Son yılların en büyük uyuşturucu operasyonu

Diyarbakır Jandarma İl Komutanlığı tarafından Lice'de düzenlenen operasyonla 5 milyon 430 bin 704 kök Hint keneviri ele geçirildi. 72 ayrı noktada tespit edilen Hint keneviri ile çalıların arasında ve toprağa gömülü olarak 63 kilogram esrar bulundu. Valilik tarafından yapılan açıklamada son yıllarda yapılan uyuşturucu operasyonlarında ele geçirilen en büyük miktar olduğu bildirildi.

Google Haberlere Abone ol
Son yılların en büyük uyuşturucu operasyonu

Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsalında İl Jandarma komutanlığına bağlı birimler tarafından düzenlenen operasyonda 5 milyon 430 bin 704 kök Hint keneviri ve 63 kilogram esrar ele geçirildi, öte yandan teröristler tarafından kullandığı tespit edilen 15 mağara tahrip edildi.

Diyarbakır Valiliği tarafından konuylailgili yapılan açıklamada, İl Jandarma Komutanlığınca, PKK'lı teröristlerin etkisiz hale getirilmesi, örgüt mensuplarınca kullanılan sığınak ve barınakların tespit edilerek silah ve mühimmatlar ile diğer malzemelerin bulunması, teröristlerle yasa dışı uyuşturucu üretimi ve ticareti yapanlar arasında var olan bağın somut delillerle ortaya çıkarılması, operasyon bölgesinde gizlenen uyuşturucu maddeler ile bunları gizleyenlerin bulunarak adalete teslim edilmesi amacıyla Lice ilçesinin güney ve güneydoğusu arasında kalan dağlık ve kırsal alanda operasyon yapıldığı bildirildi.

OPERASYON 48 SAAT SÜRDÜ

Valilik tarafından yapılan açıklamada, 30 Haziran tarihinde saat 21.00'den itibaren Jandarma Diyarbakır İl Komutanlığı'na bağlı Jandarma Özel Harekat, Jandarma Komando Timi ve güvenlik korucularının katılımıyla operasyonun başlatıldığı ve toplam 65 timin görev yaptığı bildirildi. Öte yandan, operasyona 2 Skorsky ve 2 Atak helikopteri ile insansız hava araçları da destek verdi. "Bayrak-128 Şehit Jandarma Uzman Çavuş Vedat Aykut-02 Operasyonu" adı verilen operasyon dün saat 22.00 itibarıyla başarıyla tamamlandı. PKK'lı teröristlerce kış üslenmesi amacıyla kullanıldığı tespit edilen kaya bloklarının altında yer alan 15 doğal mağara kullanılamaz hale getirildi, söz konusu mağaralarda bulunan çok sayıda yaşam ve giyim malzemesi ise imha edildi.

"KAYNAĞINDA YOK EDİLDİ"

Operasyon sırasında Jandarma ekipleri tarafından arazide yapılan arama tarama faaliyetlerinde çalılar arasına gizlenmiş poşetler ve toprağa gömülü bidonlar içerisinde 63 kilogram esrar bulundu. Ayrıca 72 ayrı noktada toplam 5 milyon 430 bin 704 kök Hint keneviri ile sulama amacıyla tarlaların içerisinde kurulu şekilde tespit edilen 25 bin metre su hortumu, su borusu ve su motoru ele geçirildi.

"Lice ilçesinde ele geçirilen Hint keneviri, 26 Haziran 2019'da ele geçirilen rekor sayıdaki kenevir miktarını da geçerek son yıllarda ülke genelinde tek operasyonda bulunan en büyük miktar olmuş, uyuşturucu kaynağında yok ederek milyonlarca vatandaşımızın zehirlenmesine engel olunmuştur."

Yorumlar