Tajani Avrupa Parlamentosu başkanlığına aday

- Parlamentonun İtalyan üyesi Tajani, Avrupa Halk Partisinin AP başkan adayı oldu

Google Haberlere Abone ol

ANKARA (AA) - Avrupa Parlamentosunun (AP) İtalyan üyesi Antonio Tajani, parlamentodaki Hristiyan Demokratların en büyük siyasi grubu olan Avrupa Halk Partisi (EPP) tarafından AP başkanlığı için aday gösterildi.

Tajani, EPP Grubu'nda AP başkan adaylığı için yapılan iç seçimleri İrlandalı Mairead McGuinness, Slovenyalı Alojz Peterle ve Fransız Alain Lamassoure gibi diğer adayları geride bırakarak kazandı.

AP Başkanı Martin Schulz'un, Parlamento başkanlığına üçüncü kez aday olmayacağını, bunun yerine gelecek yıl Almanya Federal Meclisi seçimlerine katılacağını açıklamasından sonra EPP Grubu içinde başkanlık adaylarına yönelik tartışmalar yaşanmıştı.

Fransa'nın Strazburg kentinde 17 Ocak 2017'de yapılması planlanan AP başkanlık seçimine EPP'nin adayı olarak katılacak 63 yaşındaki Tajani, Silvio Berlusconi'nin partisi Forza Italia'nın üyesi.

Daha önce Avrupa Birliği (AB) Ulaştırma ve Sanayi Komiseri olarak görev yapan Tajani, 1994 yılından bu yana AP üyesi ve 2014'ten beri de AP'nin 14 başkan yardımcısından birisi.

EPP Başkanı Manfred Weber, Tajani'nin adaylığının açıklanmasından sonra AP üyesi milletvekillerine yazdığı mektupta, Tajani için destek çağrısında bulunarak, AP başkanının parlamentodaki en çok üyeye sahip grup tarafından seçilmesinin bir gelenek haline geldiğini belirtti.

Mektubunda, "EPP Grubu, diğer Avrupa yanlısı güçlerle 'milliyetçilerin nefretine' karşı durmayı istiyor." diyen Weber, "Sadece birlikte olduğumuzda Avrupa'nın sorunlarını çözecek konumda olacağız." ifadesini kullandı.

AP Sosyal Demokrat Grubu (S&D) Başkanı Gianni Pittella, grubunun başkanlık seçimlerinde EPP'nin adayını destekleyeceğini duyurmasına rağmen başkanlık için adaylığını ilan etti.

AP içinde hiçbir grubun diğer grupların desteği olamadan çoğunluğu sağlamayacağı, bu nedenle AP başkanlık seçiminin çok zorlu geçeceği belirtiliyor.Yorumlar