Suriye Türkmen Meclisi yeni başkanı seçildi

Suriye Türkmen Meclisinin Başkanlığına Muhammed Türkhan seçildi

Google Haberlere Abone ol
Suriye Türkmen Meclisi yeni başkanı seçildi

Suriyeli Türkmenler, Halep’in Çobanbey beldesinde düzenledikleri Suriye Türkmen Meclisinin 6. Olağan Genel Kurulu Toplantısı'nda Muhammed Türkhan'ı başkan seçti.

Türkmen nüfusun yoğun yaşadığı Çobanbey’de düzenlenen 6. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda başkan, başkan yardımcıları ve delegelerin seçimi yapıldı.

Suriye’nin Lazkiye, Rakka, Humus, Hama, Şam ve Halep bölgelerinden seçilen, 29 kişiden oluşan delegeler, Türkmen Meclisinin yeni başkanını onayladı.

Suriyeli Türkmenlerin kurduğu Türkmen meclisinin yeni başkanı, seçime tek aday olarak giren Lazkiye’nin Bayırbucak bölgesindeki İsa Pınar köyünden Muhammed Türkhan oldu.

Seçimin ardından konuşma yapan Türkhan, bütün Suriye Türkmenlerini en iyi şekilde temsil edeceğini belirtti.

Suriye’nin geleceğinde kurulacak tüm masalarda Türkmenlerin de yerini alması gerektiğini vurgulayan Türkhan, “Şehitlerimizin kanı ile suladığımız bu toprakların gerçek sahipleri olarak gereken neyse yapmaya hazırız.” dedi.

Türkhan, meclisi ve Suriye Türkmenlerini yalnız bırakmayanlara ve Türkiye Cumhuriyeti devletine teşekkürlerini sundu.

15 Aralık 2012'de kurulan Suriye Türkmen Meclisi, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçleri Ulusal Koalisyonu (SMDK) çatısı altında yer alıyor.

Suriye Türkmen Meclisinin 5. Olağan Kongresi, 24 Kasım 2019'da Fırat Kalkanı Harekatı'yla terörden arındırılan Çobanbey'de düzenlenmişti.

Yorumlar