Nurettin Paşa ya da Sakallı Nurettin Bey Kimdir? - Mehmetçik Kutlu Zafer

Osmanlı Ordusu'nun 1. Dünya Savaşında büyük kahramanlıklar gösteren ancak adı çok az bilinen isimlerinden biri de Nurettin Paşa'dır. Irak'ta 1. Dünya Savaşı sırasında İngilizlerin Bağdat'ı işgal girişimine karşı büyük kahramanlık gösteren Nurettin Bey kimdir? Kaç yılında doğmuştur. Sakallı Nurettin Bey'in katıldığı savaşlar hangileridir? İşte Detaylar:

Nurettin Paşa ya da Sakallı Nurettin Bey Kimdir? - Mehmetçik Kutlu Zafer
13 Ocak 2019 Pazar 10:30

Birinci Dünya Savaşı sırasında İngilizlerin Irak'ı kuşatarak Bağdat'ı işgal etme girişimleri Osmanlı ordusu tarafından engellenerek Kut'ül Amare'de büyük bir zafer elde edilmiştir. Nurettin Bey zaferi elde eden orduların başındaki komutanlardan biridir. Lakabı 'Sakallı Nurettin' dir. Bunun sebebi ordu içindeki tek sakallı kişi olmasıdır. Sakallı Nurettin Bey 1873 yılında Bursa'da doğdu. Kurtuluş savaşı sırasında komutan olarak görev yapmıştır. Nurettin Paşa, Sakallı Nurettin lakabını ordu içindeki tek sakallı komutan olmasından kaynaklanmaktadır. 

Mareşal İbrahim Paşa'nın oğlu olan Sakallı Nurettin Bey, 1893 yılında Harbiye'den mezun olmuştur. Gönüllü olarak katıldığı Osmanlı-Yunan Savaşı'ndan sonra Balkan Savaşı'nda da komutan olarak görev yapmıştır. I. Dünya Savaşında ise büyük mücadele verilen ve Kut'ül Amare'de büyük bir zafer elde edilen Irak Cephesinde de komutan olarak vazife almıştır.

29 Ocak 1915'de vekaleten atandığı İzmir ve Aydın valiliklerinin yanı sıra 17. ve 25. Kolordu komutanlıklarını da yürütmüştür. Vali Vekilliği sırasında İzmir'in Sevr Antlaşması uyarınca Yunanlılara verilmesine karşı çıkan “İzmir Müdafai Hukuki Osmaniye” cemiyetini desteklemiş, işgal devletlerinin taleplerini sert bir şekilde reddetmiştir. Nurettin Paşa'nın işgali kabul etmeyeceği, direneceği, hatta mani olacağı anlaşıldığı için İstanbul'daki Mütareke dönemi hükümeti tarafından, 15 Mayıs 1919'da gerçekleşen Yunan çıkartmasından kısa bir süre önce (22 Mart 1919) buradaki valilik görevinden alınmıştır.

TBMM'nin kurulmasıyla, önceleri çabalarını Ankara ve İstanbul hükümetleri arasında uzlaşma sağlamak üzerinde yoğunlaştıran Sakallı Nurettin Paşa, 1920'de Kurtuluş Savaşı'na katılmak üzere Anadolu'ya geçmiş ve Yunan cephesinin güneyinde, Konya dolaylarına komutan olarak atanmıştır.

1920 yılının sonlarına doğru Pontus Rum çetelerine karşı Amasya'da kurulan Merkez Ordusu Komutanlığı'na atanmış,uygulamlarındaki keyfi davranışlar sebebiyle daha sonra bu görevden alınmıştır. 1922'de Ali İhsan Sabis Paşa'nın görevden alınması sonrasında 1. Ordu komutanlığına atanmıştır.

Bu görevinde Büyük Taarruz'a katılmış, İzmir'e Mustafa Kemal ile birlikte girmiştir. Zaferden sonra korgeneralliğe yükselen Nurettin Paşa Mudanya Mütarekesi'nin ardından 1. Ordu ile İzmit'te konuşlandırılmıştır.

Lozan Anlaşması imzalandıktan sonra, 1. Ordu'nun lağvedilmesi üzerine 1924'de Yüksek Askerî Şura üyeliğine atandıysa da, TBMM 2. Dönem içindeki bir ara seçimde Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası listesinden Bursa milletvekili seçilmesiyle üyelikten çekilmiştir.

1925'te askerlikten istifa etmiş, 18 Şubat 1932 tarihinde İstanbul'da vefat etmiştir.

Sakallı Nurettin Paşa'nın Katıldığı Savaşlar

1897 Osmanlı-Yunan Savaşı
Balkan Savaşları
I.Dünya Savaşı
Kurtuluş Savaşı


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×