SON DAKİKA! UEFA Merih Demiral'a Bozkurt işareti nedeniyle 2 maç men cezası verdi

UEFA, Türkiye Milli Takımı oyuncusu Merih Demiral'ın Avusturya maçındaki Bozkurt işareti nedeniyle gelen şikayetler üzerine ünlü futbolcuya 2 maç men cezası verdi.

Google Haberlere Abone ol
Merih Demiral'a 2 maç ceza verildi

UEFA, 2024 Avrupa Şampiyonası (EURO 2024) son 16 turunda kazanılan Avusturya maçında A Milli Takım oyuncusu Merih Demiral'a eliyle bozkurt işareti yapması nedeniyle 2 maç ceza verdi.

EURO 2024 son 16 turunda Avusturya'yı 2-1 mağlup eden A Milli Takım'da goller Merih Demiral'dan gelmişti. Demiral'ın attığı gol sonrası yaptığı bozkurt işareti büyük ses getirdi.

DİSİPLİN SORUŞTURMASI VE TFF'NİN SAVUNMASI

UEFA, Demiral'ın hareketi için disiplin soruşturması başlattı. Bu harekete ilişkin Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), yerli ve yabancı avukatlarca hazırlanan 30 sayfalık savunmayı UEFA Disiplin Kurulu'na gönderdi. Dosyada, daha önce yaşanmış çok sayıda örneğe yer verilerek bozkurt işaretinin Anadolu, Orta Asya ve dünyanın birçok yerindeki Türk kökenli halkların 1000 yıllık simgesi olduğu öne çıkarıldı.

YARGILAMA VE CEZA KARARI

UEFA Disiplin Kurulu, yaptığı değerlendirme sonucunda Merih Demiral'a 2 maç ceza verilmesine karar verdi. Bu ceza, Demiral'ın çeyrek final ve olası yarı final maçlarında forma giyemeyeceği anlamına geliyor.

TFF'NİN AÇIKLAMASI

TFF, UEFA'nın kararına karşı temyize gitmeyi planladığını açıkladı. TFF yetkilileri, bozkurt işaretinin politik bir mesaj taşımadığını ve bu işaretin tarihsel ve kültürel bir simge olduğunu savunarak UEFA'nın kararını temyiz edeceklerini belirtti.

A MİLLİ TAKIMIN YARI FİNAL UMUDU

A Milli Takım, Demiral'sız çıkacağı çeyrek final maçında Hollanda ile karşılaşacak. Yarı finale çıkma mücadelesi verecek olan milli takım, önemli bir oyuncusundan yoksun olarak sahaya çıkacak.

Yorumlar