Tarihte bugün 20 Temmuz meydana gelen önemli olaylar

Tarihte 20 Temmuz günü meydana gelen önemli olayların başında Plevne Deniz Zaferi'nin kazanılması, Montrö Boğazlar Sözleşmesinin imzalanması, Millet Partisi'nin 'din' gerekçesiyle kapatılması, Türkiye'nin Kıbrıs Barış Harekatı'nı başlatması ve Saadet Partisi'nin kurulması gibi olaylar geliyor.

Google Haberlere Abone ol

Tarihte bugün veya tarihte 20 Temmuz günü meydana gelen önemli olaylardan bazıları şöyle:

Plevne Zaferi Kazanıldı (1877)

Rusların Alman asıllı Generali Schuldner Gazi Osman Paşa’yı gafil avlamak istedi. Ancak 20 Temmuz 1877 tarihinde yenilerek geri çekilmek zorunda kaldı. Böylece I. Plevne zaferi Gazi Osman Paşa tarafından kazanıldı. Ağır kayıp veren Ruslar takviye istediler.

Montreux Boğazlar Sözleşmesi İmzalandı (1936)

II.Dünya Savaşı öncesi Avrupa’da ki gelişmeleri değerlendiren Türk Hükümeti Lozan Antlaşması ile Boğazlarda Türkiye’nin aleyhine yapılan düzenlemelerin gözden geçirilmesini istedi. Bu istek üzerine boğazların yeni statüsünü belirleyen Montreux Boğazlar Sözleşmesi 20 Temmuz 1936 tarihinde imzalandı. Boğazların hakimiyeti büyük oranda Türkiye’ye geçmiş oldu. Lozan ile oluşturulan Uluslar arası Boğazlar Komisyonu’nun görevine son verdiler.

Millet Partisi Kuruldu (1948)

Mareşal Fevzi Çakmak liderliğinde 20 Temmuz 1948 tarihinde Millet Partisi kuruldu. Millet Partisi CHP ve DP’den farklı olduğunu iddia etmiştir. MP dini esasa dayandığı ve asıl amacını gizlediği iddiası ile 1954 yılında kapatıldı.

Ürdün Kralı Hüseyin Öldürüldü (1951)

Ürdün Kralı Hüseyin 20 Temmuz 1951 tarihinde El Aksa Camii’ne girerken bir terzi tarafından vurularak öldürüldü. Kral Hüseyin’in en büyük amacı Filistin ve Suriye’yi de içine alacak olan Büyük Haşimi Devletini kurmaktı.

Türkiye Kıbrıs Barış Harekatını Başlattı (1974)

Kıbrıs’ta gerçekleştirilen darbeyi kabul etmeyen Türkiye bu konuda ki diplomatik girişimlerinin sonuçsuz kalması üzerine 20 Temmuz 1974 tarihinde garantörlük hakkına dayanarak Kıbrıs Barış Harekatını başlattı. Türkiye’nin amacı Kıbrıs’ta anayasa düzenini tekrar kurarak barış ortamını tesis etmekti. Aynı gün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi acil olarak toplandı. Taraflara ateşkes çağrısında bulunuldu.

Saadet Partisi Kuruldu (2001)

Anayasa Mahkemesi tarafından hakkında kapatma kararı verilen Fazilet Partisinin yerine 20 Temmuz 2001 tarihinde Saadet Partisi kuruldu. Kurucular partinin gelenekçi kanadını temsil eden kişilerden oluşuyordu. Saadet Partisi’nin liderliğini Recai Kutan yapıyordu.

TARİHTE 20 TEMMUZ GÜNÜ MEYDANA GELEN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLAR

1402 - Ankara Savaşı: Osmanlı İmparatorluğu sultanı Yıldırım Bayezid ile Büyük Timur İmparatorluğu sultanı Timur arasında, Ankara'nın Çubuk Ovası'nda yapılan savaş.

1871 - Britanya kolombiyası, Kanada federasyonuna katıldı.

