Son Dakika Orman Yangını: İzmir, Balıkesir ve Kahramanmaraş'ta çıkan yangınlar korkuttu

İzmir, Balıkesir ve Kahramanmaraş'ta başlayan orman yangınlarına havadan ve karadan müdahale edildi. Yangınlar, yerleşim yerlerini tehdit ederek geniş alanlara zarar verdi.

Google Haberlere Abone ol
İzmir, Balıkesir ve Kahramanmaraş'ta orman yangını

İzmir'in Bornova ilçesi Beşyol Mahallesi yakınlarında dün saat 13.30 sıralarında başlayan yangın, kısa sürede geniş bir alana yayıldı. İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı ekipler, 6 uçak, 9 helikopter, 25 arazöz, 8 su ikmal aracı, 4 dozer ve 4 yer ekibi ile yangına müdahale etti. Yangın nedeniyle İzmir-Manisa kara yolu ve Sabuncubeli Tüneli tedbir amaçlı trafiğe kapatıldı.

Yangına 6 dakika içinde müdahale edilmesine rağmen, alevler hızla yayıldı. Beşyol ve Sarnıçköy mahalleleri tahliye edildi ve bu bölgelerde toplam 7 ev zarar gördü. İzmir Valisi Süleyman Elban, 15 hava aracıyla müdahale edildiğini, ancak alanın dar olması nedeniyle daha fazla hava unsurunun kullanılamadığını belirtti. Gece boyunca karadan müdahale devam ederken, sabahın ilk ışıklarıyla havadan müdahale yeniden başladı.

BALIKESİR'DE KEPSUT ORMAN YANGINI

Balıkesir'in Kepsut ilçesi Karahaliller Mahallesi'nde dün saat 14.30 sıralarında arazide başlayan yangın, ormana sıçradı. Bölgeye 3 uçak, 2 helikopter, 10 arazöz, 5 su ikmal aracı, 4 ilk müdahale aracı, 2 hizmet aracı ve 2 dozer sevk edildi. Emniyetin TOMA'sı ve Balıkesir itfaiye ekipleri de söndürme çalışmalarına destek verdi.

Havanın kararmasıyla birlikte havadan müdahale sonlandırıldı. Gece boyunca arazöz ve su tankerleriyle yürütülen çalışmalara, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte 2 helikopter katıldı. Yangına hem havadan hem de karadan müdahale devam ediyor.

KAHRAMANMARAŞ'TA TÜRKOĞLU ORMAN YANGINI

Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde Cennetpınarı Mahallesi kırsalında çıkan yangın, 14 saatlik yoğun müdahale sonucunda kontrol altına alındı. Henüz belirlenemeyen bir nedenle bir tarlada başlayan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyerek ormanlık alana sıçradı. Bölgeye Orman İşletme Müdürlüğüne ait helikopter, arazöz ve itfaiye ekibi sevk edildi.

Yaklaşık 14 saat süren çalışmalar sonucunda kontrol altına alınan yangında, 25 hektarı tarım arazisi olmak üzere toplam 75 hektarlık alan zarar gördü. Bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor.

YANGINLARLA MÜCADELEDE KOORDİNASYON VE MÜDAHALE

İzmir, Balıkesir ve Kahramanmaraş'taki yangınlarla mücadelede yerel ve ulusal düzeyde yoğun bir koordinasyon sağlanarak, havadan ve karadan etkin müdahale gerçekleştirildi. Yangınların yerleşim yerlerine sıçraması, tahliye işlemlerini de beraberinde getirdi. Özellikle İzmir ve Balıkesir'de gece boyunca süren karadan müdahaleler, yangınların kontrol altına alınmasında önemli rol oynadı.

ETKİLENEN BÖLGELERDE DURUM VE TEDBİRLER

Yangınlardan etkilenen bölgelerde geniş çaplı soğutma çalışmaları devam ederken, zarar gören yerleşim yerlerinde hasar tespit çalışmaları başlatıldı. Yangınların nedenleri hakkında soruşturma başlatıldığı ve yetkililerin yangın bölgelerinde gerekli tedbirleri almaya devam ettiği belirtildi.

GELECEK GÜNLER İÇİN UYARILAR VE ÖNLEMLER

Uzmanlar, hava sıcaklıklarının yüksek seyrettiği bu dönemde vatandaşları dikkatli olmaya ve ormanlık alanlarda yangın riskine karşı duyarlı davranmaya çağırdı. Orman yangınlarının önlenmesi ve erken müdahale için gerekli ekipman ve personelin hazır bulundurulmasının önemine vurgu yapıldı.

Yorumlar