Sürekli tokluk hissi veren 3 besin

Çok yemeden tokluk hissetmek istiyorsanız lifli gıda tüketimi arttırılmalı.

Google Haberlere Abone ol
Yemek sonrası fazla zaman geçmeden acıkıyor musunuz? Ne kadar yemek yerseniz yiyin, tam anlamıyla doyma hissini yaşamıyorsanız lifli gıdalar tüketmenizde fayda var. "Açlık krizlerini engelleyen ve doygunluk hissi veren lifli gıdalar sağlık için de faydalı" diyen Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç tok tutan lifli gıdaları şöyle sıralıyor:


Enginar
Enginar, kemik gelişimine katkıda bulunur ve ilerleyen yaşlarda oluşan kemiğin kolaylıkla kırılması sorununun önüne geçer. Aynı zamanda karaciğer için çok faydalıdır. Karaciğer hastalıklarının daha çabuk iyileşmesini sağlar. Kandaki şeker oranını ayarlar, kolesterolü düşürür ve vücuda dinçlik verir.


Portakal
Bağışıklık sistemini güçlendirir. Lif oranı oldukça yüksek olan portakal bir bütün olarak tüketilmelidir. Eğer portakalın suyunu içmeyi tercih ederseniz liflerinden yeteri kadar faydalanamazsınız. Portakal, vücuttaki zararlı maddeleri temizler. Cilt sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Cildin taze ve pürüzsüz görünmesini sağlamasının yanında, cilt kırışıklıklarını önler. Hazmı kolaylaştırır ve kabızlığa iyi gelir. C vitamini oranı yüksek olan portakal, yağ yakımını da hızlandırır.


Badem
Zayıflamada etkisi olan bademin omega 3 seviyesi oldukça yüksektir. Bademin içindeki sağlıklı yağlar ve lifler açlık krizlerinin önüne geçiyor ve sizi tok tutuyor. Bağırsakların hareketlerini arttırıyor. Diyet yapanlar için ara öğünlerin yıldızı olan badem, günde en fazla 10-15 adet tüketilebilir.

 

Yorumlar