Survivor engelli yarışmacı kim? Barış Telli ayağı neden yok?

Survivor yarışmasındaki engelli yarışmacı Barış Telli'nin kim olduğu ayağının neden olmadığı soruları ilk günden bu yana seyirci tarafından merakla soruluyor. Yarışmanın en dikkat çeken isimlerinden biri olan ampute sporcu Barış'ın hayat hikayesini bilmeyenler sakatlığının nedenini merak ediyor.

Google Haberlere Abone ol
Survivor engelli yarışmacı kim? Barış Telli ayağı

Survivor engelli yarışmacısı kim, neden sakat soruları merakla sorulurken, yarışmacının kim olduğunu bilenler ise Barış Telli neden sakat, ayağına ne olduğu sorularını merakla soruyor. Survivor 2023 yarışmasına bu yıl ampute sporcu da katıldı. İlk kez yaşanan bu durum insanları şaşırtsa da engelli olması Barış için bir engel deği. Yarışmada diğer arkadaşlarına karşı başarılı bir şekilde yarışan Barış Telli, katıldığı her etapta başarılı bir şekilde çıkmayı başarıyor. Peki, Survivor engelli yarışmacı kim? Barış Telli ayağı neden bu halde, ne oldu?

BARIŞ TELLİ BİYOGRAFİSİ

24 Eylül 1989 tarihinde Kırıkkale'de doğmuştur. 4 yaşında geçirdiği trafik kazası sebebi ile sağ bacağını kaybetmiştir.

Kaza sonrasında spora ilgisini kaybetmeyenBarış Telli, atletizm, tenis ve futbol dahil bir çok spor alanında başarı ile mücadele etmiştir.

Türkiye'de birçok farklı spor dalında Türkiye rekorları kırmış ve Türkiye'nin ilk bedensel engelli beden eğitimi öğretmeni olmuştur. 2005 yılında lisedeyken Karagücü Ampute Futbol Takımı hocası ile tanışmıştır.

2005'te ampute futbol kariyerine başlayan futbolcu, 2009 yılında 49 golle Ampute Futbol Süper Ligi'nde gol krallığı sevinci yaşamıştır.

Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'ndaki eğitim hayatı sırasında Paralimpik oyunlarına hazırlanmaya başlamış 2012 yılında ise özel koşu protezine kavuşmuştur.

2013 Türkiye Atletizm Şampiyonası'nda 100 metre koşu, yüksek atlama ve uzun atlamada üç altın madalya kazanarak ülkemizi başarı ile temsil etmiştir. 2014 senesinde de yüksek atlamada Avrupa'da 2. olmuş gümüş madalyanın sahibi olmuştur.

2017 yılında Türkiye Milli Ampute Futbol Takımı ile şampiyonluk yaşamış, 2018 yılında, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahibi adayı Türkiye'nin Spor Tanıtım Elçisi, 2019 yılında UEFA tarafından Equal Game Tanıtım Elçisi, 2020 yılında ise Össur Marka Elçisi olarak seçilmiştir.

Barış Telli'nin hayatını anlattığı programdan bir kısım: 

Yorumlar