Suriyelileri Güvenli Bölge'ye yerleştirme planına CHP'den itiraz

Türkiye'deki Suriyeliler'in Güvenli Bölge'de inşa edilecek şehirlere yerleştirilmesine CHP'den itiraz geldi. Kılıçdaroğlu'nun yardımcısı Ünal Çeviköz, böyle bir planın meşruiyet sorunu yaratacağını ileri sürerek, Türkiye'nin bölgede bağımsız hareket etmesinin ABD'nin hoşuna gitmeyeceğini ileri sürdü

Google Haberlere Abone ol

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, Sputnik'ten Ceyda Karan'a verdiği söyleşide, CHP'nin "Uluslararası Suriye konferansı" düzenleyeceğini vurgulayarak, konferansa dair bazı detayları paylaştı. Konferansta Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu'nun konuşma yapacağını belirten Çeviköz, katılımcılar arasında da bir AB temsilcisi ve Esed rejiminin görüşünü dile getirecek olan kişilerin olacağını söyledi. Çeviköz, aslında Esed rejiminden daha fazla katılım olmasını istediklerini, ancak getirmeye çalıştıkları 3 kişiye Türkiye'nin vize vermediğini ifade etti.

Türkiye'nin, Suriye sınırında YPG/PKK'nın işgal ettiği bölgelerden çıkarılıp, bu bölgeleri güvenli bölge haline getirme ve buralarda yabancı fonlarla Suriyeli mülteciler için yerleşim alanları inşa etme planına değinen Çeviköz, "başka ülkenin topraklarında toplu konut projesi ciddi bir meşruiyet sorgulamasına sebep olur" dedi. Öte yandan Çeviköz'ün, Türkiye'nin Suriye'de bağımsız bir politika uygulama çabaları konusunda kullandığı ifadeler de dikkat çekti.

Çeviköz şöyle konuştu: ''Amerika Birleşik Devletleri’nin görüşü bildiğim kadarıyla Suriye’nin kuzeydoğusunda Türkiye ile Amerika’nın birlikte hareket etmesi üzerine kurulmuş vaziyette. Bir yandan Amerika ile böyle bir mutabakatı sağlıyorsunuz ondan sonra mühletler vererek şu zamana kadar eğer istediğimiz gerçekleşmezse biz kendi başımıza hareket ederiz diyorlar bazı yetkililer. Bunun Amerika Birleşik Devletleri tarafından olumlu karşılandığı düşüncesinde değilim. Türkiye’nin kendi tasavvurları var. 2011 yılından beri Türkiye’nin uluslararası toplumdan, Amerika Birleşik Devletleri’nden bölgedeki diğer koalisyon ortaklarından her zaman farklı bir görüşü oldu. Bu görüş farklılıkları olmasaydı zaten bu Suriye sorunu bu kadar büyümezdi. Onun için Türkiye’nin kendine göre birtakım düşünceleri, kendine göre bazı tasavvurları var. Sürekli olarak bunları yerine getirmek maksadıyla hep muhataplarıyla konuşuyor. Ama taraflar karşılıklı olarak birbirlerine kendi görüşlerini ifade ediyorlar ama bir ortak zemin bulunamıyor. Bir tür sağırlar diyaloguna dönüşüyor neredeyse.

TÜRKİYE'NİN PLANI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD'de muhataplarıyla paylaştığı planda güvenli bölgede köy ve ilçeler oluşturulması ve Suriyelilerin bu alana yerleşmeleri öngörülüyor. Plana göre Suriye'de yabancı fonlarla yeni yerleşim alanları oluşturulacak. Maliyeti 23,5 milyar euroyu bulacak bu alanlarda 200 bin konut yapılması ve 1 milyon kişinin yaşaması planlanıyor. Güvenli bölgede 5 bin nüfuslu 140 köy olacak. Bu köylerin her birinde 350 metrekare alan içinde 100 metrakarelik evler olacak. Her haneye tarım yapabileceği arazi verilecek.

Yorumlar