Taksim bombacısı itiraf etti, Taksim bombacısı kim, saldırıyı kim üstlendi?

Taksim'de bombalı saldırı gerçekleştiren bombacı gözaltındaki ifadesinde her şeyi itiraf etti. İfadesinde terör örgütü PKK tarafından eğitilerek İstanbul'a gönderildiğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol
Taksim bombacısı itiraf etti

Taksim bombacısı itiraf etti, Taksim bombacısı kim, saldırıyı kim üstlendi? İstiklal Caddesinde meydana gelen bombalı saldırının faili ilk ifadesinde itiraflarda bulundu. Kimliği de belirlenen bombacı kadın terör örgütü PKK mensubu olduğunu ilk ifadesinde itiraf etti.

Emniyet Genel Müdürlüğü, İstiklal saldırganına ilişkin son dakika açıklamada bulundu. Saldırganın PKK/PYD/YPG terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirilen Suriye uyruklu Ahlam Albashir olduğu açıklandı.

TAKSİM BOMBACISI KİM?

Taksim bombacısı Suriye uyruklu Ahlam Albashir'dir. Bombacının 4 ay önce Suriye'nin Kobani ilçesinde terör örgütü tarafından Afrin üzerinden Türkiye'ye gönderildiği öğrenildi. Saldırı sonrasında yakalanan bombacı her şeyi itiraf etti. Saldırı öncesinde İstanbul'un Esenler ilçesinde bir atölyede 4 ay çalıştığını söyledi. Saldırıyı gerçekleştirmesi için kendisine bir erkek tarafından 1 kiloluk TNT bombası verildiğini açıkladı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

Olayı gerçekleştiren Suriye uyruklu Ahlam Albashir isimli şahıs sağ olarak ele geçirilmiştir. Şahıs yapılan sorgusunda, PKK/PYD/YPG Terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini ve Afrin üzerinden ülkemize eylem yapmak için kaçak yollarla giriş yaptığını beyan etmiştir.

Taksim bombacısı itiraf etti
Taksim bombacısı itiraf etti

 

PKK/PYD/YPG terör örgütünün Suriye Kobani'deki merkezinden İstanbul'da eylem talimatı alarak 13.11.2022 Pazar günü saat 16:20 sıralarında Bombalı eylemi gerçekleştirdiğini ve kaçtığını beyan etmiştir. Olayla ilgili başlatılan çalışmalar çok yönlü olarak devam etmektedir.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, dün Taksim İstiklal Caddesi'nde meydana gelen bombalı terör saldırısıyla ilgili çalışma yapıldığı belirtildi.

Bombayı koyan şüpheli kadın şahsın olay yerine geliş gidiş güzergahlarını gören 1200 güvenlik kamerasının incelendiği aktarılan açıklamada, şahsın taksiyle olay yerinden ayrılarak Esenler ilçesine gittiğinin tespit edildiği kaydedildi.

Açıklamada, yapılan fiziki ve teknik çalışmada şahsın irtibatının olduğu tespit edilen 21 adrese operasyon düzenlendiği vurgulanarak, şöyle devam edildi:

"Yapılan operasyonda 46 şahıs yakalanarak gözaltına alınmış, şahısların sorgulamalarında bombayı koyan şahsın Küçükçekmece ilçesinde bir adrese gittiği tespit edilmiştir. Belirlenen adrese saat 02.50'de yapılan operasyonda, olayı gerçekleştiren Suriye uyruklu Ahlam Albashır isimli şahıs sağ olarak ele geçirilmiştir. Şahıs yapılan sorgusunda, PKK/PYD/YPG terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini ve Afrin üzerinden ülkemize eylem yapmak için kaçak yollarla giriş yaptığını beyan etmiştir. PKK/PYD/YPG terör örgütünün Suriye Kobani'deki merkezinden İstanbul'da eylem talimatı alarak 13 Kasım'da saat 16.20 sıralarında bombalı eylemi gerçekleştirdiğini ve kaçtığını beyan etmiştir. Olayla ilgili başlatılan çalışmalar çok yönlü olarak devam etmektedir."

GÖZALTI SAYISI 46'YA YÜKSELDİ

stanbul Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde 6 kişinin hayatını kaybettiği 81 kişinin de yaralandığı hain terör saldırısında bomba dolu çantayı bırakan terörist ve olayla bağlantısı olduğu değerlendirilen 21 şüpheli kıskıvrak yakalanarak gözaltına alınmıştı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Taksim’de yaşanan terör saldırısıyla ilgili son bilgileri Yeni Şafak gazetesi yazarları ve editörleriyle paylaştı.

Bakan Bozdağ, şu ana kadar 46 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

BAKAN KOCA YARALILARIN DURUMUNU AÇIKLADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından, "İstiklal Caddesindeki patlamada yaralanan 81 kişiden 55’i tedavileri tamamlanarak taburcu oldu. 5’i yoğun bakımda olmak üzere, 26 hastamızın tedavisi devam ediyor. Yoğun bakımdaki iki hastamızın durumu maalesef ciddiyetini koruyor." açıklamasını yaptı. 

 

Yorumlar