1881 - Amerika Birleşik Devletleri ordularına karşı savaşan son Yerli kabile şefi olan Sioux kabilesi lideri Oturan Boğa teslim oldu.

1903 - Ford ilk arabasını üretti.

1916 - I. Dünya Savaşı: Rus askerleri Ermenistan'ın Gumiskhanek kentini ele geçirdi.

1921 - New York ile San Francisco arasında hava yolu ile posta servisi başladı.

1936 - Montrö Boğazlar Sözleşmesi imzalandı.

1940 - Danimarka, Birleşmiş Milletler'den ayrıldı.

1944 - II. Dünya Savaşı: Adolf Hitler'e, Alman ordusundan bir albayın (Claus von Stauffenberg) önderliğinde, başarısız olarak sona eren 20 Temmuz suikast girişimi gerçekleştirildi.

1949 - İsrail ve Suriye, 19 ay süren savaşın ardından barış antlaşması imzaladı.

1951 - Ürdün Kralı I. Abdullah, Cuma namazı sırasında bir Filistinli tarafından öldürüldü.

1964 - Vietnam Savaşı: Vietkong askeri birlikleri Cai Be'ye saldırdı: 11 Güney Vietnam'lı askeri personel ile 30'u çocuk 40 sivili öldürdü.

1965 - Moskova'ya yaptığı ziyaretten dönen Başbakan Suat Hayri Ürgüplü, Sovyetler Birliği'nin Türkiye'ye ekonomik yardımda bulunacağını açıkladı.

1969 - Tarihte ilk kez insanlı bir uzay aracı Ay'a ulaştı. Apollo 11 Ay yüzeyine indi. Astronot Neil Armstrong Ay'a ilk ayak basan insan oldu.

1973 - Filistinli militanlar, Amsterdam'dan Japonya'ya giden Japon havayollarına ait bir yolcu uçağını kaçırarak Dubai'ye indirdiler.

1974 - Kıbrıs Harekâtı: Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Garanti Anlaşması'nın III. maddesine istinaden gerçekleştirdiği askerî harekâtın başlangıcı.

1975 - Ege Ordusu kuruldu ve komutanlığına Orgeneral Turgut Sunalp getirildi.

1976 - Viking-1, 11 ay süren yolculuktan sonra Mars'a kondu ve Dünya'ya fotoğraflar aktarmaya başladı.

1980 - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, üye ülkelerin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımamaları gerektiğine 14-0 oyla karar verdi.

1994 - Kuyruklu yıldız Shoemaker Levy 9'un parçaları Jüpiter'e çarptı.

1996 - İspanya: ETA bir havaalanına bomba attı; 35 kişi öldü.

2002 - Lima'daki (Peru) bir diskotekte çıkan yangında 25 kişi öldü.

2007 - İsrail, Gazze Şeridi'nin Hamas'ın eline geçmesinin ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ı desteklemek amacıyla cezaevindeki FHKC liderlerinden Abdülrahim Malluh'un da yer aldığı 255 El Fetih yanlısı tutukluyu serbest bıraktı.

2009 - 2. Ergenekon davasında emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'un da aralarında bulunduğu 56 sanığın yargılanmasına başlandı. Kayıp yakınları ve İHD üyeleri sanıkların kayıplar ve faili meçhul cinayetlerle ilgili de yargılanmasını istedi.

2010 - DİSK Kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler'in öldürülmesine ilişkin dava yeniden başladı. Yargıtay'ın sanık Ünal Osmanağaoğlu hakkındaki beraat kararını bozmasının ardından başlayan dava 1 Aralık 2010'da zaman aşımı gerekçesiyle düşürüldü.

2015 - Suruç saldırısı: Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde düzenlenen bombalı intihar saldırısında 34 kişi öldü, 100'den fazla kişi yaralandı.

2016 - Türkiye'de askerî darbe girişimi sonrasında, Millî Güvenlik Kurulu önerisi ve Bakanlar Kurulu kararı ile üç ay süreli olağanüstü hâl ilân edildi.

Yorumlar