Suud dizilerinde İsrail güzellemeleri

Suudi Arabistan televizyon kanallarında yayınlanan dizilerde İsrail'e yönelik güzellemeler yer alması tepkilere neden oldu.

Google Haberlere Abone ol

İsrail ile yakın ilişkiler kurmak için planları olduğu ileri sürülen Suudi Arabistan'ın bu yönde attığı adımlardan biri de ülkedeki medya organlarında gerçekleşti. Suudi kanalında yayınlanan ramazan dizilerinde İsrail yanlısı mesajlar verilmeye başladı. İsrail güzellemeleri yapan mesajlara tepkiler yükseldi. İsrail'in hedefindeki Hamas hareketi, Suudi Arabistan'ın bu politikasına sert tepki gösterdi.

Filistin Enformasyon Merkezi'nde yer alan habere göre İslami Direniş Hareketi (Hamas), Suudi Arabistan'ın MBC kanalının, Filistinlileri kötülemek ve İsrail işgalini meşrulaştırmak için yayınladığı dizinin hedefine ulaşamayacağını söyledi.

Hareketin sözcülerinden Sami Ebu Zühri Twitter'dan paylaştığı mesajında: "İsrail tankının başaramadığını, bazı siyonistleşmiş Araplar da başaramayacak." dedi.  

Merkezi Birleşik Arap Emirlikleri'nde olan ve tüm Arap dünyasına yönelik yayın yapan, Suudi Arabistan'ın MBC kanalı tarafından yayınlanan Ummu Harun dizisinde, işgalci İsrail’in propagandası yapılıyor ve yaptıkları zulümler örtbas edilmeye çalışılıyor. Dizide Filistin topraklarını gasp etmiş Yahudi karakterinin, Arap izleyicileri arasında kötü olan profilini olumlu yönde değiştirme çabası var.

Suudi Arabistan'ın MBC1 televizyonunda yayınlanan "Mahrac 7" ve "Ümmü Harun" isimli dizilerde, Arap ülkeleriyle İsrail arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi adına Filistinlilerin kötülendiği ve tarihi gerçeklerin çarpıtıldığı belirtiliyor.

Yorumlar