Sosyal Konutlarda 'engelli ve şehit yakını' önceliği

TOKİ tarafından Türkiye'nin dört bir yanına inşa edilecek 100 bin sosyal konutta öncelik "engelli ve şehit yakınları"nda olacak.

Google Haberlere Abone ol

TOKİ tarafından yapılacak 100 bin sosyal konutla ilgili bütün detaylar netleşmeye başladı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanan sosyal konutlar için başvurular başladı. Başvuru yapmak isteyenler konutların şartlarını, öncelik sırasını merak ediyor. Başvurular T.C. Ziraat Bankası şubelerinden yapılıyor.

Başvuru süresi 15 Ocak 2020'de sona erecek projede yer almak isteyenlerin, 2+1 konutlar için 500 lira, 3+1 konutlar için 1000 lira başvuru ücreti ödemesi gerekiyor.

Projede Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri'ne, en az yüzde 40 engeli bulunan vatandaşlara özel kontenjan ayrılacak.

SOSYAL KONUTTA GENEL BAŞVURU ŞARTLARI

Sosyal konut projesine başvuru şartları da en çok merak edilen konular arasında yer alıyor.

Projeye başvuruda bulunacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor.

Konutlara başvuru yapmak isteyen vatandaşların projenin bulunduğu ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması şartı aranıyor.

Başvuru sahiplerinin Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması gerekiyor.

Ayrıca kendisine, eşine veya velayeti altındaki çocuklara Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konut bulunmaması gerekiyor.

Başvuru yapmak isteyen vatandaşların aylık hane geliri olarak en fazla net 5 bin 500 lira, İstanbul'da ise en fazla net 6 bin lira gelire sahip olma şartı aranıyor.

Başvuruda bulunan vatandaşların 25 yaşını tamamlamış olması gerekiyor.

Ayrıca, bir hane halkı adına, tek başvuru yapabileceği için kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuruda bulunulabilecek.

Yorumlar