Suriye'de salgın sonrası yeni dönem başlıyor

Beşar Esed rejimi ile muhaliflerin, koronavirüs salgını sonrasında Cenevre'de yeniden bir araya gelmek için anlaştıkları öğrenildi.

Google Haberlere Abone ol

Suriye'de onuncu yılına giren iç savaşta bir kez daha barış girişimleri yaşanıyor. Daha önce defalarca denenen Cenevre süreci yeniden başlıyor.

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, Suriye'de Esed rejimi ile muhaliflerin pandemi süreci müsaade eder etmez Cenevre'de masaya oturmak için anlaştığını açıkladı.

İç savaşın ve kaosun yaklaşık 10 yıldır bitmek bilmediği Suriye'de barışa doğru bir adım atıldı. Birlemiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen flaş açıklamalarda bulundu.

Yıllardır süredir çatışma ve savaşın sona erebileceğinin sinyalini veren Pedersen, "Salgın izin verdiği zaman Suriye yönetimi ve muhalifler Cenevre'de masaya oturarak anayasa için müzakere etme konusunda anlaştı" dedi.

İnternet üzerinden gazetecilerin sorularını yanıtlayan Pedersen, bu toplantının tarihi ile ilgili bir açıklama yapmazken, bu toplantının video konferans yöntemiyle yapılamayacağını da vurguladı. Pedersen, "Yaşanan sakinlik taraflar arasındaki çok derin güvensizlik duygusunun iyileşmesi için bir fırsat olabilir" dedi.

Pedersen ayrıca ABD ve Rusya'nın da barış için duruma müdahale etmesini ve yardımda bulunmasını istedi.

Yorumlar