Suriye'de çocuk ölümleri

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonununca (UNICEF) bu hafta Suriye'de 20'den fazla çocuğun öldürüldüğü bildirildi. BM Genel...

Google Haberlere Abone ol

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonununca (UNICEF) bu hafta Suriye'de 20'den fazla çocuğun öldürüldüğü bildirildi.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, basın toplantısında, UNICEF'in Suriye'deki en son çocuk ölümleriyle ilgili açıklamasını aktardı.

Suriye'de hava saldırıları sonucu bu hafta Menbiç'te 20'den fazla çocuğun hayatını kaybettiğini ifade eden Haq, Halep'te 12 yaşındaki bir çocuğun, kamera kaydına göre, vahşice öldürüldüğünü bildirdi.

Haq, savaşta çocukları koruyan uluslararası insani yasalara saygı gösterilmesinin, tarafların ortak sorumluluğu olduğunu vurguladı.

Suriye'de Menbiç ve çevresinde gidecek güvenli bir yeri olmayan, sıkışıp kalan 35 bin çocuğun olduğunun tahminin edildiğini dile getiren Haq, şiddetin her biçiminin esefle karşılandığını kaydetti.

Haq, UNICEF'in Suriye'de çatışmanın tüm taraflarına sivil kayıpların önlenmesi için çaba göstermeleri çağrısında bulunduğunu vurguladı.


Yorumlar