Süleyman Dilbirliği ile eşi aynı gün vefat etmişti

Süleyman Dilbirliği, nam-ı diğer Kore Gazisi, 91 yaşında hayatını kaybettikten birkaç saat sonra eşi de vefat etti. Çiftin cenaze törenleri aynı gün ve saatte yapılarak aynı mezarlığa defnedilmişlerdi.

Google Haberlere Abone ol
Süleyman Dilbirliği ile eşi aynı gün vefat etmişti

Süleyman Dilbirliği'nin hayatı kadar ölümü de çok konuşulmuştu. "Ayla" isimli filmle hikayesi beyaz perdeye aktarılan Koreli Eunja Kim'in manevi babası, Kore Gazisi Astsubay Süleyman Dilbirliği ile eşi Nimet Dilbirliği'nin cenazeleri, Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Tedavi gördüğü hastanede dün hayatını kaybeden 91 yaşındaki Süleyman Dilbirliği ile sabah saatlerinde Selimiye Mahallesi'ndeki evinde hayatını kaybeden Nimet Dilbirliği için, Üsküdar'daki Selimiye Camisi'nde öğle vakti cenaze töreni düzenlendi.

Dilbirliği çiftinin kızları Sebahat Dilbirliği ve yakınları, cami avlusunda taziyeleri kabul etti.

Cenaze merasimine, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Güney Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cha Young Cheol'un yanı sıra, "Ayla" isimli filmin yapımcısı Mustafa Uslu ve oyuncu eşi Sinem Öztürk, filmde Astsubay Süleyman Dilbirliği'ni canlandıran oyuncu İsmail Hacıoğlu ile silah arkadaşını canlandıran Ali Atay, Kore ve Kıbrıs gazisi emekli askerler, Dilbirliği çiftinin dost ve akrabaları ile vatandaşlar katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Başbakan Binali Yıldırım cenaze törenine çelenk gönderdi.

Güney Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cha Young Cheol, gazetecilere yaptığı açıklamada, Süleyman Dilbirliği'nin manevi kızı Eunja Kim'in, uçak saatinden dolayı cenaze törenine katılamadığını kaydetti.

Oyuncu İsmail Hacıoğlu, Türkiye'nin kocaman yürekli bir adamı kaybettiğini belirterek, "Bütün ülkenin başı sağ olsun. Kendisiyle tanışma şansı bana nasip oldu çok şükür. Bütün ekip adına söyleyebilirim ki içimiz biraz daha fazla acıdı, sevenlerinin de öyle." dedi.

Oyuncu Ali Atay ise Dilbirliği'ne son zamanında müthiş bir hediye verdiklerini düşündüğünü belirterek, çok üzgün olduğunu ifade etti.

Cenaze namazının ardından, Süleyman Dilbirliği'nin Türk bayrağına sarılı tabutu ile eşi Nimet Dilbirliği'nin tabutu, askerlerin omuzunda askeri törenle cenaze aracına kadar taşınıp, Karacaahmet Mezarlığı'na götürülerek toprağa verildi.

Kore Savaşı'na katılan Türk tugayındaki Kahramanmaraşlı Astsubay Süleyman Dilbirliği, ailesini savaşta yitiren 5 yaşındaki bir kız çocuğunu sahiplenerek, adını Ayla koymuş ve bu hikayesi, "Ayla" filmine konu olmuştu.

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Dilbirliği, çoklu organ yetmezliğine bağlı olarak dün hayatını kaybetmişti.

Dilbirliği'nin 65 yıllık eşi, 85 yaşındaki Nimet Dilbirliği de sabah saatlerinde Selimiye Mahallesi'ndeki evinde vefat etmişti.


 

Yorumlar