 numaralı element), Kaliforniya Üniversitesi'nde ilk defa sentezlendi.

1963 - İstanbul'da Kavel Kablo Fabrikası'nda işçiler 28 Ocak'ta iş bırakmış ve oturma eylemine başlamışlardı. Eylemin 17. günü Polis işçilere müdahale etti; 9 işçi yaralandı.

1963 - İngiltere'de Leeds General Infirmary Hastanesi'nde, Dünyada ilk kez insandan insana başarılı bir böbrek nakli yapıldı.

1979 - Türkiye, İran'daki Humeyni rejimini resmen tanıdı.

1980 - Kış Olimpiyatları Lake Placid'de (New York) başladı.

1980 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, dış düşmanla değil, iç düşmanla uğraşmakta olduklarını söyledi. "Diyeceksiniz ki sıkıyönetime rağmen niye bunların hakkından gelemiyorsunuz? Şundan dolayı gelemiyoruz. Kan dökmek istemiyoruz. Yoksa meseleyi bir ayda hallederiz" dedi.

1980 - Tariş olayları: On bin jandarma komandosu ve çok sayıda polis, Tariş'e ait Çiğli İplik Fabrikası'ndaki işçi direnişine müdahale etti. Operasyona keşif uçakları ve helikopterler de katıldı. Gün boyu süren müdahale sonucunda Fabrika boşaltıldı, 1500 işçi gözaltına alındı.

1981 - Türk Vatandaşlığı Kanunu'nda bazı değişiklikler yapan yasa, Millî Güvenlik Konseyi'nce kabul edildi. Bu yasaya göre; yurt dışında oturup Türkiye aleyhine faaliyette bulunduğu tespit edilen veya yurt içinde bu tür faaliyetlerde bulunurken yurt dışına çıkan kişiler, yapılan duyuruya rağmen 3 ay içinde yurda dönmezlerse Türk vatandaşlığından çıkarılacaklar.

1981 - Dublin'de bir gece kulübünde çıkan yangında 48 kişi öldü.

1983 - Danıştay, ameliyat olarak cinsiyet değiştiren şarkıcı Bülent Ersoy'un hukuken erkek olduğuna ve dolayısıyla gazinolarda ancak erkek kıyafetiyle sahneye çıkabileceğine karar verdi.

1986 - Eski Devlet Bakanı İsmail Özdağlar, Yüce Divan'da "görevini kötüye kullandığı" gerekçesiyle 2 yıl hapse mahkûm edildi. İsmail Özdağlar, rüşvet aldığı iddiasıyla yargılanmaktaydı.

1987 - Tunceli iline bağlı 234 köyde yaşayan 50 bin kişinin; Mersin, Antalya, İzmir ve Muğla'ya yerleştirilmesi kararlaştırıldı. Karar 6931 sayılı Orman Kanunu'na ve Anayasa'nın 170. Maddesine dayanılarak alındı.

1989 - İranlı lider Humeyni, Şeytan Ayetleri kitabının yazarı Salman Rushdie'nin öldürülmesi emrini verdi.

1989 - Union Carbide, 1984'teki Bhopal felaketi'nde sebep olduğu zararlara karşılık Hindistan Hükümetine 470 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

1989 - GPS (Küresel Konumlandırma Sistemi)'ni oluşturacak 24 uydudan ilki yörüngesine oturtuldu.

1990 - Yılmaz Güney'in Umut filmi, İstanbul'da gösterime girdi.

1994 - Demokrasi Partisi'nin (DEP) Ankara il binasına bombalı bir saldırı yapıldı; bina ağır hasar gördü, 3 kişi yaralandı.

1994 - 52 kişiyi öldürmekten suçlu bulunan Ukraynalı seri katil Andrey Çikatilo, Rusya'nın Novoçerkassk şehrinde kurşuna dizilerek idam edildi. İdamı, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin tarafından açıklandı.

1996 - Emekli olduktan sonra Milliyetçi Hareket Partisi'ne (MHP) katılan eski Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Savcısı Nusret Demiral, "Ezan Türkçe okunmalı" deyince, partiden ihraç edildi.

2003 - Şartla salıverilme yasasından toplam 43.500 tutuklu ve hükümlünün yararlandığı açıklandı.

2004 - Hamburg doğumlu Türk yönetmen Fatih Akın'ın son filmi, "Gegen die Wand" (Duvara Karşı), Berlin Uluslararası Film Festivali'nde en iyi film seçilerek "Altın Ayı" ödülü aldı.

2004 - Moskova'da bir su parkının çatısı çöktü; 25 kişi öldü, 100'den fazla yaralı var.

2005 - Lübnan'ın eski Başbakanlarından Refik Hariri, düzenlenen bir suikast sonucu öldürüldü.

2006 - "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'ın İstanbul'da bir evde kıstırıldığı ve son anda kaçtığı ileri sürülen operasyonda, oğlu Murat Yıldırım, "adam vurdurduğu" gerekçesiyle on beş kişiyle birlikte gözaltına alındı.

2007 - Telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi ve teknik araçlarla izlemeye ilişkin düzenlemelere ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, soruşturmalarda gizli soruşturmacı görevlendirilebilecek. Gizli soruşturmacının elde ettiği kişisel bilgiler, görevlendirildiği ceza soruşturması ve kovuşturması dışında kullanılamayacak.

2008 - Danıştay 1. Dairesi, Mehmet Ağar'ın Emniyet Genel Müdürlüğü döneminde, "suç işlemek amacıyla örgüt kurma" suçundan, Susurluk Davası kapsamında yargılanmasına karar verdi. Daire, Ağar'ın Vali statüsünde bulunması nedeniyle, yargılanmasının Yargıtay'da yapılmasına hükmetti.

Yorumlar