Süveyş Kanalı açıldı mı? Gemi kurtarma operasyonunda son durum

Süveyş Kanalı'nı kapatarak dünya ticaretine ağır bir darbe indiren Evergreen şirketine ait Ever Given isimli gemiyi kurtarma çalışmalarında başarı yeni gelişmeler var. Gelen son dakika bilgilerine göre gemi yüzdürülmeye başlandı.

Google Haberlere Abone ol

Süveyş Kanal İdaresi Başkanı Usame Rabi, Kanal'a oturan "The Ever Given" adlı geminin kurtarılması için başlatılan çalışmalarda gelen son haberler olumlu yönde oldu. Çünkü geminin kurtarılararak yüzdürülmeye başladığı öğrenildi.

Kanal İdaresi'nden yapılan açıklamaya göre Rabi, iki çekicinin de Port Said Tersanesi'nde çalışmaları yapmaya uygun hale getirildiğini belirtilmişti.

Rabi, her bir çekicinin yaklaşık 36 metre uzunluğunda, 13 metre genişliğinde yüksek kapasiteli pervanelere sahip olduğunu vurgulamıştı.

Geminin yüzdürülmesi için çalışmaların 12 çekiciyle aralıksız sürdürüldüğünü dile getiren Rabi, operasyonun metcezir ve rüzgarın yönüyle de ilişkili olduğunu hatırlatmıştı. 

Sabah saatlerinde gelen son dakika haberinde ise geminin yüzdürüldüğü açıklandı.

Dünyanın en önemli su yollarından biri olan Süveyş Kanalı'nda 24 Mart'ta dev konteyner gemisi, ülkede yaşanan kum fırtınası ve kötü hava koşulları neticesinde görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle kıyıya çarparak kaza yapmıştı.

"The Ever Given" isimli geminin dar kanalda enlemesine sıkışarak geçiş yolunu kapatması sonucu kanalda uzun gemi kuyrukları oluşmuş ve deniz trafiğinin durması nedeniyle ham petrol ve LNG sevkiyatlarında aksamalar yaşanmıştı.

Süveyş Kanalı İdaresi, aynı gün deniz trafiğinin normale döndüğünü açıklamış ancak 25 Mart'ta, gemi yeniden hareket edene kadar Süveyş Kanalı'ndaki trafiğin askıya alındığını duyurmuştu.

Söz konusu geminin sahibi Japon firma da 26 Mart'ta yaptığı açıklamada, geminin yeniden yüzdürülmesine yönelik girişimlerde "zorluklarla karşılaşıldığını" bildirmişti.

Gemiye ne olduğunu gösteren en iyi simülasyon görüntüleri:

 

Yorumlar